@idrisemen

'PKK barış sürecine entegre olmaya çalışıyor'

'PKK barış sürecine entegre olmaya çalışıyor'
'PKK barış sürecine entegre olmaya çalışıyor'
PKK'nın tepe yönetimindeki değişikliği Radikal gazetesine yorumlayan gazeteci yazar Avni Özgürel ile Kürt siyasetçi Sedat Yurttaş, KCK Konsey Başkanlığına Murat Karayılan yerine Cemil Bayık ve Bese Hozat gelmesinin barış sürecini olumlu etkileyeceğini savundu
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - PKK 'nın en son yapılan genel kurul toplantısında KCK sistemini değiştiren kararlarlar akındı. Eş başkanlık sisteminin getirildiği kurulda Abdullah Öcalan yeniden KCK genel başkanı seçilirken, KCK Konsey Başkanlığına Murat Karayılan yerine Cemil Bayık ile Bese Hozat geldi. Oslo sürecinden beri Murat Karayılan’ın çok yıprandığını söyleyen Gazeteci-yazar Avni Özgürel, Cemil Bayık’ın KCK Konsey Başkanlığına getirilmesinin barış sürecini olumlu etkileyeceğini söyledi.
İşte gazeteci yazar-Avni Özgürel’in değerlendirmesi;

Murat Karayılan gitti Cemil Bayık ve Bese Hozat geldi‘DEĞİŞİM TALEBİ KARAYILAN’DAN GELMİŞ OLABİLİR’

Karayılan, Öcalan’ın Türkiye ’ye getirilişinden itibaren örgütün ve barış sürecinin sorumluluğunu üstlenmiş bir insan. Aslında bana göre Karayılan barış sürecini çok başarılı idare etti. Ancak Karayılan bu süreçte Kürt tabanı tarafından eleştirilirken, aynı zamanda Abdullah Öcalan nezdinde yaşanan sıkıntıları da göğüslemek zorunda kaldı. Ben de dahil bir takım gazeteciler çözüm süreciyle Kandil’e gidip Karayılan’la görüştü. Görüşmeler sırasında Karayılan ile ilgili bir takım polemikler yaşandı. Dolayısıyla Karayılan’ın Oslo sürecinden bu yana başlayan barış sürecinde çok yıprandığını gördüm. Dolayısıyla böyle bir düzenlenmenin Karayılan’ın kendi isteği doğrultusunda yapıldığını düşünüyorum.

‘DEĞİŞİM BEKLENİYORDU’

Bir başka mesele ise eş başkanlık sistemi ile yönetim değişikliği. KCK’nın Konsey Başkanlığı her zaman eşitler arasında birincilik yöntemini benimser. Karayılan’ın oturduğu koltuğa baktığınızda Karayılan diğer kişilere göre daha fazla ön planda gözükebilir ancak Karayılan ile Cemil Bayık arasında bir fark yok aslında. Dolayısıyla Cemil Bayık örgüt üzerinde ne kadar etkiliyse Murat Karayılan da aynı derecede etkilidir. Bese Hozat ile Cemil Bayık bu güne kadar yapılan bütün görüşmelerde vardı. Dolayısıyla bu günkü değişiklik PKK’da ortaya çıkan fiili değişikliğin kesinleşmesidir.


‘DEĞİŞİM ÇÖZÜM SÜRECİNİ OLUMLU ETKİLER’
“Çözüm sürencin kilit taşları Abdullah Öcalan ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dır. Abdullah Öcalan’da herhangi bir irade değişiklik olmadığı sürece barış sürecinde de bir sapma olmaz. Diyarbakır Nevroz’unda okunan, ‘İraden irademizdir’ bildirisinin arkasında Cemil Bayık’ın da imzası vardı. Dolayısıyla barış sürecinin bu tarz bir değişiklikle tehlikeye gireceğini düşünmüyorum. Bazı kesimler öteden beri Cemil Bayık’ı ‘şahin’ olarak adlandırıyor. Böyle bir değişiklik belki o kesim üzerinde olumsuzluk yaratabilir. Ancak şunu da unutmamak lazım. Sürece endişeyle yaklaşan ve sürece tereddütle bakan bazı Kürt grupları vardı. Cemil Bayık, Murat, Karayılan’a göre bu tarz gruplar üzerinde daha etkili. Bence Cemil Bayık’ın gelmesi barış sürecini daha da güçlenecektir.”‘DEĞİŞİMİ OLAĞAN GÖRMEK LAZIM’

Sedat Yurtdaş da KCK’daki değişimleri şöyle yorumladı: '‘PKK’da uzun bir süredir Murat Karayılan konsey başkanlığı yapıyordu. Karayılan’ın yerini Cemil Bayık ile Bese Hozat’a bırakmasını PKK’nın kendi içinde bir değişim olarak görüyorum. PKK uzun bir tarihe sahip, ayrıca dünyanın en problemli coğrafyasında örgütlü. Zaman zaman basında da PKK’nın az sayıdaki kurucuların PKK’nın üzerindeki etkisi tartışılıyor. Bu değişimin bir sertleşmenin ya da bir değişimin işareti olarak yorumlamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla değişimi son derece olağan görmek lazım.


KADINLAR ÖZEL AĞIRLIĞA SAHİP

Nitekim PKK’da kadınlar özel bir ağırlığa sahip onun için Bese Hozat’ın eşbaşkan seçilmesi normal. Nitekim Cemil Bayık PKK’nın ilk kurucularından biri. Bana göre PKK bu değişiklikle siyaset üzerindeki ağırlığını arttırmaya çalışacak. Gerçekten çok uzun bir çatışmasızlık ortamı geride bırakıldı. Savaşarak sonuç alınamayacağı yönünde genel bir kanaat örgütte de hakim. Bu değişikliğin süreci olumlu etkileyeceğini ve çözüm sürecinin bir bütün olarak sahipleneceğini düşünüyorum.''


  http://www.radikal.com.tr/114120111412017

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  karaçıyan - odaneolaki

  Karayılan barış sürecini iyi yönetmiş diyorlar ama barış süreci ne ara olmuş bilemedim, olmadığından olabilir mi?

  sevdalı koltuk sendromu. - caglarkarademir

  PKK icinde bilindiği üzere makam için kavga yoktur. Buunun abartılması sadece T.C propagandasıdır.

  ... - Ariyan

  demokrasi böyle birşeydir işte.

  Hayirli Olsun - Ari Zerdüst

  Gecmiste oldugu gibi bu degisikligin Anadolu-Mezopotamya halklarina hayirli olsun.Yine Sn.Bayik ve Bese Hozata basarilar.

  PKK ve önderlik! - rodi21

  PKK'nin ana hatlarindan taviz vermeyerek, yeni dünya düzenine ve isteklere baglantili olarak Baris sürecini dahada isler hale getirmek Türkiye demokrarik kamuoyu ve Akp hükümetinin daha aktif rol almasi için böylesi bir yapilanmayi daha uygun bulmustur. umarim Türkiye ve Akp hükümeti bunu iyi algilar ve gereken adimlari en kisa zamanda atar, ve Türkiye Halklari arasinda bir huzur ortami olur. Akp parti Hükümeti yillardir süren bu savasi ya Barisa çevirir yada bu defaki olasi bir savasi tahmin etmek bile zordur.

  İçe dönük hamle... - tevahi

  Doğrusu böylesi bir değişim bence süpriz oldu. Aslında bir yönüyle de çok etkili bir hamle. 99 sürecinde PKK hem askeri hemde psikolojik olarak çok kayıp verdi. Burada haber geçmemiş ama HPG Ana Karargah Komutanlığına da Murat Karayılan getirildi!Dolaysıyla ben ce burada iki mesaj var. 1. PKK gerillası üzerinde A.Öcalan dan sonra en önemli etkiye sahip Cemil Bayık ın KCK YKB na seçilmesi bu barış sürecinde farklı bir oluşum ve hizipçi çatışmaları önleme 2. ise HPG nin başına geçen M. Karayılan ın varolan etkisinin oluşabilecek rehavet hizip ve osman-botan etkisi gibi saldırıları bertaraf etme hamlesidir. Zira barış sürecleri her zaman tehlikeli olmuştur. Hayırlısı diyelim.

  tepe yöneticiler - Sinan E

  Kürt halkının gasp edilmiş doğal haklarını arayan önderler ülkemizde 'tepe yöneticisi' veya 'sözde yönetici' olarak tanımlanır. Türkiye'de doğal haklarını arayan halkına zulüm uygulayan, cadde ortasında kafasına kurşun sıktıran, cop ve gaz bombalarıyla yöneten önderlere ise 'sayın başbakanımız, sayın cumhurbaşkanımız, değerli valimiz' denir.