PKK: Çocuklarınızı bir hafta okula göndermeyin

PKK: Çocuklarınızı bir hafta okula göndermeyin
PKK: Çocuklarınızı bir hafta okula göndermeyin
KCK, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasından önce yaptığı açıklamada, okullarda bir haftalık boykot çağrısı yaptı.

Radikal.com.tr - KCK, anadilde eğitim sorununun çözülmemesini gerekçe göstererek gelecek hafta başlayacak eğitim öğretim yılının ilk haftasında boykot yapılması çağrısında bulundu.

Boykotun yanı sıra eylem çağrısı da yapılan açıklamada “Aileler bir hafta boyunca çocuklarını okullara göndermemelidir. Okulların açıldığı gün il ve ilçelerde Milli Eğitim Müdürlükleri önünde tüm aileler ve çocukları “Anadilde Eğitim İstiyoruz!” yürüyüşleri yapmalıdır. Anadilde eğitimi, okulların açıldığı bu günlerde gündemleştirmek ve bunu demokratik çözüm mücadelesini yükseltmenin parçası haline getiren bir tutum ve pratik içinde olmak tüm halkımızın ve demokrasi güçlerinin görevi olmalıdır.” denildi.


  http://www.radikal.com.tr/115030511503056

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  perwerdeya zımane zıkmaki... - memuzinidil

  isteyen herkes yasaklasın, isteyen herkes konuşturmasın, eğitim almamızı engellesin. Anadilimizde eğitim-öğretim yapmak, çocuklarımıza öğretmek bizim en doğal hakkımızdır. Bugün engellenir, yarın engellenir ama birgün elbet o hak elde edilir. Çünkü bu yasak doğaya aykırı...Ayrıca biz bu dili başka yerden getirmedik, yaşadığımız topraklara da sonradan gelmedik. Bu topraklar da bu dil de eskiden beri hep bizimdi. Herkesin dili yaşarken bize; bizim dilimizi konuşun sizinki olmaz diyemezsiniz. Deseniz de biz dinlemeyiz.

  zorunda değilsiniz - gemerekli

  Fakat sonra "benim öğretmenim yok, benim okulum yok, ben sizin dilinizi anlamıyorum bana iş vermiyorsunuz,bana ayrımcılık uyguluyorsunuz" diye ağlayacaksınız ... bence ağlamayın. Bu kafayla ayrı bir halk yaratıyorsunuz, sonra ayrımcılıktan bahsediyorsunuz.

  olmaz - kaşınan adam

  Bir ülkede iki tane eğitim dili olmaz.Bunu kafanıza sokun.Ancak herkes istediği dili öğrenmekte özgürdür..

  Siz kaybedersiniz - efegeta

  Çocuklarınızı okula göndermezseniz kazancınız olmaz. Önce göndermediğiniz çocuklar ve aileleri sonra sizler kaybedersiniz!

  YİNE SAĞDUYULU DAVRANMIŞ PE KE KE - pispor

  Ben olsam kürtçe ana dilde eğitim ilkokul birinci sınıfta kabul edilmeyene kadar çocuklarımı okula göndermem Çünkü kürt çocuklarına son bir kaç yıldır asimile etmek için son stratejiyi kullanıyor bu akp hükümeti bunun kimse farkında değil bakın çocukların son üç yıldır sağduyularını kaybetmiş insan hakları nedir ezilen emekçi halk nedir bilmiyorlar ailelerin bu konuya daha çok dikkat edip çocuklarına gerçekleri öğretmelidirler yoksa bu çocuklarınız birer robot olacak ne büyüğüne saygıları kalmış nede insani duyguları gelişmiş

  Destekliyorum - eleftheria

  Hükümet çözüm sürecini seçim döneminin siyasi rant unsuru olarak algılayıp herşeyi yüzüne gözüne bulaştırdı. En kritik dönemde meclisin tatile girmesi ise ayrı bir sorumsuzluk. Muhalefet partileri çözüm sürecine destek olmak yerine savaş ortamını ve nefret söylemlerini yeğlediler. CHP demokratikleşmeye yönelik bir takım maddeler açıklasa da bunlar ülkenin sorunları ve çözüm sürecinin ihtiyaçları açısından havada kalan yaklaşımlar olarak dar, statükocu bir perspektif sunmaktan ileriye gidemedi. MHP'nin durumu ve tutumu zaten aşikar. Bu durumda Anadolu halklarına yine direnmek ve kendi işini kendi görmek kalıyor. Kürt halkı haklarını BDP ve HDK gibi politik yapılarla almak için mücadele etmeye devam etmeli. Hükümetin çözüm sürecini baltalaması ve sürece zarar vermesine yönelik tepkilerin görünür hale gelmesi, gelişen tabloya karşı sokak hareketlerinin güçlenmesi gerekir. Eğitim yılı başlangıcında yapılacak bu boykot kararı yerinde bir tavırdır. Sonuna kadar destekliyorum.