PKK, dağdan Kerkük'e indi

Irak hükümeti ve ABD'nin, terör örgütü kabul etmelerine rağmen, şu süreçte 'yeterli güç olmadığı için' Kandil Dağı'na operasyon yapmaya yanaşmadığı PKK'nın 'dağdan indiği' ortaya çıktı.

KERKÜK - Irak hükümeti ve ABD'nin, terör örgütü kabul etmelerine rağmen, şu süreçte 'yeterli güç olmadığı için' Kandil Dağı'na operasyon yapmaya yanaşmadığı PKK'nın 'dağdan indiği' ortaya çıktı. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) bağlı bölgelerde rahatça faaliyet göstermeye başlayan örgütün, Kandil Dağı'ndan çok uzak noktalarda bile kontrol noktaları oluşturacak kadar ileri gittiği belirtildi.
Türkmeneli televizyonunun haberine göre, KYB denetimindeki Sengeser kasabası yakınlarındaki Kortek bölgesinde kamp kuran PKK'lılar, yollarda kurduğu kontrol noktalarında bölgeye girmek isteyenleri sıkı bir kimlik kontrolünden geçiriyor, tüm araçlar da kayıt altına alınıyor. Üzerinde Abdullah Öcalan'ın resminin bulunduğu sarı bir flamanın asılı olduğu kontrol noktasında PKK'lılar silahlı nöbet tutuyor. Kampta, Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi'nin tabelası da yer alıyor.
Süleymaniye bölgesinde daha önce ABD kuvvetleriyle birlikte düzenlediği operasyonlarla Ensar El İslam örgütünün varlığını sonlandıran KYB'nin, PKK'ya karşı aynı tavrı göstermemesi huzursuzluğa neden olurken, Irak hükümeti, güvenlik teşkilatlarının PKK gibi sınırları içerisinde faaliyet gösteren terör örgütleriyle mücadele edecek güçte olmadığını belirtiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7579487579480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.