PKK davasında 6 kişiye 37'şer yıl hapis

PKK davasında 6 kişiye 37'şer yıl hapis
PKK davasında 6 kişiye 37'şer yıl hapis
Aydın'ın Ortaklar Beldesi'nde PKK'nın 'Eylemci Gençlik' yapılanmasında yer aldıkları ve eylemler gerçekleştirdikleri suçlamalarıyla yargılanan 5'i tutuklu 6 sanığa 37'şer yıl 25'er gün hapis cezası verildi.

İZMİR - Aydın'ın Germencik İlçesi'ne bağlı Ortaklar Beldesi'nde PKK 'nın 'Eylemci Gençlik' yapılanmasında yer aldıkları ve çeşitli eylemler gerçekleştirdikleri suçlamalarıyla yargılanan 5'i tutuklu 6 sanık 37'şer yıl 25'er gün hapis cezasına çarptırıldı.
Ortaklar Beldesi'nde 30 Aralık 2011 tarihinde, Uludere'de 35 kişinin öldürülmei protesto edildi. Polise taş atılan ve 10 sokak lambasının kırıldığı olaylarda 5 polis hafif şekilde yaralandı. 15 Şubat 2012 tarihinde de yine aynı beldede, bu kez Abdullah Öcalan'ın yakalanışının 13'üncü yıl dönümünde düzenlenen eylemde, polise taş atan protestocular, Türk bayrağını yaktı. Polis, güvenlik kamerası görüntülerini inceleyip, eylemcilerin kıyafetlerini karşılaştırıp, her iki olaya katıldıkları gerekçesiyle, örgütün 'Eylemci Gençlik' grubu üyesi olduğu iddia edilen kişilerin evlerine baskın yaptı. Polisin, gözaltına aldığı 11 kişiden 6'sı tutuklanırken, diğerleri serbest bırakıldı. 

DAVA AÇILDI

Olayı soruşturan Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıklar Ahmet Batur, Erdin Baran, Muhammet Kızılay, Osman Tekin, Ramazan Atabey, Hüseyin Kurt ile tutuksuz sanık M.A. hakkında, 'terör örgütü adına propaganda yapma, kamu malına zarar verme, memura direnme, bayrak yakma ve örgüt adına suç işleme' suçlarından dava açtı. Diğer şüpheliler hakkında ise takipsizlik kararı verildi. Yargılamanın başında Hüseyin Kurt, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İzmir 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan karar duruşmasında, 5'i tutuklu 7 sanık ile avukatları katıldı.

MANKENLERE GİYDİRİLDİ 
Tercüman aracılığıyla ifade veren sanıklar, suçlamaları kabul etmedi. Tutuklu sanıklardan Erdin Baran, "Tanıkların beyanları çelişkili. Dosya bilirkişiye üç kez gitti. Olaylara karışanların bizim olduğumuz tespit edilemedi. Şu an kime inanacağım? Bize söyleyin bilirkişi ne dedi? Polis baskın yaptığında bizim evden bir sürü kıyafet aldı. Ben iddianameyi okudum, orada sadece spor ayakkabısı beyazdı, siyah kemer yazıyordu. Kıyafetlerimiz, mankene giydirilip, görüntülerle karşılaştırılmış. Şu anda da aynı şeyleri giyiyorum, eğer suçsa aynı suçları şu anda da işliyorum. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum" dedi.

'YASA UYGULANSIN' 
Tutuklu sanıkların avukatı Zeynal Değirmenci de müvekkilleri ile ilgili özellikle propaganda ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırılık suçlarıyla ilgili olarak, sonradan yapılan yasal düzenlemeler de dikkate alınarak karar verilmesini istedi. Dosya kapsamına göre müvekkillerinin atılı suçu işlemediklerini, cezalandırılmalarına yeterli her türlü şüpheden uzak, somut ve ikna edici yeterli delil olmadığından beraatlerine karar verilmesini talep etti. 

CEZAYA ÇARPTIRILDI 
Mahkeme heyeti yargılama sonunda, tutuklu sanıklar Ahmet Batur, Erdin Baran, Muhammet Kızılay, Osman Tekin ve Ramazan Atabey ile tutuksuz yargılanan sanık Hüseyin Kurt'u, 'terör örgütü adına propaganda yapma, kamu malına zarar verme, memura direnme, bayrak yakma ve örgüt adına suç işleme' suçlarından toplam 37'şer yıl 25'er gün hapis cezasına çarptırdı. Tutkusuz sanık M.A.'nın tüm suçlardan beraatine karar verildi. Ceza alan 6 sanığın, olaylar sırasında 10 sokak lambasını kırdıkları iddiasıyla 9'ar yıl hapis cezası aldıkları belirtildi. 

TEMYİZ EDECEĞİZ 
Ceza alan sanıkların avukatı Zeynel Değirmenci, bilirkişi raporunda görüntülerden sanıkların kimliğinin tam tespit edilemediğinin belirtilmesine rağmen, mahkemenin bunu gözardı ettiğini belirtti. Değirmenci, "Müvekillerime 10 sokak lambası ve bir kız öğrenci yurdunun camlarını kırdıkları gerekçesiyle ağır ceza verildi. Mahkeme Kürtçe savunma yaptıkları gerekçesiyle de hiç indirim yapmadan, üst sınırdan cezalandırdı. Kararın temyizi için başvuracağız" dedi. (Bahri KARATAŞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113421111342116

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu mu yani - tropikalist

  bu kafayla bir yere varacağınızı mı sanıyorsunuz beş kürdü tutuklarsınız yirmi beşi dağa çıkar bu kafayla kürtler yakında ayrılır güle güle de demez

  hangi adalet - jooma

  yüce adaletimiz yine bizi kötülerden kurtardı,ülkeyi mutlu yarınlara taşıdı. bravoo bütün faşistler sizinle gurur duyuyordur.

  Böyle hukuk olmaz olsun.... - testereci

  Bir tarafta, Uludere'yi protesto etmek, polise taş atmak karşılığı çoluk çocuğa verilen 37 (dile kolay otuz yedi) yıl hapis!!! Diğer tarafta, katillere sahte kimlik vermek, emniyete ait silahların çetelere verilmesi, faili meçhul cinayetlerin gibi yasadışı faaliyetlerin sorumlularına ayıp olmasın diye verilen ve şahsa özel hapishanede (misafirhane demek daha doğru)atlatılan 1 yıllık ceza!!! Şimdi gelin elinizi varsa vicdanınıza koyun; bu mu adaletiniz??? Yazıklar olsun.....

  Şaşırdım... - serseriser

  Hay Allah!!!... Niye içeri atıp geleceğimizi kararttınız!... Geleceğin gizli tanıklarına yapılır mı bu...

  Pirilti - TosunBunu

  Ah be kizanciklar,elinize bi keles alip biz sinir disina gidiyoruz,ellemeyin bize diyeydiniz ya.

  Kızım sana söylüyorum. Gelinim sen anla - fkont

  Ermeniler, Abdülhamit'ten çektikleri zulümden kurtulmak için ittihatçılarla birlik oldular sonra ittihatçılar tarafından soykırıma tabi tutulup yok edildiler. Kürtler barış barış deyip kimin yanında durduklarını iyi ölçüp biç-meliler yoksa sonumuz Ermeniler gibi olabilir. Eee ne demişler ummadık taş baş yarar.