PKK davasında sanıktan hakime: Nasılsa serbest bırakacaksınız

PKK davasında sanıktan hakime: Nasılsa serbest bırakacaksınız
PKK davasında sanıktan hakime: Nasılsa serbest bırakacaksınız
PKK'nın gençlik yapılanması üyesi olmakla suçlanan üniversiteliden hakime: Ülkenin geleceği bizleriz. Şimdi bırakmazsınız 4'üncü yargı paketi çıktığında mecburen bırakmak zorunda kalacaksınız

ERZURUM - Erzincan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 29 Aralık 2011 günü ihbar üzerine Dicle Üniversitesi öğrencileri Bişar Bilen ve Yorgun Bektaşoğlu’nun örgütün dağ kadrosuna elaman kazandırmak amacıyla Diyarbakır’dan Erzincan’a geldiklerini tespit etti.

Terör örgütünün gençlik yapılanmasının üst düzey yöneticisi konumundaki Bilen ve Bektaşoğlu, daha sonra Iğdır’a otobüsle hareket etti. Sivil ve özel ekipler tarafından takibe alınan otobüs, Erzincan’ın Tercan İlçesi’nde durduruldu. DYGM’liler dağa çıkmaya ikna ettikleri 6 öğrenci ile birlikte gözaltına alındı.

10 Mayıs 2012 günü üniversite öğrencilerinin kaldığı 3 ev ve 1 yurt ile Erzincan Demokratik Öğrenci Derneği’ne (EDÖ-DER) yapılan baskında PKK ’nın dağ kadrosuna katılmaya hazırlanan 4 üniversite öğrencisi yakalandı. Operasyonlarda yakalanan toplam 17 kişiden 10’u tutuklandı. Sanıklardan Leyla Ülgen, ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu.

ÖRGÜT, ÖĞRENCİLER İÇİN 87 EV KİRALAMIŞ
’Silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek, üye olmak, tehditte bulunmak, propaganda yapmak’ suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istemi ile yargılanan 9’u tutuklu 17 sanıklı Erzincan KCK iddianamesinde, örgütün maddi durumları iyi olmayan üniversite öğrencileri için 87 ev kiraladığı, her evde ortalama 4- 6 öğrencinin barındığına vurgu yapıldı. Bu yolla öğrencilerin PKK’ya yakınlık duymaları ve örgütün dağ kadrosuna katılmalarını sağlamanın hedeflendiği bildirildi.

’YARIN SİZ DE MUHALİF OLURSANIZ TERÖRİST DERLER’
Siyasi bir dava nedeniyle hakim karşısında olduklarını ileri süren Yakup Kırmızı ise, cezaevinde aileden biri dışında görüşmelerine izin verilmemesini tecrit olarak değerlendirerek şunları söyledi:

"Cezaevindeyken PKK üyesi olarak değerlendirildi. Görüşüme gelen arkadaşlarımda PKK üyesi olarak göstermeye çalıştılar. Babam da görüşmeye geliyor, o zaman babam da PKK üyesi. Yolda yürüyen bir vatandaş hükümete zıt gittiği muhalif olduğu için terörist oluyor. Ülkemizde muhalefet istemiyorlar. Bugün biz terörist olarak gösteriliyoruz. Yarın size de muhalif olursanız terörist derler. Serbest bırakılmak istiyoruz. Ülkenin geleceği bizleriz. Bırakmazsınız 4’üncü yargı paketi çıktığında mecburen bırakmak zorunda kalacaksınız."

Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk durumlarının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

DHA - Hümeyra PARDELİ