PKK dolar milyoneri

Türkiye, Irak ve ABD arasındaki üçlü toplantıların ikincisi, bugün ABD'nin başkenti Washington'da başlıyor.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, Irak ve ABD arasındaki üçlü toplantıların ikincisi, bugün ABD'nin başkenti Washington'da başlıyor. Toplantıya PKK ile ilgili kalın bir dosyayla giden Türk yetkililer, Londra, Kuşadası ve Çeşme saldırılarının ardından terörle mücadele konusunda daha olumlu bir hava olduğunu, bunun Washington'da başlayacak toplantılara da da yansıyacağı düşüncesinde.
20 milyon dolar TV'ye
Türkiye, toplantıya Dışişleri, Genelkurmay ve MİT yetkililerinden oluşan bir heyetle katılacak. Heyetin başında Dışişleri Bakanlığı'nın İstihbarat Dairesi Başkanı Büyükelçi Hayati Güven'in olması bekleniyor. Üçlü toplantıların ilki 11 Ocak'ta Ankara'da yapılmış ancak somut bir sonuç çıkmamıştı. Kuzey Irak'ta PKK faaliyetleri, Türk sınırından sızmaları hakkında ayrıntılı bir rapor sunacak olan Türk heyeti, bunların engellenmesi için Iraklı ve bölgedeki ABD'li güçlerin devreye girmesi gerektiğini vurgulayacak.
PKK'nın bertaraf edilmesinin Türkiye'nin önceliği olduğunu belirten Dışişleri'nden üst düzey bir yetkili, "Terör örgütünün yıllık 300 milyon dolarlık bir geliri var. Bunları yasadışı yollarla elde ediyorlar. Bu paralarla lojistik sağlıyorlar, bunları Kuzey Irak'a getiriyorlar. Bu paranın sadece 20 milyon dolarıyla TV yayını finanse ediyorlar" diye konuştu. Aynı yetkili, ABD ve Iraklı yetkililerden somut önlemler almasını beklediklerini söyledi.
Türkiye, ABD'nin Irak'ı işgalinden bu yana sürekli gündeme getirdiği ancak olumlu yanıt alamadığı PKK ile mücadele konusunda bu kez daha umutlu görünüyor. Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Çünkü Çeşme, Londra, Kuşadası ve Mısır'daki saldırıların arka arkaya gelmesi ABD'nin de PKK'ya ilişkin yaklaşımını netleştirmesine neden oldu. Bu saldırıların ardından terörle mücadele konusunda gelişen olumlu ortamı somut adımlarla yaşama geçirmek istiyoruz" sözleriyle açıkladı.
ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı Matt Bryza da önceki günkü temaslarında, "Artık güzel sözleri somuta dönüştürmenin vakti geldi. Bu işbirliğimizi stratejik vizyonla tamamlamalıyız" dedi. Bryza, Ankara'da ağırlıklı olarak PKK, Irak, Kıbrıs ve enerji konularını ele almıştı. Görüşmelerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği Kuzey Irak'a 'sınır ötesi operasyon'un da ele alınacağı belirtiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7537347537340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.