PKK düğün basıp gelini kaçırdı

ANKARA - PKK’nın haraç almak istediği bir köyde düğün bastığı öne sürüldü. İddialara göre haraç alamayınca gelinle damadı götürmek isteyen PKK’lılar ile köylüler çatıştı. İki PKK’lı ve damat öldü. PKK’lılar gelini kaçırdı. 
Türkiye-İran sınırındaki Begale köyüne gelen ‘Hogir’ kod adlı PKK’lının liderliğinde bir grup Berivan K. ve Emrah S’nin düğününü bastı. ‘Örgüt adına vergi toplamakla görevlendirildiklerini’ söyleyerek, köylülerden hane başına 1500 lira haraç isteyen PKK’lılar ile köylüler arasında tartışma çıktı. Köylülerin güç şartlarda yaşadıklarını ve bu parayı veremeyeceklerini söyledi.
Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine gelin Berivan K. ve damat Emrah S’yi yanlarında götürmeye çalışan PKK’lılara köylüler karşı koydu. 

Damat ve iki PKK’lı öldü
Çıkan arbedede PKK’lılardan birinin silahını kapan Emrah S. ‘Hogir’ ile ‘Dijvar Muş’ kod adlı PKK’lıları öldürdü ve bir PKK’lıyı da yaraladı. Teröristler çatışma sırasında damat Emrah S’yi öldürdü. Olayda Zeynep, Ali, Firuz, Resul adlı çocuklar da yaralandı. Güvenlik güçleri gelini yanına alarak kaçan PKK’lıları yakalamak için operasyon başlattı
Irak ve Suriye’de yaşayan Kürtler ile PKK’lılar arasında geçtiğimiz aylarda benzer haraç kavgası yaşanmıştı. PKK’lı lar Irak’ın Bervari bölgesinde hayvancılık yapan Kürt ailelerden ‘vergi’ adı altında, keçi ya da koyun istemişler, köylülerin karşı koyması üzerine çıkan çatışmada, üç PKK’lı ile beş köylü ölmüştü.
Yine, Ömer Kokuyan’ın elebaşlığını yaptığı PKK’lılar ile Suriye’nin Haseke Ras Al Ayn yöresinde yaşayan KDP yanlısı Ketkan ailesi arasında yaşanan ‘haraç kavgasında’ Alaettin Şeyho Ketkan ile Ömer Kokuyan’ın kardeşi Bekir Kokuyan ve yeğeni Halil Bekir Kokuyan hayatlarını kaybetmiş, her iki taraftan da çok sayıda kişi yaralanmıştı. (aa)