PKK Erzincan'da saldırdı, halk linç etmek istedi

İçi silah ve cephane dolu bir kamyonetle Erzincan'a girmeye çalışan PKK'lı teröristler kendilerini durduran güvenlik güçlerine ateş açtı. Saldırıda ikisi astsubay dört asker yaralandı.

ERZİNCAN - İçi silah ve cephane dolu bir kamyonetle Erzincan'a girmeye çalışan PKK'lı teröristler kendilerini durduran güvenlik güçlerine ateş açtı. Saldırıda ikisi astsubay dört asker yaralandı. Kentte büyük bir eylem gerçekleştirerek Karadeniz'e geçmek isteyen teröristlerden dördü öldürülürken, yaralı ele geçirilen şoför Erzincan ve Erzurum'da kaldırıldığı hastanelerde linç edilmek istendi.
Erzincan'ın Tunceli sınırına yakın Çağlayan Beldesi yakınlarında önceki gece bir kamyonet ve içindeki şüpheli kişileri gören vatandaşlar, jandarmaya ihbarda bulundu. Bir ekip, saat 22.30 sıralarında Erzincan yönüne giden kamyoneti durdurmak istedi. Erzincan'a 3 kilometre kala Köprübaşı mevkiinde şüpheli araçtan güvenlik görevlilerine ateş açıldı. İlk ateş sırasında iki jandarma astsubayla iki jandarma er yaralandı. Biri yaralı iki terörist güvenlik güçlerince yakalanırken, kamyoneti terk eden teröristler iki ayrı grup halinde ağaçlık kesime doğru kaçtı. Çalıntı olduğu belirlenen kamyonette 1.5 kilo A-4 tipi patlayıcı madde, bir M-16 uzun namlulu silah, dört Kalaşnikof marka otomatik tüfek, bu silahlara ait çok sayıda mermi, lav silahı, çok sayıda el bombası ve örgütsel doküman ele geçirildi.
Dün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte askeri birlikler, jandarma ve Özel Harekât timleri, helikopter desteğiyle bölgeyi kuşattı. Erzincan-Kemah karayolunun 8. kilometresindeki Beşsaray Köyü kırsalında çıkan çatışmada dört terörist öldürülürken, bir terörist kaçtı.
Kamyoneti kullandığı belirlenen Tunceli doğumlu 42 yaşındaki Hasan Metin'in tedavi için Erzincan 13 Şubat Devlet Hastanesi'ne getirildiğini duyan bir grup acil servisin önünde toplanarak zanlının kendilerine verilmesini istedi.
Polis havaya ateş açtı
Ayağından yaralı zanlı sedyeyle hastaneden çıkarıldığı sırada tekbir getirerek güvenlik çemberini yaran grubun saldırısına uğradı. Zanlıyı tekme tokat dövenler arasında hastanede görevli temizlik şirketi çalışanları da vardı. Grubu dağıtmak için polis havaya ateş açtı. Zanlı, grubun bir anlık duraklamasından yararlanılarak ambulansa konuldu. Bu kez de 25-30 kişi ambulansa saldırdı ve camlarını kırdı. Ancak ambulans hızla hastaneden uzaklaştı. Gruptan iki kişi gözaltına alındı.
Sağlık kurulu raporu almak için Erzurum'a gönderilen Metin, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi önünde de öfkeli bir kalabalık tarafından karşılandı. Gümüşhane ve Trabzon'un istemediği zanlının Erzurum'daki hastaneye kabul edilmesine tepki gösteren grup, "Erzurum PKK'ya mezar olacak" sloganı attı. Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Arıcı "Bir şerefsiz için vatan evladını kırdırtmayın. Defolun, gidin" diye bağırdı. Polis ve jandarmanın çevresinde etten duvar ördüğü Metin, içeri sokulurken, kalabalık Türk bayrağı açarak hastane önünde bekledi.
Hastane camını ateşe verdi
Rapor işlemleri tamamlanan Metin'in kaçırılabileceği ihtimaline karşı morgun kapısında toplanan beş kişiyse kola şişesine doldurdukları benzini üzerlerine dökerek kendilerini yakmak istedi. Bir gösterici de hastane camına benzin dökerek ateşe verdi. Kalabalığın artması üzerine Özel Harekât timleri Metin'i Erzurum H Tipi Cezaevi revirine götürdü.