PKK: Geri çekilme işlemi titizlikle uygulanıyor

PKK: Geri çekilme işlemi titizlikle uygulanıyor
PKK: Geri çekilme işlemi titizlikle uygulanıyor
PKK, dün başlayan geri çekilme işleminin titizlikle uygulandığını açıkladı. Örgüt ayrıca, Kuzey Irak'a giden PKK'lılar için yeni kamp kurulacağını da bildirdi.

Çözüm süreci kapsamında silahlı güçlerin Türkiye sınırları içerisinden Kuzey Irak'a çekilme işleminin devam ettiğini söyleyen PKK 'nın Dışilişkiler Sorumlusu Ahmet Deniz, "Süreç büyük bir hassasiyet ile devam ediyor" dedi.

DHA’ya Kuzey Irak'ın Zaho kentinde açıklama yapan Ahmet Deniz, PKK'nın silahlı güçlerinin dünden itibaren Türkiye'den çekilmeye başladığını söyledi. Geri çekilmenin PKK'nın silahlı kanadı olan HPG tarafından planlanıp büyük bir titizlik içerisinde uygulandığını belirten Ahmet Deniz, yola çıkanların henüz Kuzey Irak'taki kamplara ulaşmadığını söyledi.

ÇEKİLENLERLE İLGİLİ BASIN PROGRAMI DÜZENLENECEK
Ahmet Deniz, "Geri çekilmeye büyük önem veriliyor. Demokratik çözüm sürecinin önemli bir aşamasıdır. Bunun bazı kesimler tarafından fırsat olarak değerlendirilmemesi gerekir. Hakkari bölgesinde bu yönde girişimler var. Bizim gösterdiğimiz hassasiyetin Türkiye tarafından da gösterilmesi gerekir. Çözüm sürecinin sağlıklı işlemesi için bu şarttır" dedi.

PKK Dışilişkiler Sorumlusu Ahmet Deniz, bir hafta 10 gün içerisinde Irak tarafına geçen gruplar ile ilgili bir basın programı düzenlenebileceğini de sözlerine ekledi.

YENİ KAMP KURULACAK
Bu arada PKK'nın Türkiye sınırlarını terk edip Irak tarafına geçecek olan ve sayaları 1500 ile 2000 arasında olduğu belirtilen örgüt mensupları içinde mevcut kamplarda sıkıntı olacağı gerekçesiyle yeni kamp kurma çalışmaları başlattığı öğrenildi.

DHA- Ferit ASLAN