PKK gitti kavga başladı!

PKK gitti kavga başladı!
PKK gitti kavga başladı!

Batman'da dün yaşanan çatışmada 2 kişi öldü 20 kişi yaralandı

Çözüm süreci ile PKK'lıların kırsal alanı terk etmesinden sonra Diyarbakır, Muş ve Batman'da aileler arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle meydana gelen 3 ayrı çatışmada 26 kişinin ölmesi ve 40 kişinin yaralanması, dikkatleri çatışmaların gölgesinde kalan sosyal sorunlara çevirdi.

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Rüstem Erkan, ister istemez PKK 'nın ısilahlı güçlerinin bölgede insanlar üzerinde bir kontrol kurduğunu belirterek, "Kırsal alanda hayatın yeniden canlanması, bu alandan hem örgütün hem de devlet güvenlik güçleri belli bir oranda çekilmesiyle birlikte, eski sorunlar yeniden su yüzüne çıkmaya başlıyor" dedi.
Diyarbakır'ın Bismil ve Hazro ile Muş'un Bulanık ilçeleri ve Batman Aydınkonak köyünde aileler arasında arazi anlaşmazlığı gibi nedenlerle çıkan ve 26 kişinin yaşamını yitirdiği 40 kişinin yaralandığı çatışmaları değerlendiren Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Rüstem Erkan, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erkan şunları söyledi:
"Yüzyıllardır bu bölgede şiddet, kan davası, töre gibi olaylarda çok sayıda insan ölüyordu. Fakat, son yıllarda bu olaylarda bir azalma vardı. Bölgenin bütün enerjisinin, duygu dünyasının, düşünce dünyasının belli bir ölçüde Kürt sorununa yoğunlaşmış olması, diğer sorunları belli bir ölçüde tali sorun haline getiriyordu. Bir de ister istemez örgütün silahlı güçleri bölgede bir kontrol kurmuştu insanlar üzerinde. Yani çok fazla örgüt dışında bu olaylara girişilmiyordu. Çözüm sürecinde bu sorunlar yeniden su yüzüne çıkmaya başladı. Kırsal alanda hayatın yeniden canlanması, bu alandan hem örgütün hem de devlet güvenlik güçleri belli bir oranda çekilmesiyle birlikte, eski sorunlar yeniden su yüzüne çıkmaya başlıyor. Genelde kuzenler arasında olaylar çıkıyor. Beni endişelendiren genç kuşağın bu töre gibi olaylardan uzak durması gerekirken, eski kuşaklar gibi yeniden bu olaylara silahlı bir çözüme veya toprak meselesini silahlı olarak halletmeye çalışmasıdır."

'BÖLGEDE HER KÖYDE, HER AİLEDE ÇOK FAZLA SİLAH VAR'

Sosyolog Prof. Dr. Erkan, bölgede baraj yapımları nedeniyle toprakların değerlenmiş olmasının, büyük ölçüde burada bir rant konusunu da ortaya çıkardığını öne sürerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölgede hep Kürt sorunu üzerine odaklanmaya çalışıyoruz. Önemli bir sorun, çözülmesi gereken bir sorun. Ama, bölgenin bu olaylarda olduğu gibi diğer önemli sosyal sorunları da vardır. 'Kürt sorununun çözülmesi ile bu sorunlar ortadan kalkacak' yaklaşımı doğru bir yaklaşım değildir. Bölgenin toplumsal, ekonomik ve geleneksel yapısı bu tür sorunları yaratan durumdadır. Benim endişem bu tür sorunların artacağı yönde bir eğilim var. Şuna da dikkat etmek gerekiyor. Demek ki çok fazla silah var. Bölgedeki her yerde, her ailede ve her köyde fazla silah var. Bir de ve sorunun çözümünde diyalog kapanmış gibi. Yani en küçük bir olayda konuşarak, tartışarak en küçük sorunu müzakere ile çözmek yerine, ailelerde şiddete başvurma eğilimi çok fazla. Yani bölgede giderek şiddete alışma, şiddet ile sorun çözme gibi bir eğilim ortaya çıkmış görünüyor. Ben bundan endişe duyuyorum." 

DTK: BU KAVGALAR UZLAŞI İÇİN BÜYÜK TEHLİKE
Demokratik Toplum Kongresi'nden (DTK) aynı konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi: "Bu olayların ardı ardına Muş, Bismil, Hazro ve Batman'da yaşanması tesadüf olarak ele alınamaz. Sebebi ne olursa olsun, bu tür kavgaların Kürt halkını iradesizleştirmek isteyen sistemden kaynaklı olduğunu görmek gerekiyor. Ulusal birlik ve toplumsal uzlaşı için çalışmaların yoğunlaştığı bu günlerde bu tür kavgaların büyük bir tehlike arz etmektedir. Bu tür kavgaların önüne geçmek halkımızın tümünün yurtseverlik görevidir. Bu tür geri tartışmalarda ısrar eden ve bu pratiklerini sürdüren kesimlerin 40 yıllık mücadelenin açığa çıkardığı değerlere saygısızlık edeceklerini ve halkımızın gözünde mahkûm olacaklarını ifade etmek gerekir. Bu temelde DTK olarak halkımızın tüm dinamiklerini ve örgütlü yapılarını, bu tür olayların önüne geçmek için harekete geçirmeye çalışıyoruz."  (Ferit ASLAN-Serdar SUNAR / DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114682011468207

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  köylünün ekmek kavgası! - nigne

  Otuz yıllık alışa gelinmiş bir her ortamın dinamikleri ile şekillenen bir işleyiş söz konusu idi. aktörlerin değişmesi/dönüşmesi alan boşluğuna sebebiyet oluşturur ki şuan olan da budur. Kastedilen yeni döneme (barış süreci) başlamanın arifesinde tedirginlik duyduğum ve olası baş gösterecek sorunlar olarak tespit yapmıştım. Çok kısa süre zarfında bölgenin birçok noktasında çıkış noktası ortak karakterde vakaları duymaktayız. Haberin benim için de çok önceleri (olaylar başlamadan önce) taşıdığı başlık itibarı ile dillendirilmişti. Yıllarca sermayenin /yatırımcının bölgede tutunamamasından yakınıldı. Aslında beklenen CEO ların masa başı kavgaları. Kapitalist düzen bireyin ancak ve ancak kendi çıkarları doğrultusunda kavgasını meşru görür. Bu anımsatmaya ile beraber söz konusu olan prekapitalist maddi çıkar endeksli toplumsal hareketliliğidir. Bu yaklaşımım kesinlikle var olan kavgayı normalleştirmeyi gütmüyor. Tersine kapitalistleşme evresine geçememiş ve maalesef bu geçişi zorlamaya dönük bir ivme arz ediyor alması. oysa otuz yıllık ritüel gidişatın devamını ve dayanışma ruhunun daha sıkı örülmesini gerektirmez miydi? Neden normalleşme beraberinde yağma ve zorbalığa yer bırakır oldu.

  PKK adaletmi sagliyordu yani ? - kujo84

  Benim bu haberden anladigim doguda adaleti saglayan PKK imis yillarca.Simdi PKK silah birakinca olusan guc boslugunu kim dolduracak merak ediyorum.

  Geri birakan zihniyet - Ari Zerdüst

  40 yildir devlet eliyle"PKK ye bulasmasinda ne yaparsan yapsin" gibi bir anlayisla topluma yaklasildi.Özelikle bu vb geri olgular devlet eliyle beslendi,desteklendi,tesfik edildi. Devlet eliyle göcertilen halka ait topraklar korucu cb devletle icli-disli olan kesimlere pazarlandi.Baraj yöntemi ile topraksiz birakilip eline biraz para verilip yurtsuz birakilan kürt arasinda böylesi husumetler yaratildi.PKK nin cekilmesiyle bunlarin olacagi zaten bilinen bir gerceklikti.Devletin kontrolunde geri birakilan bu kesimler yine koruculara tesis edilen topraklar sahiplerine geri iade edilmedikce bu vb sorunlar yasanacak.HDK nin aciklamasi önemli.Yurtseverlesen Kürtlük buna izin vermemeli.Bu vb ailelerle iliskilenip sorunlara zamaninda müdahale etmeli.Kürt gencligi nasilki sokakta özürlük mücadelesi veriyorsa onun on katini bu geri kesimlere karsi vermeli onlari bu gerici konumlarindan cikarmali,egitmeli.Insanlastirmali.Birbirini öldürmek insani davranisla bir ilgisi olmadigi bu kesimlere kavratilmali.Bu görev tüm kürtlere düsmekte.

  ... - isakent

  en ufak olayda derin analizler yapan anlı şanlı köşe yazarları nerede merak ediyorum bu konulardaki fikirlerini duyalım biride bir yazı kaleme alsın çıt yok izinmi yok

  PKK Adaleti - Amedi botan

  1990'larda Hatırlıyorum Gerilla'lar bizim köye geldiklerinde evet devrim vergisi alıyorlardı bir o kadarda köylüler arasında ve özellikle Köy sahibi-zengini-ağası ile köylüler arasında adaletli bir yaşamı sürdürebilmek için ev ev gezip toplantılar yapıp köylüleri örgütlü ve bilinçlendirp toplum arasında sevgi-saygı hoşgürü- adalet ve ahlakı yayıyorlardı bu kurdistanda sosyalismin inşaasının bir parçasıydı bugünde öyle..... gerillanın olduğu bölgelerde insanlar birbirleriyle kavga halinde olmaz-dı..... başlık yerinde bir haber başlığı Gerilla olmayınca da bilinçsiz, örgütsüz eğitimsiz kesimler sistemin istediği şekle girebilyorlar....

  Çözüm süreci - selo4433

  Çözüm süreci sadece siyasal yapıda mı olacak? Sosyo-ekonomik yapı nasıl düzenlenecek, eğitim seviyesi yükseltilecek mi? Yoksa cehalet ve geri kalmışlık ne kadar yüksek olursa o bölgeyi o kadar rahat yönetiriz anlayışı mı var? ve daha bir çok soru bunları kim yanıtlayacak?

  tolum destekli pkk:)) - adad

  huzur ve güvenin tesisi için üzerine düşeni yapan bir kurum pkk:) doğuyu ve kürtler, tanıyan ve iyi bilen insanlara danışın ve araştırın bugün köylerden pkk çıkıyor diye çoğu insan rahatsız. çünkü sosyalist düzeni savunan ağalığa beyliğe karşı çıkan güçlü bir örgüt şu ana kadar ezilen halkın arkasında durmaya çalışıyordu. emin olun daha büyük sıkıntılar yaşayacak kürt halkı. yaşasın demokratik özerklik veyerel mahkemeler