PKK için Irak'a 'Suriye modeli'

Baykal'ın önerisi

CHP lideri Deniz Baykal, Irak'taki PKK varlığıyla mücadele etmek için Suriye'ye uygulanan baskı modelini önerdi. Baykal'a göre Irak'la PKK sorunu 'kurşun atmadan' bitebilir ama hükümette bu siyasi irade yok.
Haber: MURAT YETKİN / Arşivi

CHP lideri Deniz Baykal, Türkiye'nin Irak'taki PKK varlığıyla mücadele etmek için Suriye'ye uygulanan baskı modelini uygulaması gerektiğini söyledi. Irak'la yaşanan PKK sorununun 'kurşun atmadan bitmesini tercih edeceğini' söyleyen Baykal, bunun mümkün olduğunu, ancak mümkün kılacak siyasi iradenin hükümette bulunmadığını öne sürdü. Baykal, terör eylemlerindeki artışı gerekçe göstererek 22 Temmuz seçimlerinin ertelenebileceği yolunda yapılan spekülasyonlara da karşı çıkarak, "Terörizmdeki artış seçimi erteleme değil, tam tersine yapma nedenidir" diye konuştu.
Baykal'la dün Kocatepe Camii'ndeki şehit cenazelerine katıldıktan sonra yaptığımız görüşmede söyledikleri şunlar:

 • "PKK'nın Irak'ta üslenip, oradan planladığı eylemlerle Tütkiye'de kan dökmesi kabul edilemez. Bu uluslararası hukuka aykırı. Üstelik Irak'ta geçtiğimiz haftadan itibaren, daha önce hiçbir ülkede görmediğimiz bir eğilim başgösterdi. Irak yönetimi, adeta PKK terörist bir örgüt değil, Türkiye'nin bir iç sorunuymuş gibi davranmaya, onu meşru bir hareket gibi göstermeye çalışmaya başladı.
  Irak'ın buna hakkı yoktur. Buna hakkı olmadığı, PKK'ya kol kanat germenin kendi çıkarlarına ne kadar aykırı olduğu Irak'a anlatılmalı. Bu kabul edilemez.
 • "Türkiye daha önce PKK'nın başını Suriye'den çıkartmakta başarılı bir yol izlemiştir. Bu işin kurşun atmadan bitmesini tercih ederiz. Suriye modelinin üç özelliği vardır: 1- Uluslararası hukuki meşruiyet, 2- Siyasi irade ve kararlılık, 3- Siyasi iradeyi yerine getirecek imkânlar. Bugün, uluslararası meşruiyetimiz var. Siyasi iradeyi yerine getirecek imkânlarımız da var, askerimiz sınırda her türlü önlemi alıyor. Bir tek siyasi irade yok, bu boşluğu tehlikeli görüyoruz.
 • Biz baştan beri, daha 1 Mart 2003 tezkeresinden önce, öyle işgal harekâtı gibi değil, ama sınırlarımızın hemen ötesinde bir güvenlik kuşağını, orası sükûnete kavuşana dek sağlama yanlısıydık. Bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Ancak Başbakan'ın ne yazık ki eli kolu bağlı görünüyor. Kuzey Irak konusunda tutarlı bir çizgi izleyemiyor. Düne kadar Kuzey Iraklı yetkililerle diyalog gereklidir derken, şimdi seçim ortamında 'kabile reisi' demeye başladı.
 • Başbakan terörizm ve Kuzey Irak konularında tutarlı bir politika izleyemiyor. Neden izleyemiyor? Bu durumun, AKP içindeki kadrolaşmayla ne gibi ilişkisi var? Sorulması gereken sorular bunlardır. Hükümet, Türkiye'nin içinde bulunduğu tabloyu doğru değerlendirmeli, siyasi iradeyi ortaya koymalı ve Suriye modeli Irak konusunda da uygulamaya konulmalıdır.
 • Terörist eylemler artıyor diye seçimlerin ertelenmesi spekülasyonlarını soruyorsunuz. Bunları kesinlikle reddediyorum. Terör eylemlerindeki artış, seçimleri erteleme değil, tam tersine seçimleri yapma nedenidir. Terörle mücadele ve diğer konularda mevcut hükümetin anlayışından kurtulmak için seçimler tek çıkar yoldur."

  * * * * *
  Seçim modeli başarılı oldu
  Kocatepe'deki şehit cenazesiyle Baykal ile görüşmemiz arasında Baykal'ın DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve ekibiyle toplantısı vardı.
  Toplantının amacı, CHP'nin hazırlıklarına başladığı seçim bildirgesinin üzerinde çalışmaktı. Baykal ve Sezer'in bir saate yakın toplantısı ardından CHP ve DSP üst düzey yöneticilerinden oluşan bir komite ayrıntılar üzerine ayrıca bir toplantı daha yaptı.
  Yani DSP'nin siyasi talep ve vaatleri de CHP seçim bildirgesinde yer alacak.
  Bu da iki partinin yaptığı seçim işbirliğinin, sadece ortak milletvekili aday listesi oluşturmakla sınırlı kalmadığını gösteriyor.
  Merkez sağdaki DYP (şimdi DP) ve Anavatan arasındaki birleşme, CHP-DSP işbirliğinden önce ilan edildi, belli protokollere bağlandı. Ama yürümedi. CHP-DSP işbirliği ise onu takip etti ve başlarda kimse işleyeceğine ihtimal vermedi.
  Neticede, merkez sağda seçim cephesi oluşamazken, merkez solda oluşabildi ve şu anda gelişerek işliyor görüntüsünde. Bu da, seçim işbirliğinin merkez sol tabanda ve liderliklerinde bir karşılığı olduğunu, ama merkez sağ taban ve liderliklerinde karşılığı olmadığını, henüz koşulların olgunlaşmadığını gösteriyor.