PKK kaçırdığı korucuyu serbest bıraktı

PKK kaçırdığı korucuyu serbest bıraktı
PKK kaçırdığı korucuyu serbest bıraktı

Heyet 3 Nisan'da Habur'dan çıkış yapmıştı

PKK tarafından Temmuz 2012'de kaçırılan korucu Esat Faruk serbest bırakıldı.

Radikal.com.tr -21 Temmuz 2012 tarihinde Hakkari merkezde PKK tarafından kaçırılan Işık köyü korucusu Esat Faruk serbest bırakıldı.
Kuzey Irak’taki PKK kamplarında gerçekleştirilen teslimatta İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, Hakkari Barosu Temsilcisi Erol Çallı, MAZLUMDER Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen’in yanı sıra Esat Faruk’un yakınları da katıldı.

PKK, kendilerine başvuruda bulunan insan hakları dernekleri ve sivil toplum örgütler ile Esat Faruk’un ailesinin çağrılarını dikkate alarak Faruk’un serbest bırakılması kararı aldıklarını belirttiler. Heyet ve PKK arasında teslimin gerçekleştiğine dair bir protokol imzaladı.

Esat Faruk’u almak için 3 Nisan tarihinde Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, Mazlum-Der Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen, İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut ve Hakkari Barosu Temsilcisi Avukat Erol Çalı'dan oluşan heyet, beraberlerinde Faruk'un 4 kardeşi ve amcası Abdurrahman Faruk ile Habur Sınır Kapısı'ndan çıkış yaparak Kuzey Irak’a gitmişti.