PKK, kaçırdığı memurların görüntülerini ve röportajlarını yayınladı

PKK, kaçırdığı memurların görüntülerini ve röportajlarını yayınladı
PKK, kaçırdığı memurların görüntülerini ve röportajlarını yayınladı
Abdullah Öcalan'ın PKK'nın kaçırdığı devlet memurlarını serbest bırakabileceği yönündeki açıklamalarının ardından örgüt Kandil'de tuttuğu memurlarla yaptığı görüşmeleri internetten yayınladı.

Atsubay Abdullah Söpçeler ve uzman çavuş Zihni Koç, 9 Temmuz 2011’de Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, kaymakam adayı Kenan Erenoğlu aynı yıl 12 Ağustos’ta Muş-Kulp karayolu üzerinde yapılan kimlik kontrolü sırasında, uzman çavuş Kemal Ekinci 1 Ekim’de Şırnak merkezde, polis memuru Nadir Özgen ise 10 Eylül’de Van’ın Çatak ilçesinde PKK ’lılar tarafından kaçırılmıştı.

Abdullah Öcalan’ın mektubunu iletmek üzere Kandil’e giden DTK- BDP heyetine PKK’nın elinde bulunan devlet görevlilerinin serbest bırakılması için yapılacak çalışmayı 1 hafta 10 gün içerisinde başlatarak sonuçlandıracaklarını iletti.

Bu gelişmenin ardından PKK’ya yakınlığıyla bilinen haber ajansı ANF, kandil’de tuttuğu devlet görevlileriyle yapılan bir görüşmeyi yayınladı.

PKK’nın ANF aracılığıyla yayınladığı görüşmelerde, kaçırılan asker, kaymakam ve polislerin şu açıklamaları yaptığı iddia edildi:

KENAN EROĞLU (Kaymakam Adayı): Şu an ailelerimizin bizleri iyi bilmesini istiyoruz. Tek dileğimiz bu. İyiyim ve kendilerine bu süreçte çok iyi bakmalarını istiyorum. Moralli olsunlar. Ve inşallah en kısa zamanda, en yakın zamanda onlara kavuşma ümidindeyiz.

Sürecin işlediğini radyodan takip edebiliyoruz, kısıtlı imkanlarla. Umarız her şey hayırlısıyla en uygun şekilde sonuçlanır.

ZİHNİ KOÇ (Uzman Çavuş): Sağlık durumum iyi. Gayet iyiyim. Ailemin öyle bilmesini istiyorum. Onları seviyorum. İlla ki bu süreç içerisinde biraz özledik. Yaklaşık iki yıl oldu. Onun dışında söyleyeceğim bir şey yok. Dik dursunlar, sağlam dursunlar. Onun dışında bu süreç içerisinde yıprandıklarını hissediyorum ama ona göre de kendilerine iyi baksınlar.

Hali hazırdaki süreci radyodan takip ettiğimiz kadarıyla bu konuda pek yorum yapmayı düşünmüyorum ancak umuyorum olumlu olur.

ABDULLAH SÖPÇELER (Astsubay): Sağlık durumum genel olarak iyi. Çok ciddi herhangi bir problemim yok. Aileme söylemek istediğim onların da kendilerine dikkat etmeleri, iyi olmaları, morallerini bozmamaları; dirayetli ve moralli bir şekilde davranmaya devam etmek istiyorum.

Ben arkadaşlarım gibi bu sürecin olumlu sonuçlanmasını istiyorum. En hayırlı sonuçla nihayete ermesini diliyorum.

KEMAL EKİCİ (Uzman Çavuş): Sağlık durumum çok şükür iyidir. Aileme de buradan selamlar söylüyorum. Ailemin de bu süreçte dik durmasını bekliyorum. Ailemin de katkıda bulunmasını istiyorum.

Bu süreci radyodan dinliyoruz. Olursa olumlu yönde Hak’tan hayırlısı diyoruz.

NADİR ÖZGEN (Polis Memuru): Sağlık durumum çok iyi. Ailemin de dimdik ayakta durmasını istiyorum bu süreçte. Radyodan dinlediğimiz kadarıyla inşallah hayırlı olur, her şey iyi olur, sürecin iyi sonuçlanmasını bekliyoruz.

RAMAZAN BAŞAR (Asker): Sağlığımız, durumumuz iyidir. Ailelerimiz bizi merak etmesin. Umarım en yakın zamanda kavuşuruz birbirimize. Tartışmaları radyodan duyduk. Böyle bir görüşme var, umarım iyi olur.

“BENİM DE BİR KARDEŞİM DAĞDA”

REŞAT ÇEÇAN (Asker): Burada ellerinden geldiği kadar bize iyi davrandılar, herhangi bir sorunumuz yok. Sağlık durumumuz iyidir. Her koşulda bize yardımcı oluyorlar.

Burada tek bir sıkıntımız var o da hasretliktir bu da zamanla giderilir. Sorunumuz yok, herkese selam gönderiyoruz. Anne babamızın ellerinden öpüyoruz umarım bir an önce kavuşuruz. Artık kan dökülmesine karşıyız. Benim de bir kardeşim dağdadır. Kardeşim gerilla ben de asker, bir çatışmada karşı karşıya gelsek ya o beni vuracak, ya da ben onu. Birbirimizi tanımayacağız. Böyle bir şeyin olmamasını istiyorum. Demek oluyor ki kardeş kardeşi vuruyor. Bir an önce bu kan dursun, barış kardeşlik olsun diyoruz. Halkımıza bu sesimizi duyuruyoruz. Barış olmasını istiyorum. Buradan devlet yetkililerine, PKK örgütüne sesleniyorum. Ellerinden geldiği kadarıyla bu barışın olması için ne gerekiyorsa hep beraber yapsınlar. Halka da sesleniyorum. Onların da barış için ellerinden geleni yapmalarını diliyorum.

HADİ GİZLİ (Asker): Hem ruhsal hem de fiziki olarak sağlık durumumuz yerinde. Bize iyi davranıyorlar. Sağlık durumumuz iyidir onlara, doktorlara teşekkür ediyoruz. Bir an önce ailemize kavuşmayı umuyoruz. Umarız bir an önce bu hasretlik biter.

Bu sürecin iyi gitmesini umut ediyoruz. Bu kan durur, silahlar susar, rehineler, herkes ailesine evine kavuşur. Onların da ailesi var, annesi, babası, kardeşleri var. Barış olması ve herkesin huzur içinde yaşamasını umut ediyorum. Bu süreçte inşallah iyi gider, herkes ailesine kavuşur.


  http://www.radikal.com.tr/112375411237544

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pkk kandırdığı memurların hk. - fgemak

  Vatandaşını rehin alan bir terör örgütüne karşı Türkiye cumhuriyeti devletinin sınır ötesi kara harekatı yaparak vatandaşlarını kurtarma operasyonu düzenlemesi gerekirken terör örgütünün lideriyle çözüm arayışında olan başbakan bu işleri çözecek vizyona sahip bir insan değil,teröre fetullah gülenin dediği gibi ne istiyorlarsa verin başbakan da baldıran zehiri içer intihar ederiz diyor,kurtuluş savaşında başbakan gibi adamlar başımızda olsaydı bugün ortada TC devleti olmazdı.

  umarım filmin tekrarı olmaz... - cansakir

  bundan yaklaşık 2-3 yıl önce Sınır ihlali yaptıkları gerekçesiyle van cumhuriyet başsavcısı tarafından hapse mahkum edilen askerler geldi bir an aklıma. sebebi de BDP vekillerinin kandile gidip basın mensuplarıyla birlikte kaçırılan askerleri teslim almalarından dolayı. Orada askerlerin yaptığı konuşmalar yüzünden hapse atıldılar. konuşmalarında Örgüt üyeleri bize iyi davranıyor bize işkence vs etmiyor dedikleri için. umarım aynı film tekrarlanmaz. Herkes Örgütü barbar kan dökmeyi seven tipler olarak biliyor. halbuki Abdullah Öcalan mahkemeye çıktığı gün bile şehit annelerine duruşmasında " siz şehit annelerine söz veriyorum barış için elimden geleni yapacağım demişti" bu gerçekleri de söz ardı etmemek lazım

  insanlık - huseyi

  bir insanı bu kadar mağdur göstermek insan erdemine sığmaz

  Geleceğin tutukluları - Gılgameş

  Şu esirlerin söylediklerine baktım. Öncekileri hatırladım. Hani niye ölmediniz, esir düştünüz diye sorguya çekilenler. Esirlerin olduğunu bir Öcalan unutmamış. Bu da dikkate değer bir nokta. Bu insanlar evlerine dönünce yine öncekilerin yaşadıklarını yaşamazlar dilerim.