PKK kaçırdığı sekiz askeri 'tutanakla' teslim etti

Sekiz evde evlat mutluluğu

PKK'lıların kaçırdığı askerlerin ailelerinin iki haftadır süren kaygılı bekleyişi, yerini kavuşma heyecanına bıraktı. TSK saat 11.36'da, "İrtibat kesilen askerler TSK bünyesine katıldı" açıklamasını yaptı. Teslimde Irak Cumhurbaşkanı Talabani ve Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Barzani de rol oynadı. Askerleri Kuzey Irak'ta teslim alan heyette DTP'liler de vardı.

DİYARBAKIR / ERBİL - Hakkâri'nin Irak sınırındaki Dağlıca bölgesinde 21 Ekim günü askeri birliğe saldırı düzenleyen PKK'lıların kaçırdığı sekiz asker, dün sabah Kuzey Irak'ta aralarında üç DTP milletvekilinin de bulunduğu beş kişilik heyete teslim edildi. ABD'li yetkililer askerleri Erbil'den alıp sınıra yakın bölgedeki Bamerni Havaalanı'nda Türk askerine verdi.
Dağlıca'da 12 askerin şehit olduğu, 16 askerin yaralandığı saldırıda kaybolan sekiz askerin PKK'nın elinde olduğu ortaya çıkmıştı. Adanalı Uzman Çavuş Halis Çağar, Niğdeli Çavuş Mehmet Şenkul, erler Mersinli Ramazan Yüce, Gaziantepli İrfan Beyaz, Konyalı Fuat Başoda, Ağrılı İlhami Demir, Denizlili Fatih Atakul ve Hataylı Özhan Şabanoğlu dün sabah PKK'nın elinden kurtulup özgürlüklerine kavuştu.
Teslim tutanağı
Askerlerin serbest bırakılması için Irak ve bölgedeki ABD yetkilileri çeşitli çağrılar yaparken, DTP'li milletvekilleri Aysel Tuğluk, Osman Özçelik ve Fatma Kurtulan PKK'nın askerleri birkaç gün içerisinde bırakacağını söyleyerek önceki gün Habur'dan Irak'a geçti.
Kürt haber kaynaklarına göre askerler saat 07.00'de hakkâri'nin Çukurca ilçesinin karşısındaki Zap Vadisi'ndeki Çemço mevkiinde teslim edildi. Geceden bu bölgeye giden Tuğluk, Özçelik ve Kurtulan ile Bölgesel Kürt Hükümeti İçişleri Bakanı Hacı Mahmut Osman ve Uluslararası Tolerans Vakfı Başkanı Kerim Sincari'den oluşan beş kişilik heyet, PKK'lılarla Dohuk'un doğusundaki Amediye kasabası yakınlarında buluştu.
Dağlıca saldırısını planlayan 'Alişer Koçgiri' kod adlı Yücel Halis ve 20 kadar silahlı PKK'lı, sekiz askeri, heyet üyelerine tutanakla teslim etti. Tutanağı askerleri almaya gelen heyet üyeleriyle, bir dönem Çalışma Bakanlığı yapan Ziya Halis'in yeğeni Yücel Halis örgüt adına imzaladı.
Üzerinde Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu bir masada imzaların atılmasından sonra sekiz asker, heyete teslim edildi. DTP'liler Tuğluk, Kurtulan ve Özçelik askerlerin tek tek elini sıkıp, öptü ardından da PKK'lılarla el sıkıştı. Askerlerin teslim alınmasından sonra PKK'lı Yücel Halis ve heyet adına Fatma Kurtalan birer konuşma yaptı.
PKK, 11 yıl önce kaçırdığı askerleri yine tutanak karşılığında dönemin RP Van Milletvekili Fetullah Erbaş'ın da aralarında bulunduğu heyete teslim etmişti.
Erbil'de sağlık kontrolü
Askerleri teslim alan heyet, Bölgesel Kürt Hükümeti'nin sağladığı ciplerle hemen Erbil'e ulaştırıldı ve burada sağlık kontrolünden geçirildikten sonra ABD'li asker yetkililere teslim edildi. Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümetinin başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'nin kendilerini tanımadığını, bu durumda askerleri doğrudan teslim edemeyecekleri için Amerikalılar'ın devreye girdiğini söyledi.
Irak Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammet Kasım ile Irak'taki koalisyon güçlerinin komutanı Amerikalı General David Petroeus'un da bulunduğu bir ABD uçağı ile Musul'a getirilen sekiz asker, buradan yine ABD helikopterleri ile Türk askerinin konuşlu bulunduğu Türkiye sınırına yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Bamerni Havaalanı'na götürüldü. Burada Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilen askerler, yine helikopterlerle Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığı'na getirildi.
Ankara'da sorgulanacaklar
Diyarbakır'a öğle saatlerinde ulaşan askerler, sağlık kontrolünden geçirildi. Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan bir ekibe teslim edilen sekiz askerin Ankara'ya götürüleceği ve konuya ilişkin soruşturmayı doğrudan Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nın yürüttüğü kaydedildi.
Genelkurmay Başkanlığı gelişmeleri internet sitesinde şöyle açıkladı:
"22 Ekim 2007 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından, hakkâri/Dağlıca'da PKK terör örgütü mensupları ile meydana gelen çatışmada sekiz TSK personeli ile irtibatın kesildiği bildirilmiştir. Sekiz personel 04 Kasım 2007 itibarıyla TSK bünyesine katılmış bulunmaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
Mesut Barzani'nin sözcüsü Fuat Hüseyin ise açıklamasında askerlerin serbest kalmasında Barzani'nin katkısı olduğunu belirterek, "Şu andaki vaziyet kanıtladı ki; Kürt liderliği bu sorunun çözümünün bir parçasıdır ve iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyor. Kürt liderliği, Türk halkı ile iyi geçinmek istiyor" dedi.