PKK, Kürt meclisi istedi

İngiltere'nin İskoçlara parlamento izni verdiğini söyleyen Karayılan, PKK'nın da Türkiye'den aynı şeyi istediğini açıkladı. PKK lideri, "Türkiye'nin yol ayrımında olduğunu" öne sürdüPKK’nın fiili lideri Murat Karayılan, İngiliz “The Times” gazetesine verdiği demeçte, Kürt sorununa çözüm için İngiltere’yi örnek göstererek, İngiltere’nin İskoçya ve İrlanda ile sorunlarını çözme yöntemini Türkiye’nin de uygulaması gerektiğini savundu.
İngiltere’nin İskoç halkının kendi parlamentosunu kurmasına izin verip İskoçların iradesini kabul ettiğini kaydeden Karayılan, PKK’nın da Türkiye’den aynı şeyi istediğini söyledi. İrlanda tarihini de araştırdığını ifade eden Karayılan, Türkiye’nin Kürt sorununu İngiltere’nin İrlanda problemini çözdüğü gibi çözmesini istediklerini belirtti.
Times muhabiri Anthony Loyd’a Kandil Dağı’nda konuşan Karayılan, Kürtlerin savaşa devam etmeyi istemediğini, sorunun daha fazla kan akıtılmadan, Türkiye sınırları içinde kalarak, barışçı ve demokratik bir şekilde çözülebileceğine inandığını kaydetti. Karayılan, “Dönüm noktasındayız” dedi.
“Uzattığımız zeytin dalı, Türkiye ile 25 yıldır süren savaşı bitirebilir” ifadesini kullanan Karayılan, bağımsız devlet talebinden vazgeçtiklerini, barış için ateşkes ve savaşı sona erdirecek görüşmeler yapılmasını önerdiklerini söyledi. PKK lideri, Türkiye’nin önerileri üzerinde düşünmesi için 6 bin silahlı adamına 1 Haziran’a kadar pasif savunma durumuna geçmeleri emrini verdiğini bildirdi.
Barış için her iki tarafın beyaz sayfa açması gerektiğini söyleyen Karayılan, Türkiye’nin yol ayırımında bulunduğunu ileri sürdü. PKK lideri, “Türkiye ya önerilerimizi kabul edecek ya da bize saldırmaya devam edecek ve biz de karşılık vereceğiz” dedi.
The Times, Karayılan’ın verdiği mühletin dolmasına bir haftadan az bir süre kaldığını kaydederek, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ifadesiyle “ülkenin en büyük sorunu” olan bu konuda yoğun bir siyasi tartışmanın devam ettiğini bildirdi.