PKK Kuzey Irak'tan İran'a taşınıyor

PKK'lı teröristlerin Türk ordusunun olası sınır ötesi operasyonundan etkilenmemek için Kuzey Irak'ı terk ederek İran'a geçtiği ileri sürüldü. Halen Kuzey Irak'ta yaşayan eski PKK şeflerinden Osman Öcalan...

ERBİL - PKK'lı teröristlerin Türk ordusunun olası sınır ötesi operasyonundan etkilenmemek için Kuzey Irak'ı terk ederek İran'a geçtiği ileri sürüldü. Halen Kuzey Irak'ta yaşayan eski PKK şeflerinden Osman Öcalan, Britanya'da yayımlanan Independent yazarı Patrick Cockburn'e verdiği demeçte "PKK Irak'ın kuzeyindeki güçlerini azalttı; İran'a taşınıyorlar. Bu PKK taktiklerinin bir parçası, ne vakit bir ülkeden baskı hissederlerse diğerine taşınırlar" dedi.
Cockburn, bu açıklamaları yorumlarken örgütün 4 milyon Kürt nüfusa sahip İran'a taşınmasının bölgedeki durumu karmaşıklaştıracağı değerlendirmesinde bulundu.
Erbil'de Cockburn'le görüşen PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'a göre, 'PKK'nın toplam militan sayısı 7 bin. Bunların 2 bin 750'si Türkiye'de.
Irak'ın sınır bölgelerinde 2 bin 500, İran'da ise 1500 kadar PKK'lı bulunuyor'. Son altı ayda PKK'nın İran'a karşı savaş başlattığını söyleyen Öcalan, "İran'da çok sayıda silahlı adamları var ve İranlı Kürtler PKK'yı güçlü biçimde destekliyor" ifadelerini kullandı.
Ancak Cockburn, PKK'nın İran'a yönelmesinin örgütü 'terörist' ilan etmiş bulunan ABD için sorun oluşturacağı değerlendirmesini yaptı. Cockburn PKK Türk askeri öldürdüğünde 'terörist' etiketini kullanan ABD'nin, örgütün İran uzantısı PJAK'ın 150 kadar İran asker ve polisi öldürmesine karşılık aynı muamelede bulunmadığına dikkat çekti.
PJAK son dönemde İran'da saldırılarını artırmış durumda. Bu örgütün, ABD tarafından İran'ı zayıflatmak için desteklendiği iddiaları da sık sık gündeme geliyor.
'Gerekçe Öcalan'ın sağlığı'
Öcalan'ın, Türkiye, İran, Irak ve Suriye'ye yayılmış Kürtlere ilişkin "Şimdilik Kürtlerin parçalanmış olması çıkarımıza" sözlerini aktaran Cockburn, PKK'nın son saldırılarının bir nedeninin de Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna dair kaygılardan kaynaklandığını kaydetti.
Öcalan da, "Türkler onu öldürmek istiyor. Orada nefes alamıyor" iddiasını ortaya attı. (Dış Haberler)