PKK mezarlığı açmaya giden BDP'lilere polis engeli

PKK mezarlığı açmaya giden BDP'lilere polis engeli
PKK mezarlığı açmaya giden BDP'lilere polis engeli
PKK'lılar için Şırnak'ta yapılan mezarlığın açılışını yapmak için toplanan BDP'li grup güvenlik güçleri tarafında engellendi.

ŞIRNAK - PKK 'lılar için Şırnak'ın merkeze bağlı Bestler-Dereler bölgesinde yapılan mezarlığının açılışını yapacaklarını söyleyerek bu bölgeye gitmek isteyen BDP 'li gruba polis izin vermedi.

BDP Şırnak il binası önünde toplanan BDP'liler açılış için bölgeye gitmek için yola çıktı. Şırnak- Uludere yolu üzerindeki polis noktasında güvenlik önlemi alan polisler, grubun geçişine engel oldu. Bunun üzerine, BDP'li grup, polis noktasında basın açıklaması yaptı.

PKK mezarlığı açılışı için gitmelerine engel olunmasına tepki gösteren BDP Şırnak İl Başkanı Baki Katar, cebindeki kimliği çıkartarak, " Bugün burada yaşıyorsam, sen bu kimliği benim cebemi koymuşsan, eğer rahat bir şekilde bu yol üzerinde gidip gelmiyorsam kusura bakma ben bu kimliği cebime koymam" diyerek kimliği yere attı.

Özgürce yaşamak için mücadele ettiklerini belirten Baki Katar, şunları söyledi:

"Bugün biz bir mezarlığa gidiyorduk. Biz savaşa gitmiyoruz. Bugün buradaki zihniyet bu halka diyor ki; 'Bu memleketten çıkın.' Adeta diyor ki; 'Elinize silah alın dağa çıkın, bu ülkeyi terk edin.' İşte biz böyle bir zihniyetle karşı karşıyayız. 18 yaşındaki bir polis 70 yaşındaki bir annenin, il başkanın, belediye başkanın karşısına çıkıyor ve 'Ayağına sıkarım' diyor. Eğer sen mafya isen biz de ona göre davranalım. Bunu unutma ki sen bu halkın vergisiyle maaşını alıyorsun. Burada biber gazı, tazyikli suyla müdahale etmeyeceksin. Ayağımıza sıkmayacaksın. Bu zihniyetin biran önce silinmesi gerekir yoksa bu süreç ilerleyemez."

BDP Parti Meclisi üyesi Salih Baykal ise, böyle bir süreci provoke eden güçlerle karşı karşıya olduklarını iddia ederek, "Hani bu ülke Müslümandı? Müslümanlık bu ise biz bu Müslümanlığı reddediyoruz. 70 yaşındaki anaların kendi çocuklarının mezarına gidip Fatiha okuma hakkı yok mudur?" dedi.

Konuşmaların ardından polis noktasında yapılan 5 dakikalık oturma eylemin ardında il merkezine gelen BDP'liler, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan BDP il binasına kadar yürüyüş yaparak dağıldı.

DHA - Ebubekir KARATOPRAK