PKK mezarlığı tahrip edildi

PKK mezarlığı tahrip edildi
PKK mezarlığı tahrip edildi
Nusaybin ilçesi yakınlarında Bagok Dağı'ndaki Bendere mevkiinde, çatışmalarda yaşamını yitiren 43 PKK'lının gömüldüğü 'Agit Suruç' adı verilen mezarlık tahrip edildi, geçen pazar günü burada toprağa verilen PKK'lı Ahmet Uğurlar'ın cesedi alındı.

NUSAYBİN - Mardin'in Nusaybin ilçesi Belediye Başkanı BDP 'li Ayşe Gökkan, Bagok Dağı Bendere mevkinde 43 PKK 'lının gömüldüğü 'Agit Suruç' mezarlığının tahrip edildiğini belirterek, bölgede büyük bir tepkinin oluştuğunu söyledi. Geçen pazar günü burada toprağa verilen PKK'lı Ahmet Uğurlar'ın cesedinin de alındığını söyleyen Başkan Gökkan, "O cenaze sadece ailenin değil, Kürtler'indir ve halk kendisine ait hissettiği bu cenazelere yönelik bu yaklaşıma sessiz kalmaz, derhal özür dilenmeli" dedi.

Başkan Gökkan, defin işleminden sonra mezarlığa giden askerlerin, buradaki mezarları tahrip ettiklerini söyleyerek, "Halk cenaze töreninden ayrılır ayrılmaz, askerler tarafından saldırı oldu. Mezarlığın çevresi, tel örgüleri parçalanmış, oraya konulan briketler tahrip edilmiş. Ailenin ya da başkalarının gözetimi olmaksızın yaşamını yitiren gerillanın mezarı da açılarak tabuttan cenaze alınmış. Olay yerine gittiğimizde bile 15 metre yukarımızdan helikopterler uçuyordu. Yaşanan olay üzüntü verici olduğu kadar, tahrik edici. İnsani duyguları tanımayan bir girişim" diye konuştu.

Kürtler'in bu girişime karşı sessiz kalmayacağını ifade eden Başkan Gökkan, "Cenaze en hassas, en tahammül edilmez örnek. Ateş Kürtler'de sadece düştüğü yeri yakmaz. Kürtlerde bunun toplumsal bir karşılığı vardır; sadece cenazeye değil, kendisine de sahip çıkma meselesi olarak görür. O cenaze sadece ailenin değil; Kürtlerindir ve halk kendisine ait hissettiği bir şeye bu denli rahat yaklaşılmasına sessiz kalmaz. Devlet yetkililerinden bir açıklama ve bir özür bekleniyor. Cenaze de halkın benimsediği şekle getirilmeli. Bir yandan faili meçhul cinayetler için mezarlar açılırken, bir yandan da bu durumla karşılaşırsak güven sarsıcı bir sonuç doğurur. Devletle halk arasında zaten güven sorunu var" dedi. (Ahmet AKKUŞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1149256114925628

  YORUMLAR
  (28 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir soru - enismilas

  Bu saldiri devlet eliyle oldukca bilincli olarak tezgahlanmis olabilir mi? once; alt/orta sinif turklerin de icine sinmeyecek bi suc isle; ozur dilemenin Turkler tarafindan normal karsilanacagi bir suc. Sonra cikip Basbakan olarak ozur dile. Boyle bir ozur medya duzeyinde iki halki birbirine yaklastirir.

  Birbirimizin acısına saygı duymalıyız. - Su Cemre Sim

  Söylenenler doğru ise çok çirkin. Bir kışkırtma, bir ajitasyon olabilir. Asker göz göre göre böyle bir suç işleyemez. Bizi daha çok birbirimize düşman etmek isteyenler olabilir. Bir birimize, sağ iken de ,ölü iken de saygı göstermek zorundayız. Bu bizim uygarlık ölçümüz . O çocuklar da hepimizin ,onların acıları sustu, ama yakınlarının acıları taze. Mustafa Kemal Atatürk,Çanakkale Savaşı sonrası, dünyanın bir ucundan gelip,birçoğu çocuk yaşta yarım milyona yakın askerimizi , kendi yurdunu savunurken öldüren ve ölen yabancı paralı askerlerin annelerine ne demiştir,onu anımsayalım.''Çocukları gelip Çanakkale'de ölen anneler, göz yaşlarınızı silin artık onlar bu toprağa düştükten sonra bizim çocuklarımız oldu.''.

  Mezari siz yiktiniz. - devrimcikaradeniz

  Mezari sizing yikip, askerin ustune atmaniz cok akillica!

  ... - noelon

  ben bir türküm... hem de öyle kendini türk sanan divanelerden değil... kökümüz orta asyaya dayanır... takip ettik soyumuzu... gözlerim çekiktir, boyum kısa ve elma yanaklıyımdır... ailemiz uzun zamandır anadoludadır... yani meskenimiz anadoludur... bunu ne kürt bilir ne osmanlı torunları ne de şimdi kendine türk diyen bir garip ahali... ben bir türkmenim... kökenimi veya fikrimi ne 1400 sene önce arap yarım adasından yayılan karanlık ile paylaştım ne de bu günün kendine türk diyenleri ile paylaştım... benim önümde yunus oldu, pir sultan oldu ahmet yesevi oldu... hayatım boyunca kimseyi kırmamaya çalıştım... ben bir türküm... hem de çok türküm... ama izin verirseniz kardeşler benim adım ile yapılan katliamlardan utanıyorum... yerin dibine geçiyorum... türklüğün bu günkü halinden utanıyorum... tek isteğim islamiyet ile kirlenmiş türklük ile "gerçek türklük" arasında fark olduğunu bilmeniz... mezarları kıranlara gelince birincisi insan değiller ikincisi bu kendine türk diyen yaratıkla yüzünden kürt ve türk düşman oldu... dünya üzerindeki bütün inaslar gibi türk ve kürt insanları da kardeştir... yeterki emperyaller olmasa, yeter ki emperyallerin oyunu içinde bir figür olmasak...

  basit beyinler - fmansiz

  Akıllı bir insanın kolayca iç yüzünü görebileceği bu kadar basit bir provokasyonda bile kürt faşizminin şahlanmış olması bu ülkede kolay kolay barış olamayacağının kanıtıdır bence. Ölülere bu kadar değer verenlerin, masum insanların yaşama haklarını hiç saygı duymuyor olmaları çok ironik.

  foto - Efendisiz65

  şu yukardaki foto aslında bu devletin ve zihniyetinin iflasının fotosudur. eskiden gizliden yaparlardı, basın pek dillendirmezdi. ama artık basın da gizliyemiyor ya ne kadar yiğit olduklarını bir kez daha gördük mezarlık kahramanlarının. herneyse! artık öcalanın da sıradan bir pkkli tutuklu gibi görülmesi gerekiyor. öcalanın çağrılarına kulak asılmamalı. kürt hareketi bildiği gibi yapmalı. bu masa bu mezar taşlarıyla birlikte yıkılmıştır!

  AKIL VE İZAN'IN DURDUĞU NOKTADAYIZ. - m.rozbilen

  Ölüden rahatsız olanların sağlara tahammülünü siz tahmin edin.Ekilen kin ve düşmanlık tohumu kimilerinin gözlerini kör etmiş.Din dahil hiç bir kuvvet yada inanç onları etkilemez.Bu fanatik,provokatör ve ırkçı gruplar barış ve huzura zehir ekiyorlar.Merak ediyorum,sonuçta onlar da birer fani,neyi kurtarıp giderken bırakıyorlar acaba? Bazen düşünüyorum da; Birbirimizi acımasızca daha ne kadar boğazlamaya devam edeceğiz? Bunun bir sonu olmalı,bitmeli.