PKK: Öcalan her söylediği yapılan bir padişah değil

PKK: Öcalan her söylediği yapılan bir padişah değil
PKK: Öcalan her söylediği yapılan bir padişah değil
PKK'nın Kandil'deki sorumlularından Mustafa Karasu, Abdullah Öcalan'ın her söylediği yapılan bir padişah olmadığını ve kendileriyle görüştürülmesi gerektiğini söyledi.

PKK ’nın uydudan yayın yapan kanalı Nüçe TV, PKK’nın Kandil Dağı’ndaki yöneticilerinden Mustafa Karasu ile yapılan röportaj ekrana getirildi.

Karasu, örgüt olarak çözümden yana olduklarını, İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın girişim ve görüşmelerini desteklediklerini söyledi.

Karasu, çözümün tek taraflı olamayacağını, her şeyin kendilerinden beklenmemesi gerektiğini belirtirken, "Kürtlerin Türk devletine vereceği bir şey yoktur. Türk devletinin Kürt sorununun çözümü, haklarını tanıması konusunda adım atması gerekmektedir" dedi.

PKK’nın bugüne kadar 8 kez ateşkes kararı aldığını belirtirken "Barıştan çok, çözümden söz etmek gerek. Çözüm politikanız var mı? Kürtleri susturarak güçlünün barışı mı yapılmak isteniyor. Kürtlerin temel hakları kabul edilecek mi, edilmeyecek mi?" dedi.

Karasu, sözlerinin son bölümünde Kürt sorunun çözümünde TBMM ’nin devreye girmesi gerektiğini, politik çözümden yana olduklarını, Öcalan’ın ortaya koyacağı önerileri desteklediğini anlatırken, şöyle dedi:

Tabii Öcalan da kendisini kral, padişah görmüyor, ‘Her şeyi ben söylerim, yapılsın’ demiyor. Bizimle, aydınlarla, demokratik güçler ve çok geniş çevre ile görüşmeyi, çözüme onları da ortak etmeyi istiyor.

DHA - İhsan DÖRTKARDEŞ


  http://www.radikal.com.tr/1118828111882818

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazı ve başlık - Apo1903

  haberin içeriği ile başlığın hiçbir alakası yok yazıyı okuduktan sonra milliyet hürriyet sabah gibi bir gazeteyi okuyorum sandım ama radikalin sayfasında olduğumu biliyorum yoksa radikalmi bu yazdığım gazetelere benzemeye başladı onu bilemiyorum

  ayip - direnki

  yaptiginiz sey nekadar gazetecilik.gün gectikce kalitesini kaybedecegini hic düsünmedigim muhalif radikal malesef siradanlasiyor.basiyla sonu farkli bir haber okumak istemiyoruz.lütfen birazdaha özen radikal ekibi ayip eteyin.....

  hayalleri anlamaya çevirmek - şetto

  burda bazı arkadaşların ya idrakında problem var yada hayal ettiklerini birşeyi anlamış gibi lanse etmek istiyorlar. karasu diyorki "öcalan kendini padişah gibi görmüyor;herdediğim yapılsın demiyor" sonuçta öcalanın bir kadrosu var bu kadroyla beraber mücadelesini yapıyor hepsinden önemlisi kürt özgürlük mücadelesi bir halk hareketidir. şimdi öcalan yaklaşık 2 yıl tecrit altında. son siyasi ve konjoktürel gelişmelerden, mesela pkk nin bu yaz kurduğu alan hakimiyetinden kürt halkının yine bu yıl geliştirdiği devrimci halk hareketinden, büyüklüğünden ve çapından haberi varmı. kandilde avrupada öcalanı bu son gelişmelerden haberdar etmek istiyor. yine öyle bir zaman geldiki ortadoğudaki dengelerin insiyatifi sadece ve sadece kürtlere bağlı. kürtlerinde ıraktakilerin %10 u hariç bütünü pkk çizgisinde. dolayısıyla tc için yolun sonu geldi. bazı arkadaşlar allahın bahşettiği nefeslerini boşa harcamasınlar.akp de samimiyse birtakım saray entrikaları çevirmesin. erdoğan hangi şartlardaysa öcalanda o şartlarda olmalıki adil bir müzakere olabilsin.kimse kimseye babasının malını bağışlamıyor. burda bir hakkın teslimi söz konusu.

  manşet ? - oremar30

  haberin içeriği ile manşet arasında bir bağ kurmaya çalıştım ama inanın alakası bile yok sanki örgüt Öcalan'ı takmıyor gibi bir manşet atılmış ama alakasının olmadığını haberi okuduktan sonra anladım lütfen içeriğe uygun manşetler atın.

  ... - idil asmen

  haber başlığı yan tutarak verilmiş oysa yazının sonu net 'öcalan kendisini' deniliyor.Tabii Öcalan da kendisini kral, padişah görmüyor, ?Her şeyi ben söylerim, yapılsın? demiyor. Bizimle, aydınlarla, demokratik güçler ve çok geniş çevre ile görüşmeyi, çözüme onları da ortak etmeyi istiyor.

  Adres imralı diyenler neden çark ediyor - velmas75

  Kardeşim herkes elini taşın altına koymalıdır. Bu güne kadar pkk bir arpa boyu yol albilmiş değil. Türkiye Cumhuriyeti devletide keza aynı. Ölenleri geri getirmek artık imkansız. Hiç olmazsa bundan sonra tek kişi ölsün istemiyorsak, herkes sorumlu davranmalı. Her kim barış istiyorsa, süreçte ayak bağı değil, çözüm üretmelidir. Sırf devletin azizliği için şunla görüşülmez bunla konuşulmaz zihniyeti sorunu kör düğüm etmişitr. Devlet bireyler gibi kendi vatandaşına kin güdemez ve birey gibi düşünemez. Devlet gerektiğinde herkesle görüşür konuşur. Suçluyu adalete teslim eder. Suçunu çekenin can güvenliğini korumaklada yükümlüdür. PKK da insanlıktan çıkmış gencecik bedenlerin dağlarda ömür tüketmesinin insancıl olmadığını kabul etmelidir. Pkk dan istenilen tek şey silahı bırakmasıdır. Biraz da sabırlı olundumu, süreç kendiliğinden çözüme ve barışa gidecektir.

  Aydar/Karasu - klanika

  Yazinin basligini ve icerik olarak bazi celiskileri bir yana birakirsak, cok önemli bir mesaj verildigini anlamis oluruz. Senelerdir elestirdigimiz Öcalan`in anti-demokratik yaklasimini bozan bir tutumun oldugu asikar artik. Bununda böyle olmasi bence cok dogru. Kürtler bölünür derseniz, tam aksine daha genis kesimleri icine cekecegini düsünüyor ve toplumsal uzlasi acisindan herkesin daha rahat davranacagini tahmin ediyorum. En basta BDP...Yinede Aydar ve Karasu`nun aciklamalarinda farkliliklarin oldugu da gözlerden kacmamasi gereken bir detay. Baris istemi acisindan, özellikle Devlet sorumlularin samimi davranmadigini görüyorum ve bu baglamda son dönemde Erdogan`in yaptigi aciklamalari "biz Öcalan`i kullanip, bir kurnazlik yapalim yönünde" degerlendiriyorum. Kandil bu oyunun farkina varmis ki tereddütlü davraniyor.