PKK operasyonunu durdurmak isteyen BDP'liler dağa yürüdü

PKK operasyonunu durdurmak isteyen BDP'liler dağa yürüdü
PKK operasyonunu durdurmak isteyen BDP'liler dağa yürüdü
Güvenlik güçlerinin Diyarbakır'ın Lice, Hani ve Bingöl'ün Genç ilçeleri üçgeninde başlattığı operasyonu durdurmak isteyen bir grup BDP'li operasyon bölgesine gitmek istedi.

Radikal.com.tr - İmralı ile görüşmelerin devam etmesine rağmen hükümetin PKK2ile mücadelede taviz vermeyeceğini açıklamasının ardından hafta başında Diyarbakır’ın Lice, Hani ve Bingöl’ün Genç ilçeleri arasındaki bölgede geniş çaplı bir operasyon başlatıldı.

Bölgede devam eden operasyonlara tepki gösteren bir grup, bugün operasyonların sürdüğü bölgeye gitmek istedi. Sabah saatlerinde şiddetlenen operasyon üzerine bölgeye giden halk, güvenlik nedeniyle bölgeye alınmayınca beklemeye başladı. Bekleyen kalabalık arasında BDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan ve Batman milletvekili Ayla Akat ile BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de bulunuyor.

Askerlerin bölgeden çekilmemesi halinde kendilerinin de ordan ayrılmayacaklarını açıklayan BDP Lice İlçe Başkanı Harun Erkuş, "Asker çekilmeden buradan çekilmeye niyetimiz yok. Artık ölüm görmek istemiyoruz" dedi.

Erkuş, şöyle konuştu:

"Şu anda burada 500 kişiyiz. Diyarbakır ve çevre ilçelerden yola çıkanlar var. Askerler bizi yıldırmak, korkutmak için havaya ateş açtı, üzerimize, önümüze gaz bombası attı. Bir kadın arkadaşımız kolundan hafif yaralandı. Şu anda buraya dağların zirvesindeyiz. Etrafa dağıldık. Askerde de sessizlik var. Bekliyoruz. Asker çekilmeden buradan çekilmeye niyetimiz yok. Artık ölüm görmek istemiyoruz, gerilla, asker cenazesi, tabut görmek istemiyoruz."


  http://www.radikal.com.tr/1121375112137518

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  evet operasyonlar durmalı ki pkk saldırmasın - aroşem

  barış süreci veya imralı süreci ilk şart iki tarafta hükümet operasyonların duracağını açıklamalı pkk de bz saldırmayacağız diye karşılıklı açıklama yapmalı tabi ilk adım hükümetten gelmeli.silvan olayı görüşmeleri tıkadı deyip durdunuz ya operasyonlar daha pazar günü bir kürt gencini panzer ezdi öldürdü bu olaylar barış sürecini tıkamıyor mu? tabi söz konusu kürtler öldürülünce barış süreci tıkanmyor.öylemi...biz istemiyoruz dağlardan cenazeler gelsin.başbakan diyorki: biz kaç yıldır bu adımları atıyoruz.evet yasalarda bazı değişiklkler oluyor ama nedense kürtlere birşey yok sadece trt şeş. başbakanın adımı kürt kardeşlerim demekten öteye gitmedi.zaten yılbaşından bu yana dağlardan gelen kürt çocuklarının cenazeleri göteriyor nasıl süreç olduğunu.ayrıca operasyon bölgesine giden halkı kutluyorum işte gerçekten barış issteyenler onlardır.

  pkk operasyonları durdurulsun hk. - fgemak

  bu tür baskılara boyun eğilmemesi lazım,operasyonların durdurulmasını isteyen zatlar örgüt militanlarına getirin silahlarınızı teslim edin demeleri lazım,böyle demiyorlar,meclisteki bu BDP lilerin şimdiki yasalara göre terör örgütü üyesi oldukları ayan beyan ortada dokunulmazlıklarının kaldırılıp cezaevine atılmaları lazım.bunların yerine komutanlar terör örgütü üyesi olarak cezaevindeler bu tutarsızlıklarla bu işlerin böyle yürüyeceğini sanmıyoruz.

  Neden sadece asker çekilecek ? - unutulur

  Bu PKK sempatizanları gerçekten çok ucuz sahnelerde oynuyor. Eğer bir örgütü destekleyecekseniz adam gibi dobra dobra destekleyin. Yok eğer barış isteyecekseniz herkesin silah bırakmasını isteyin. PKK pusu kurup 21 asker genci öldürdüğü gün özerklik ilan etmediniz mi? Her askeri operasyon başladığında ölümlere karşıyız barış istiyoruz derseniz bunun adı onursuzluk olur. Söz konusu bölgeye en yakın PKK kampı 500 km. Barış sürecinde Bingöl'de gerillanın ne işi vardı diye neden sorulmuyor ? Asker geri çekilsin burayı terk etsin diyorsunuz ama PKK da geri çekilsin diyemiyorsunuz.

  Doğru - darwin3416

  Devletin silah kullanma, taşıma, yetkisi verdiği kurum ve kişilerin haricinde hiç kimse silah taşıyamaz, kullanamaz, bu kanunlara karşı gelen kim olursa olsun bedelini öder. Devlet doğru olanı yapıyor.

  Yok edilmeli ya da tasfiye edilmeli - PAN-ZEHİR

  Silahlı terör örgütünün son üyesi silahını bırakana kadar ya da etkisiz hale getirilene kadar bu mücadele sürecek.Bu ülkenin önündeki en büyük engel olan PKK ve türevleri ya tasfiye edilecek ya da yok edilecekler.Bölge halkının huzura erebilmesinin yolu budur

  İLK DEFA ASKER CENAZESİ DE GÖRMEK İSTEMEDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR - Germiyen

  Bunu bi de örgüte söylemeye cesaret etseler askerden geçtik, Bayram günü kanlar içinde çocuk görmek istemiyoruz desinler razıyız...

  PADISAH - Secret Garden

  padisah koltugu saglama almak icin tv de baska icratta baska seyler yapiyor.yok efendim kardeslik, baris, koltuk gitse! falan hepsi hikaye.suriyeye jitem ergenekon parali elemanlarini kürt bebeklerin karnini desmek icin gonderiyor.hergun bir olum haberi hergun bir operasyon haberi hergun aleviye küfür kürde küfür.bütün değerlerimize küfürbuna birde utanmadan baris projesi diyorlar.akp ye guvenenin anasi aglar.tayyip kime iyi birsey demisse anasi aglamistir.kaddafi oyle cecenler oyle esad oyle kürtler oyle.tayyib ve ekibinin tek bir amaci var.türkiyeyi karistirmak suriyeden beter hale getirmek.el-kaide jitem turkcu teroristleri mazlumlarin ustune salmak ve SIKISTIKLARINDADA abd ye seyhlerinin yanina kacmak.ey suriyeli mazlum kardeslerim.bakmayin tayyibin sizi desteledigine yakinda hepinizi teker teker esada israile verecekler.cecenler gibi kaddafi gibi hepinizi bizzat ikinci israil devleti tc yapacak.hele bekleyin bakalim!