PKK: Ortadoğu'da denge politikamız değişmedi

PKK: Ortadoğu'da denge politikamız değişmedi
PKK: Ortadoğu'da denge politikamız değişmedi
Karayılan'ın okuduğu açıklamada, 'PKK'nın Suriye konusunda tutum değiştirdiği' ve 'Esad yönetimine karşı muhaliflerin tarafına geçtiği' yönündeki iddialara değinmedi ama "Ortadoğu'da var olan denge ve çatışma sürecine ilişkin politikamızda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir" dedi.

Radikal.com.tr - 'Çözüm süreci' açısından PKK tarafından en çok merakla beklenen açıklama geldi ve silahlı unsurların 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye 'yi terk etmeye başlayacakları bizzat PKK'nın iki numaralı ismi ve KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan tarafından ilan edildi. Bu uzun açıklamada '8 Mayıs müjdesi'nin yanı sıra merakla beklenen konulara ilişkin başka detaylar da yer aldı... 

Çözüm sürecinin devreye girmesiyle birlikte 'PKK'nın Suriye konusunda tutum değiştirdiği' ve Esad yönetimine karşı muhaliflerin tarafına geçtiği yönünde iddialar ve bu iddiaları destekler yönde bir takım haber ve olaylar sık sık gündeme gelmişti. Murat Karayılan, özellikle PKK tabanındaki Alevilerde rahatsızlığa da yol açan bu yorum ve haberlere bir yanıt verircesine "Ortadoğu'daki tutumlarının değişmediğini" dile getirdi. 

Karayılan'ın okuduğu KCK açıklamasının konuyla ilgili bölümleri şöyle:

“Bu süreç, sadece Türkiye'deki Kürt sorununun çözümü değil, tüm parçalarda Kürt sorununun çözümü ve Ortadoğu'daki çatışma sürecinin sona erdirilerek, bütün sorunların silahla değil, siyaset ve diyalogla çözümüne yol açabilecek yeni bir dönemin başlatılmasıdır. Gelinen aşamada bölge halkları çatışmalardan yorgun düşmüş, eşitlik ve kardeşlik temelinde sorunların çözümü bir aciliyet haline gelmiş bulunmaktadır. Ortadoğu ve Orta Asya halkları, çatışmalara son verecek barışçıl yeni bir sürece ekmek ve su kadar ihtiyaç hissetmektedir.”

"Geliştirdiğimiz bu süreç, Kürt sorununun çözümü temelinde Ortadoğu bölgesinde barış içinde bir arada yaşama, özgürlük, demokrasi ve istikrarın geliştirilmesinde önemli bir adım durumundadır. Ortadoğu’daki politikalarımızda bir değişiklik olmayacaktır."

“Bu adımla birlikte mevcut durumda Ortadoğu'da var olan denge ve çatışma sürecine ilişkin politikamızda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ortadoğu'ya dönük politikamız, mevcut çatışmalara taraf olmayan 'üçüncü çizgi' dediğimiz halkların kardeşlik, demokrasi ve özgürlük çizgisidir. Hareketimiz yeni dönemde de bu çizgiyi sürdürmeye devam edecektir.”

"Ortadoğu'nun en temel sorunu olan Kürt sorununun çözümü, bölge halklarına zarar değil, fayda sağlayacaktır; bölgede yeni bir kardeşlik ve barışçıl sürecin başlaması için önemli bir çıkış rolünü oynayacaktır. Bu nedenle başta Kürdistan üzerinde egemen olan devletler olmak üzere bölgedeki tüm devletleri ve bölge demokrasi güçlerini bu önemli tarihsel adımı desteklemeye çağırıyoruz."

Kürt sorunun uluslararası bir sorun olduğunu hatırlatan Karayılan ABD, AB ve Rusya gibi ülkelerden sorunun çözümü için destek istedi... 
Kandil'deki basın toplantısını izlemeye gidenler, PKK'lılar tarafından üst aramasından 
geçirildikten sonra, açıklamanın yapılacağı alana alındılar. Fotoğraf: FERİT ASLAN / DHA