PKK pususu: Dört kayıp...

PKK'nın Mava Dağı'nda kurduğu pusuda iki er ve iki korucu hayatlarını kaybetti, yedi asker de yaralandı. Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde bir PKK'lı öldürüldü. Son bir ayda bölgede 11 güvenlik görevlisi öldü.

BATMAN - PKK'nın, Batman'ın Gercüş ilçesindeki Mava Dağı'nda kurduğu pusuda iki er ve iki korucu öldü, yedi asker yaralandı. Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde ise bir PKK'lı öldürüldü. Son bir ayda bölgede 11 güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, 15 PKK'lı öldürüldü.
Yemişli Köyü yakınlarındaki Mava Dağı'nda asker ve koruculardan oluşan bir tim dün arazi taraması yaparken, saat 07.19'da teröristler küçük bir kayanın dibini oyarak gizlediği tahrip gücü yüksek patlayıcıyı uzaktan kumandayla patlattı. Patlamada jandarma uzman çavuş Mustafa Hakan Aydoğmuş, jandarma komando er Erdem Demir ile korucular Süleyman Kaya ve Hüseyin Yalvaç öldü. Olayda yaralanan yedi er, helikopterle Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne kaldırıldı.
Kaçan PKK'lıların yakalanması için Batman'dan gönderilen takviye timlerin desteğinde operasyon başlatıldı.
İki korucu için Batman Jandarma Bölge Komutanlığı bahçesinde cenaze töreni düzenlendi. Törene Batman Valisi Haluk İmga ile askeri yetkililer de katıldı. Bölgedeki subay eşleri de törene gelerek korucuların yakınlarına başsağlığı diledi. Korucuların cenazeleri Gercüş'ün Ulaş Köyü'nde toprağa verildi. Şehit askerler Aydoğmuş'un cenazesi İzmir'in Menemen ilçesine, Demir'in cenazesi ise Kocaeli'nin Gebze ilçesine gönderildi.
Bu arada, Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde dün yapılan operasyonlarda bir PKK'lı öldürüldü. Mühimmat, el bombası ve örgütsel dokümanların ele geçirildiği operasyonun sürdüğü bildirildi.
Bingöl'ün Adaklı ilçesinde ise, teröristlerce yola döşenen parça tesirli bombanın askeri araçların geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatılması sonucu bir er yaralandı, iki araç hasar gördü.
Son dönemde arttı
Güneydoğu'daki terör olayları son dönemde artış gösterdi. Son bir ayda meydana gelen olaylar şöyle:

 • 3 Mayıs'ta, operasyona giden askeri timlerin geçiş güzergâhı olan Diyarbakır-Bingöl karayoluna PKK'lılar tarafından döşenen mayın son anda fark edildi.
 • 11 Mayıs'ta, Tunceli kırsal kesiminde toparlanmaya çalışan yaklaşık 300 PKK'lıya karşı güvenlik güçleri tarafından hava destekli gerçekleştirilen operasyonda üç PKK'lı öldürüldü.
 • 13 Mayıs'ta, Bingöl'ün Adaklı-Yayladere-Kiğı üçgeninde PKK'lıların pususunda iki asker öldü, üç asker yaralandı.
 • 14 Mayıs'ta, Tunceli'deki operasyonda dokuz PKK'lı öldürüldü.
 • 16 Mayıs'ta, Siirt'te valilik binasına intihar saldırısı düzenlemek isteyen iki PKK'lı öldürüldü.
 • 17 Mayıs'ta, Siirt'ten Gabbar Dağı'na operasyona giden aracın mayına çarpması sonucu, dört asker öldü.
 • 18 Mayıs'ta, Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında PKK'lıların saldırısında bir uzman çavuş öldü.
 • 19 Mayıs'ta, Mardin'in Nusaybin ilçesinde çıkan çatışmada bir PKK'lı öldürüldü. Aynı gün Tunceli'nin Ovacık ilçesinde PKK'lıların döşediği mayına çarpan bir vatandaş yaralandı.


  • http://www.radikal.com.tr/7472137472130

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.