PKK silah bırakma koşullarını açıkladı

PKK silah bırakma koşullarını açıkladı
PKK silah bırakma koşullarını açıkladı
KCK Yürütme Komitesi Eş Başkanı Bese Hozat, 'PKK'nın silah bırakması' için Dolmabahçe'deki 10 maddenin müzakere edilmesi, izleme heyetinin İmralı'daki görüşmeleri izlemesi, 'Hakikatlerle Yüzleşme Komisyonu'nun çalışması, buna uygun yasaların çıkarılması ve anayasa değişikliği yapılması gerektiğini söyledi. Hozat, Arınç açıklamalarının söylemde kalmaması gerektiğini belirtti.

İSTANBUL - KCK Yürütme Komitesi Eş Başkanı Bese Hozat, PKK ’nın silah bırakması için hükümetin de mutabakata vardığı Dolmabahçe’deki 10 başlığın müzakere edilmesi, izleme heyetinin İmralı’daki görüşmeleri izlemesi, TBMM’de oluşturulacak ‘Hakikatlerle Yüzleşme Komisyonu’nun çalışması, buna uygun yasaların çıkarılması ve anayasa değişikliği yapılması gerektiğini söyledi.

Hozat, Kandil’de yapılan ve uydu aracılığı ile Avrupa’dan yayın yapan ‘Med Nuce’ kanalında yayınlanan röportajında, Newroz'da Abdullah Öcalan’ın özgürleştirilmesi çağrılarının ön plana çıkarıldığını, milletvekilleri Leyla Zana ile Sırrı Süreyya Önder ile görüşen Abdullah Öcalan’ın ‘Kürt Ulusal Kongresi’nin toplanması konusunda çabaları olduğunu anlattı. Hozat, Öcalan’ın Kuzey Irak’taki Kürt liderler Mesut Barzani ile Celal Talabani’ye yönelik mektuplar yazdığını, bu konuda yol haritası çizdiğini söyledi.

İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın Newroz'da okunan mesajında, 28 Şubat’ta açıklanan 10 başlık altında izleme heyetinin de gözetiminde müzakerelere başlama çağrısı yaptığını, tarafların karşılıklı eş zamanlı, paralel adımlar atması gerektiğini anlattı. KCK’nın Eş Başkanı Bese Hozat, PKK’nın silah bırakması için sürecin nasıl işlemesi gerektiğine ilişkin şöyle dedi:

“Müzakereler sırasında izleme heyeti gerekirse taraflara uyarıda bulunur müdahale eder uzaklaşan taraf varsa onu müzakereye çeker. Sağlanan mutabakatan uygun adımlar atılması gerekiyor. Newroz'dan sonra yapılan ilk görüşmede izleme heyetinin de dahil olması, 10 başlık altında resmi müzakerenin başlaması gerekir. Meclis’te ‘Hakikatlerle Yüzleşme Komisyonu’ kurulur. Tarafların uzlaştığı 10 başlık altında mutabakatı ele alır. Bunun üzerinde çalışır Meclis genel kuruluna getirir ve tartışılmasını sağlar. Yasalarını çıkarması ve yeni bir anayasayı çıkarması gerekiyor. Bu süreçler yaşanır, somut gelişmeler adımlar atmış, yasalar çıkarmış, özgür yurttaşlık temelinde düzenlemeler yapılırsa sağlanırsa PKK kongresini toplar; silahlı süreci noktalar. Yeni bir stratejik değişime gider. Devlet sorumluluklarını yaparsa silahlı mücadele anlamsızlaşır."

Devletin atacağı somut adımlara göre, kendilerinin de süreci destekleyen eş zamanlı adımlar atacaklarını ifade eden Hozat, Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajındaki her kelimeye katıldıklarını, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın açıklamalarının söylemde kalmaması gerektiğini ekledi.

"SÜLEYMAN ŞAH OPERASYONU ORTAK YAPILDI" 

KCK'nın Eş Başkanı Bese Hozat, röportaj sırasında Şah Süleyman Türbesi’ne Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı operasyona YPG’nin destek verdiğini, bu konuda PYD ile görüşmeler yapıldığını söyledi. PKK'lı Hozat, "Salih Müslim, Ankara ’ya gitti. AKP yetkilileri ile görüşmeler yaptı. Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik operasyon tartışıldı. Birlikte bir karara gidildi. YPG operasyona destek verecekti, katılacaktı. Rojava’da kantonun izni dahilinde Türk askeri gitti operasyon yaptı. YPG direkt yer aldı bu operasyonda. Türbe getirilirken güvenliğini aldı. Eşme Köyü de o PYD ile yapılan görüşmede kararlaştırılmıştı" dedi.

Türkiye 'nin güvenliğinin Kürtler ile ittifaktan geçtiğini söyleyen Bese Hozat, "Önderliğimiz de bundan ‘Eşme Ruhu’ olarak söz etti. Kobani’de YPG olmasa kesinlikle Türkiye’nin durumu Suriye ve Irak’ın durumundan farksız olmazdı. YPG aynı zamanda Türkiye’yi de koruyor. Rojava kantonları ile birlik beraberlik içinde ortak stratejik ittifak başlatması gerekiyor. Eşme bunun ruhunu ifade ediyor" ifadelerine yer verdi. (İhsan DÖRTKARDEŞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/132036013203603

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İhanet kadife eldivenle önlenmez - Ersen Gürpınar

  Bu ülkede hangi kürt kökenli vatandaşımız iş,eş,aş,okul,ikamet,seçme ve seçilme,ana dilini konuşma ,kültürünü yaşatma,seyahat,mal edinme gibi temel vatandaşlık haklarını kullanırken ayırıma tabi? Kürt kökenli sanatçı,iş adamı, bürokratların nufusa oranına bakarsanız adeta imtiyazlı sorun kalkınma ise batıda doğuyu mumla aratan yerleşimler var ; Daha çok özgürlük ve refah hepimizin hakkı sorun emperyalistlerin SEVR'i yeniden hortlatma arzusu ile çıkardığı ihanet sorunudur .Dünyanın en demokratik ülkelerinde sorun vardır çözüm demokrasidedir teröre taviz vererek çözemezsiniz tek tesellimiz tehditlere rağmen sağduyulu kürt kardeşlerimizin bu ihanetin içinde yer almamalarıdır herkez aklını başına alacak aksi halde yine üzülen acılar yaşayan halklar olur

  - momentum

  Hayır, bu kadar kolay bırakmayın. Mesela resmi müzakereler AGİT arabulucuğunda yapılsın. Türkiye ile PKK başbaşa bırakılmasın, PKK her ne kadar ciddi bir örgüt ise de, Türkiye görüşmeleri sulandırabilir. Öyle, yeni bir anayasa çıkması gerekiyor deyip geçmeyin. Norveç, yeni anayasa prosedürünü denetlesin. Taslaklar Kandil'e götürülüp görüş birliğine varılsın. Kanada, müzakerelere kefil olsun. Bunlar olmazsa silah bırakmayın. Bunca tecrübenin sahibi, ciddi, köklü bir örgütsünüz. Türklerin süreci sulandırmasına izin vermeyin. Bu Türkler, sizin gibi örgütlere hep aynısını yaptılar. Tarih, Türkiye'nin söz vermeye tenezzül etmediği, ipe dizilmiş isyancılarla, Celalilerle dolu. Aynı duruma düşüp, tarihin zincirinde sıradan bir halka olmayın. Son söz: "Kobani’de YPG olmasa kesinlikle Türkiye’nin durumu Suriye ve Irak’ın durumundan farksız olmazdı." Bakın koçlar: Türkiye'yi Suriyeleştiren ve Iraklaştıran şey, Kobani'ler ve YPG'lerdir. Siz Türkiye'nin Ortadoğulu ve üçüncü dünyalı yüzüsünüz. Türkiye'yi Suriyeleştirmemek, YPG'nin boyunu aşar. Türkiye'nin Suriyeleşmemek için YPG'ye ihtiyacı yok. Tam tersine, kendi kavganızı Türkiye'ye taşıyarak bizi angaje ediyorsunuz. İstanbul'da vapur işgal ettiniz de, Kadıköy'ün laikçi teyzeleri bile "defolun gidin Kobani'ye" dediler size.

  SİLAH DEDİĞİN NE MENE BİR ŞEYDİR? - ARAGORA

  ki bırak deyince bırakılır?Nereye bırakılır ?kimler neyi bırakır ?Bırakılanlar ne olur ?ne kadar bırakılacak silah var?Bırakanlar ne olur ?Sudan çıkmış balık misali telef olmasınlar sonra ?Bıraktıran ne olur ?kendim için bi şey istiyorsam namerdim diyen biri var mı ?Ben henüz görmedim.Şu üç satır yazıya bir cevap verecek varsa öne çıksın...Gerisi laf-ı güzaftır....