PKK son kurşununu sıktı

PKK son kurşununu sıktı
PKK son kurşununu sıktı
Çözüm süreci kapsamında PKK silahlı güçlerini ülke dışına çekerken, Tunceli grubundaki yaklaşık 250 kadar silahlı örgüt mensubundan 70-80'inin sınır dışına çıktığı belirtildi. PKK'lı grup barışı temsilen son kurşunlarını da tişörte sıktı.

TUNCELİ - Çözüm süreci kapsamında PKK silahlı güçlerini ülke dışına çekerken, Tunceli grubundaki yaklaşık 250 kadar silahlı örgüt mensubundan 70-80'inin sınır dışına çıktığı belirtildi. PKK'lılar 15- 17 kişilik gruplar halinde çekilirken iki grup da kısa süre önce yola çıktı. PKK kaynakları 3 grubun daha hazırlık yaptığınI, diğerlerinin de 15 Ağustos'a kadar çekilmeyi tamamlayacağı öne sürüldü.

Tunceli'den son olarak ayrılan 15 kişilik bir PKK'lı grubun, Kuzey Irak'a yola çıkmadan önce ormanlık alanda meşe ağalarına asılan üzerinde İngilizce 'Güven' ve 'Birlikte' yazı bulunan tişörtlere ateş etti. Grubun lideri 'Şiyar Dersim' kod adlı PKK'lı, "Barış için çok radikal bir karar aldık. Bu topraklar yeterince gözyaşı ve kan gördü. Artık bundan sonra kan ve gözyaşı ile karşılaşılmamasını istiyoruz" dedi.

Yola çıkan grupta bulunan ve 12 yıldır örgütün dağ kadrosunda yer aldığını söyleyen kadın PKK'lı da "Çekilme sürecini başarı ile atlatmak istiyoruz. Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Hepimiz, herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Barışa asla kurşun sıkılmaz bunun bilincindeyiz. Barışın gelmesi için elimizdeki son kurşunlarımızı sembolik de olsa bu cansız tişörte sıkarak dünyaya barış mesajı vermek istiyoruz" dedi.

PKK'lılar silahlarla tişörtlere ateş açtıktan sonra sınır dışına gitmek üzere bölgeden ayrıldı. (DHA - Ferit Demir)


  http://www.radikal.com.tr/1143076114307619

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ekleme - van der oost

  Şunu da eklemek istiyorum. Kürtlerin Suriye'de taşeron El Kaidecilere karşı vermiş oldukları savaşı tüm kalbimle destekliyorum. Kürtlerin sınır komşumuz olmalarıyla ilgili hiçbir rahatsızlığım yok. Aynı şekilde Kürtlerin Türkiye'deki talepleriyle ilgili de hiçbir rahatsızlığım yok. Bence bir halk demokratik yöntemlerle her talebi dile getirebilmeli. Ancak terör kabul edilemez bir yöntemdir. Abdullah Öcalan da asla Atatürk değildir. Benim problemim sadece terörle ilgili. Yoksa Kürtler her türlü hak talep etmekte özgürdürler.

  iki yüzlülük. - Devrim12_Yildirim

  Siz yorumlariyla bizleri aydinlatan degerli insanlar.kendi kendinizle celistiginizi,komik duruma düstügünüzü görmüyormusunuz.Bu gün tek taraflida olsa bir sürec islemekte,bu süreci isletende öcalan.ha öcalani seversiniz,sevmezsiniz o sizin sorununuz ama ülkemizde savas bitiyor,artik kan akmayacak,her iki taraftanda tabutlar gelmiyecek diye tesekkür etmeniz gerekirken bu insani yargilamak niye.PKK baskaninin talimatiyla geri cekiliyor,vay efendim bir insana tapiyorlar.Kendine solcu,sosyalist yada Kemalist diyenler söyle arkalarina dönüpte bi Stalin´e bi mao´ya bi Atatürk´e baksinlar.bi hareket varsa ve onun bi baskani varsa tüm insanlar buna uyar.bu gün AKP lileri erdogan icinde böyledir,MHP lideri Bahceli icinde.Düne kadar kan akitiyorlar diye elestirdiklerinizi,bu gün kani durduruyorlar diye yargiliyorsunuz.Düne kadar bunlarin cogu suriyeli diye elestirdiginiz gerillalari bu gün suriyede kan akitiyorlar diye elestiriyorsunuz.Kürtler suriye´de kendi kendilerini korumak icin barbarlara,asiri radikal guruplara karsi savasiyorlar.bi taraftan AKP yi elestirip,konu kürtler olunca insan kafasi kesen,insan kalbi yiyen bu barbarlara karsi neden savasiyorsunuz,ordada terör yapiyorsunuz elestirisi getirmek,sadece iki yüzlü, kisiye ve gelismelere göre yönünü belirlemektir.biraz tutarli olunda insanlar sizi adam sansin.

  HERKESTE YEDİ - Germiyen

  %25 ancak ayrılmış. Terör yapmayacağım deniyorsa yaşları 13 ten başlayan 2500 kişiyi neden dağa çekiyor. PKK samimi değil

  Dinci Sağ ve Akılcı Sol - Ali Fakı

  Geçenlerde burada yaptığım yoruma yorum yapan birisi, "sen benim kutsal kitabımın doğruluğuna mı inanacaksın yoksa başkalarının (Yahudileri ve Hıristiyanlar kasdediyor) kutsal kitaplarına mı?" diyerek kendi kutsal kitabına dayanan argumanının doğruluğunu isbatladığını zannediyordu.Akıldan ve onu kullanarak, verilere veya gözlemlere dayandırarak yapılan bilimden başka yol gösterici tanımayan bir ateist olarak, "solcu" (ve akılcı) PKK'nın bile, geliştirdiği bazı siyasetlerin dinci AKP'ninkine kıyasla ne kadar üstün olduğuna dikkat çekmek istiyorum. PKK liderliği, senelerce önceden Suriye'de olacakları iyi tahmin etmiş, Kuzey Irak'ta olduğu gibi; ABD'nin Irak'ta yarattığı fırsatları, İsrail'in de desteğini alarak çok iyi kullanmıştı. Şimdi de, ABD'nin Irak'tan çekilmesiyle Türkiye'nin koruması altına girmiş görünüp (Türkiye'yi kullanıp), barış süreci görüntüsü altında, Türkiye'de bulunan PKK militanlarını, çok ihtiyaç duyduğu Kuzey Suriye'ye çekmiş ve El_Kaideye karşı önemli zaferler kazanarak, orada Özerk bir yönetim kurmanın ilk adımlarını atmıştır. Ve, bir kere daha akıl dışı AKP yönetimindeki Türkiye'ye ŞAH MAT! deniştir.

  Kürdün Can Damari - Ari Zerdüst

  Büyük enternasyonalist devrimci Kemal Pir "biz yasami ugruna ölecek kadar seviyoruz" demisti.Kemal Pir bir karadenizli gencti.Türkiye halklarinin özgürlügünü Kürdistan Özgürlük mücadelesinde görmüstü.Simdi gerceklesen tam da o.Dünyada halklarin kardesligini kendi zafer gerekcesi sayan halklarin basinda kürtler gelir.Gerilla'ninda kanitladigi bu gercekliktir.Onlari anlamladiran tüm ezilenler icin mücadele yürütmektir.

  727272 - 727272

  Bu haberdeki barış adımını şiddet içerdiği için eleştiren yorumcular acaba isimi geçen PKKlının çatışmaların azaldığı kış mevsimlerinde Erasmus programı ile Sorbonne de demokrasi ve hukuk dersleri almaya gittiğini falan mı düşünüyorlar? Ayrıca, üç beş çapulcunun dağda bayırda el yordamı ile çatışmasıyla başlayıp, böylesine örgütlü ve mali gücü olan bir yapıya dönüşmesinin, belki barış sürecine yansıması da aynı olur: Barışa, tişörte kurşun sıkmakla başlayıp, olur olmaz yerde silah kullanımının ve silah edinmenin kolaylığının karşısında duran yapılara dönüşürler...

  tisort u kursunlamanin manasini bize aciklayan olabilir mi? - HDI

  bazi yorumlara verilen olumlu olumsuz mesajlara bakiyorum. epey kabarik sayida okuyucu bu tisort kursunlama isini pek sevmis grunuyor. ben manasiz buldum. PKK nin cagdas bir orgut gibi davranmayi secmek yerine PERSON KULTU ile , tek bir sahisin emirlerine kayitisz sartsiz uyan tipik bir dogulu orgut (dogu ya turkiye de dahil, onlarda ya muhamed ya mustafa veya tayip e kayitsiz sartisz uyum gostermekteler) olarak yeni bir sey sunma ihtimali nedir? bu tisort kursunlamanin manasi nedir? buna mana verenler bize aciklasalar da farketmedigimiz bir durum varsa bizde farkedelim. Kurdler yerden ve gojten en iyi seylere layiklar, bu bicimde mi hakettiklerine ulasacaklar?