PKK, suikastlar konusunda Gülen cemaatini suçladı

PKK, suikastlar konusunda Gülen cemaatini suçladı
PKK, suikastlar konusunda Gülen cemaatini suçladı
PKK yöneticilerinden Cemil Bayık, Paris'te 3 kadının öldürüldüğü suikastta Gülen cemaatinin parmağı olabileceğini öne sürdü.

Kandil Dağı’ndaki KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, ANF haber ajansına 2013 yılını değerlendirdi. Bayık Ocak 2013’te Paris’te işlenen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez cinayetlerinde Gülen Cemaati’nin parmağı olabileceğini öne sürdü.

Bayık şunları söyledi:
“PKK yönetim kadrosunun tasfiye edilmesi hükümetin kararı olsa da, bu konudaki planlamadan haberi bulunsa da süreç başladıktan sonra böyle bir katliamın olması dikkat çekicidir. Bu konuda hükümetin ya da istihbarat örgütlerinin bilgisi olabilir. Ama Apo’nun başlattığı süreçten sonra bu olayın gerçekleşmesi bir gerçeği ortaya koymuştur; AKP hükümeti hareketimizi tasfiye etmede Fethullahçıları ve onların polis ve yargı içindeki güçlerini kullanmaktadır. Hareketimizi tasfiye etme politika ve planlamaları içine Fethullahçıların merkezinde yer aldığı paralel devlet fazlasıyla girmiştir. Dolayısıyla bu katliamda da bunların esas rol oynaması en büyük olasılıktır.”

“Katliamda paralel devletin esas rol oynaması en büyük olasılık” diyen Bayık, katil zanlısı Ömer Güney’in bağlantılarına dikkat çekerek şöyle dedi:

“Bu katliamı yapan kişinin izleri Fethullahçılarla ilişkili olabileceğini gösteriyor. Büyük Birlik Partisi’yle organik ilişki içinde olduğu yönünde önemli belirtiler, hatta deliller vardır. Dikkat edilirse BBP ile Fethullahçıların ilişkisi farklılaşmıştır. Aralarında derin bir ilişki vardır. 1980 öncesi devlet MHP ’yi kullanırken, 12 Eylül’den sonra devlet içine yerleşip kendisini hegemonya yapmak isteyen paralel devlet de BBP’yi kullanmaya başlamıştır. Devlet içindeki polis ve yargıda Fethullahçıların gücü vardır. Bunlar BBP’yle derin ilişki içindedirler. BBP’nin son yıllardaki kirli cinayetlerin arkasında olma gerçeği de bunu göstermektedir. Rahip Santoro’dan tutalım, Hrant Dink’e, Malatya’ya kadar birçok olayda Alperen ocaklarının parmağı olduğu düşünülmektedir. Paris katliamını yapan kişinin de bu çevreden olduğu yönünde güçlü belirtiler vardır, bilgiler vardır.”

Son bir iki yıldır AKP'nin Fethullah Gülen Cemaatinin bir çok alandaki gelişmesini frenlemeye çalıştığını öne süren Bayık, "AKP, iktidarını bugüne kadar Fethullahçılarla birlikte yürüttü, bir koalisyondular, bir ittifaktılar. Bütün rakiplerini ortaklaşa saf dışı etmeye çalıştılar. Bu konuda da işbölümü yapmışlardı. Özellikle yargı ve poliste Fethullahçılar vardı. Dolayısıyla rakiplerini tasfiye etmede Fethullahçılar aktif oldular. Öte yandan Kürdistan da bir yönüyle Fethullahçılara bırakılmıştı" dedi.

Bayık, Gülen cemaatinin 12 Eylül 2010 Anayasa referandumu ardından strateji değişikliğine gittiğini söyledi:

AKP ile ilk önceleri ittifak kuran Fethullahçılar özellikle de 2010 12 Eylül anayasa referandumundan sonra kendi yerlerini daha da sağlamlaştırınca artık bir taşeron kullanma ya da belirli siyasi güçleri kullanma değil de, bizzat kendisi siyasete hakim olma, siyaseti yönlendirme biçiminde bir strateji değişikliğine gitmişlerdir, politika değişikliğine gitmişlerdir. Bu durum Fethullahçılarla AKP'yi karşı karşıya getirmiştir. Bölgedeki gelişmeler, AKP ile ABD'nin belirli düzeyde karşı karşıya gelmesi de Fethullahçıların böyle bir hamle yapmasını beraberinde getirmiştir.

Paralel devletin üzerine gitmeyle demokratikleşme hamlesi iç içe yürürse sonuç alabilir. Yoksa sadece paralel devletin üzerine gidiyorum diyerek AKP'nin hiçbir sonuç alması mümkün değildir. Sonunda kaybeden AKP olacaktır. AKP'yi tek kurtaracak, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümüdür.

Bayık, "Her işte bir hayır vardır derler" derken, şu dikkat çekici değerlendirmede bulundu: "Bu açıdan bu gelişmeler AKP ve süreç açısından hayırlı olabilir. Süreç tek taraflıydı, AKP açısından aslında bir süreç yoktu. Bu çerçevede belki süreç iki taraflı hale gelebilir. Bu da zayıf bir ihtimaldir. "

Bayık, "AKP kısa zamanda ciddi bir adım atmazsa tabii ki böyle bir ortamda Kürt Özgürlük Hareketi Türkiye'deki demokrasi güçleriyle birlikte mücadeleyi ortaklaştırarak, güçlendirerek gerçek çözüm alternatifi olan Türkiye'nin demokrasi güçleriyle demokratikleştirmeyi gerçekleştirme alternatifini güçlü bir biçimde devreye sokacaktır. Bu gerçeğin bilinmesinde fayda vardır. Zaten devletin, AKP hükümetinin geçmişten beri Kürt sorununun çözümü konusunda zihniyeti değiştirip adım atmayacağı netleşmiştir" diye ekledi.


  http://www.radikal.com.tr/116860611686067

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kürtler - lezgo

  kürtler mezhep kavgası mezhep üzümlemesi olmıyan gurupsal kimlik taleplerini karşılıyacak bir türkiye istiyor.türkiye kürtlerin bu damokratik taleplerini ya karşılıyacak karşılığında Avrupa birliğine girip saygın ve meşru birinci sınıf devlet olacak.veyahuta bir üçüncü sınıf Müslüman devlet olarak ayakta kalmaya çalışacaktir.

  pkk suikastlar konusunda hk. - runekson

  pkk lideri cemil bayık,Türkiye siyasetindeki kargaşa ortamından yararlanarak ortaya delilsiz belgesiz iddialar atıyor,amacı AKP nin kara para trafiği hırsızlık yolsuzluk işlerinin bir ayağınıda uyuşturucudan kazanılan büyük paraların olduğunu bu konuda AKP ile işbirliği halinde olduğu AKP cemaat kavgasında taraf olmaya çalıştığı anlaşılıyor.

  Hadi bakalim, bunu da aciklayin atayizler - diğer yaşam formu

  yuh artik, utanmasalar Roboski'yi de cemaate yükleyecekler. PKK kendi icinde temizledigi Alevileri Cemeate atarak isin icinden cikabilecegini saniyor. Ben asil BDP'li Kürtlerin yorumlarini cok merak ediyordum, da.. bir tane bile de mi cikmaz kardesim. Tik yok

  şimdi yandın fettullah güven - gazetey

  kürtçüler sana taktılar. kurtuluşun yok artık gevezeliklerinden :)))))))

  Dahası var - asbirlisi

  AKP nin çözüm süreci diyerek ürettiği argümanlar ve giderek sürecin kendisi cemaatin de arkasında olduğu bir plana dayalıydı. BDP tarafı da bu konseptin farkında ve ağırlıklı olarak yanında yer aldı. Hatta bu uğurda Gezi'ye destek gelmedi. Gezi direnişindeki geri duruş konusunda sayın Süreyya Önder'in haklı özeleştirisinin bizzat Ahmet Türk tarafından nasıl baskılandığına tanık olduk. Bu ittifaklı süreç planının önemli bir ayrıntısı gözlerden kaçmıyor: Süreç planının sosyalistlere kapalı olması. PKK nin kendini bir zamanlar sosyalistlere kapattığı dönemi ve Dersim grubunu nasıl dağıttığını hatırlıyoruz. Benzeri bir tavır son süreç için de geçerlidir. Sakine Cansız da süreci buradan eleştiren Dersimli bir sosyalisttir. Tam da sürecin başlangıcına denk düşen zamanda bu cinayetin faillerini yukarıdaki tespitlerin ışığında değerlendirdiğimiz zaman ortaya çıkan resim, mide bulandırıcıdır. Bu konu yakın zamanda tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkacaktır.

  YOK ARTIK - 35bahar

  antalyadaki 6 şiddetindeki depremide cemaat yaptı diyorlar. Bu saçmalıkları ana başlıktan bari yazmayın

  AKP - CEMAAT KAVGASINDA SAFLAR BELİRGİNLEŞİYOR - cyxzt

  Aman süreç zarar görmesin!? Bırakın bu ayakları.