'PKK Suriye ve İran'a çekilecek' iddiası

'PKK Suriye ve İran'a çekilecek' iddiası
'PKK Suriye ve İran'a çekilecek' iddiası
Abdullah Öcalan'ın çağırısı üzerine ülke dışına çıkacak olan silahlı PKK'lı grupların çekileceği ilk alanlar belirlendi.

Radikal.com.tr - Çözüm süreci kapsamında Türkiye ’den çıkması öngörülen silahlı PKK ’lıların nereye gidecekleri konusunda ilk ipuçları belirdi. İstihbarat birimlerinin elde ettiği bilgilere göre, silahlı PKK 'lıların ilk çekileceği alanların İran topraklarındaki Şehidan kampı ile Suriye ’nin Kobani, Kamışlo ve Afrin bölgeleri olacağı öğrenildi.

Türkiye’den Kandil’e çekilmenin ise ‘yoğunluk’ nedeniyle olmayacağı belirtildi.

Hakkari ve Şırnak bölgesinde bulunan örgüt üyelerinin, Türkiye sınırına yakın olan Zap ve Haftanin bölgelerinde bulunan kamplara gideceği iddia edildi. Ancak kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulduğu bölgede halen çekilme olmadığı öğrenildi.

Öte yandan PKK yetkililerinin, çekilmenin sonbahara doğru gerçekleşeceği yönündeki açıklamalarına rağmen, Türkiye toprakları içerisinde bulunan bazı örgüt elemanlarının günler öncesinden çekilmeye başladığı öğrenildi. İran’ın PKK’sı olarak bilinen PJAK kontrolündeki Şehidan kampına ise ağırlıklı olarak üst düzey yöneticiler yerleşti.


  http://www.radikal.com.tr/112654111265418

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kona'a yanıt: - 727272

  Koan: Türkiye Suriye'ye girmesi konusunda tüm "geçerli gerekçelerine" rağmen (uçak düşürme, kamyon patlatma ve isabet alan bombalar) Suriye'ye girmemiştir. Malum Esed direnmeye devam etmektedir. Bu nedenle de sıra bi türlü İran'a gelememektedir. Egemen Devletlerin bölgedeki çıkarları ve bu nedenle başlatılan savaşlar ve bu savaşlarda akıttıkları para ve Türkiye'nin süreçteki "eş başkanlık" düzeyindeki rolü de düşünüldüğünde, Türkiye kendisine biçilen rolü oynama konusunda özellikle Suriye için "yalnız bırakıldığı" haklı gerekçesi ile bugüne kadar epey "nazlanmıştır." Gelinen noktada Egemen güçler, Türkiye'ye askerinizi vermediniz bari teröristinizi "alalım da" PYD, PEJAK ve PKK ile işimizi görelim demiş olabilirler.. Böylece, hem sizi PKK dan kurtaralım -şimdilik- hem de İsrail ile barıştıralım ki sizin ve İsrail'in denetimindeki PKK bölgedeki radikal islamcı terör gruplarını, Haması vs. dizginlemek için de çalışabilsinler demiş olabilirler mi diye düşündüğüm için sordum ben neden Suriye neden İran diye... T

  kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!....N.H.R. - mesamma

  ..arkadaşım senin terörist dediğin adam, dağa çıktığı ilk gün kendini zaten ölmüş sayıyor..hem onuru hem de inandığı bir dava için..kabul edersin ya da etmezsin o senin bileceğin bir iş..ama senin askerin mecburi askeri hizmetten dolayı orada..ya da yüksek maaş verip lejyoner tutarsan çatışmaya girebiliyorsun..serbest bırakılsa bu mangalda kül bırakmayan sözde milliyetçi ve vatanseverlerden kaçı o dağlara çıkar gerisini siz düşünün..yıllardır kürtleri sekiz köşe şapkalı,şalvarlı,kirli sakallı ve kaba gösteren ve de tanıtan bazı medya ve basının sayesinde arkadaşlarımın çoğuna "ben kürdüm" dedikten sonra bir de yemin etmek zorunda kalıyorum..çünkü onlara anlatılan kürtler başka..kürtler de diğer tüm halklar gibi asil ve cesur bir halktır..ha sen "gördüğüme değil duyduğuma inanırım "diyorsan o zaman sana en güzel cevabı Nazım Hikmet veriyor;"Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani, hani şu derya içre olup deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf. Ve bu dünyada, bu zulüm senin sayende. Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak kabahat senin, demeğe de dilim varmıyor ama kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!.... saygılar...

  Nersi olaydi ? - koan

  727272 rumuzlu yorumcu neden iran ve Suriye diyor ; Yazida cevabi var bu sorunun ; Irak`taki kamplar dolu veya gelecek olanlara yetecek kadar degil. Geriye sadece Suriye ve iran kaliyor, öyle degil mi ? Yoksa Baska nereye gidebilirler ki , yüzerek Yunanistana , Rum kesimine mi, ucarak Rusyaya ,Almanya veya Fransaya mi ? Silahlarini da kargoya verirler degil mi ?!

  Bir sorum olacak - 727272

  Neden Suriye ve İran?

  her ne kadar süreci desteklemesemde... - pathos90

  şahsen bir devletin bu adı türkiye olur x olur, terör örgütü ile pazarlık yapmasını yadırgarım fakat bir yola girilmişse, toplumda destekliyorsa bir demokrat olarak saygı duymak boynumuzun borcu. peki çekilip giden binlerce terörist gittikleri yerde ne iş yapacaklar merak etmiyor da değilim. şimdi bu insanlar dağa çıkmış devletle mücadele etmiş ve bir zafer kazanmış. zafer kelimesinden çok çok rahatsız olsam da bu bir gerçek. peki bu zafer kazananların geliri ne olacak? ne verilecek bu insanlara. yani sen burada mücadeleyi kazandın hadi şimdi çık git mi diyecekler. çok saçma buluyorum bu süreci. siz hiç kaleyi fethedip sonra da içeri bile girmeden çekip giden birini gördünüz mü? bahçelinin dediği gibi birkaç ay sonra geri geleceklerdir. bunu ne kadar istemesekte.

  hikaye - bager27

  bunlar tümden hikaye

  hahaahh - jooma

  legal devlet ne zaman vatandaşlarına çektirdiği onca acı için hesap verirse, illegal olan örgütte o zaman hesap verir. bu ülkenin trajikomik mahkemelerine, adaletine