'PKK Suriye ve İran'a çekilecek' iddiası

'PKK Suriye ve İran'a çekilecek' iddiası
'PKK Suriye ve İran'a çekilecek' iddiası
Abdullah Öcalan'ın çağırısı üzerine ülke dışına çıkacak olan silahlı PKK'lı grupların çekileceği ilk alanlar belirlendi.

Radikal.com.tr - Çözüm süreci kapsamında Türkiye ’den çıkması öngörülen silahlı PKK ’lıların nereye gidecekleri konusunda ilk ipuçları belirdi. İstihbarat birimlerinin elde ettiği bilgilere göre, silahlı PKK 'lıların ilk çekileceği alanların İran topraklarındaki Şehidan kampı ile Suriye ’nin Kobani, Kamışlo ve Afrin bölgeleri olacağı öğrenildi.

Türkiye’den Kandil’e çekilmenin ise ‘yoğunluk’ nedeniyle olmayacağı belirtildi.

Hakkari ve Şırnak bölgesinde bulunan örgüt üyelerinin, Türkiye sınırına yakın olan Zap ve Haftanin bölgelerinde bulunan kamplara gideceği iddia edildi. Ancak kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulduğu bölgede halen çekilme olmadığı öğrenildi.

Öte yandan PKK yetkililerinin, çekilmenin sonbahara doğru gerçekleşeceği yönündeki açıklamalarına rağmen, Türkiye toprakları içerisinde bulunan bazı örgüt elemanlarının günler öncesinden çekilmeye başladığı öğrenildi. İran’ın PKK’sı olarak bilinen PJAK kontrolündeki Şehidan kampına ise ağırlıklı olarak üst düzey yöneticiler yerleşti.