PKK yine ekmek aracıyla saldırdı

İki saldırıda iki şehit

PKK, Tunceli'de karakola ekmek götüren araca koyduğu bombayı nizamiyede patlattı, nöbetçi Murat Yıldız şehit oldu. Şırnak'ta da astsubay Hüseyin Ateş çatışmada şehit düştü.

TUNCELİ/ŞIRNAK - PKK'lılar, Tunceli Kocakoç Jandarma Karakolu'nun nizamiyesine konulan bombayı uzaktan kumanda ile patlattı. Saldırıda 4 Haziran'daki intihar saldırısındaki gibi ekmek aracı kullanıldı. Patlamada nöbet tutan Murat Yıldız şehit olurken, dört asker yaralandı. Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi İncebel Dağı'nda çıkan çatışmada da astsubay Hüseyin Ateş şehit oldu, üç asker yaralandı.
Tunceli Pülümür'de Kocatepe Karakolu'na 4 Haziran'da ekmek aracının kullanıldığı ve sekiz askerin şehit olduğu intihar saldırısından üç ay sonra ekmek aracı yine PKK'lılar tarafından kullanıldı. Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kocakoç Jandarma Karakolu'na dün sabah ekmek götüren sivil araç, ayrıldıktan 20 dakika sonra, nizamiye yakınlarına önceden konulan bomba devriyeden dönen askerlerin gelişi sırasında patlatıldı. Patlamada devriye görevinden dönen jandarma er Murat Yıldız şehit olurken, er Ferhat Bozkurt ağır, uzman çavuş Erkan Demir ve er Süleyman Taş hafif yaralandı. Karakola ekmek getiren sivil aracın ayrılmasından 20 dakika sonra meydana gelen patlama üzerine Tunceli'deki fırında çalışan altı kişi gözaltına alındı.
Teröristin akıbeti bilinmiyor
Direksiyonuna geçip aracı karakola getiren PKK'lının akıbetinin ne olduğu henüz netlik kazanmadı. Teröristin aracı nizamiyeye yönlendirip atlayıp, uzaktan kumandayla infilak ettirdikten sonra kaçmış olabileceği değerlendiriliyor. Saldırının ardından Tunceli merkez, Kocakoç Köyü, Mazgirt, Nazimiye ve Pülümür ilçeleri kırsal alanında hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı.
Saldırıda şehit olan jandarma er Murat Yıldız, Elazığ Askeri Hastanesi önüde düzenlenen törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Gümüşhane'ye gönderildi. Şehit jandarma er 21 yaşındaki Yıldız'ın memleketi Gümüşhane'deki yakınları yasa boğuldu. Şehit er Murat Yıldız'ın İnönü Mahallesi'nde oturan ve taksi şoförü olan babası Aydın Yıldız ile ağabeyi Yaşar Yıldız, mahalle camisinin avlusunda ağıtlar yaktı, komşuları tarafından teselli edilmeye çalışıldı. Jandarma er Murat Yıldız'ın cenazesinin yarın Gümüşhane'ye getirilmesi bekleniyor.
Şırnak'ta çatışma
Güvenlik güçleriyle PKK'lılar dün Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi yakınlarında çatıştı. Açılan ilk ateş sonucu astsubay Hüseyin Ateş şehit olurken, üç asker yaralandı. Tunceli ve Şırnak'ta operasyon başlatıldı. (dha, aa)