PKK yöneticilerinden Remzi Kartal İspanya'da tutuklandı

PKK yöneticilerinden Remzi Kartal İspanya'da tutuklandı
PKK yöneticilerinden Remzi Kartal İspanya'da tutuklandı
PKK'nın Avrupa'daki yöneticilerinden DEP eski Milletvekili Remzi Kartal'ın İspanya'nın başkenti Madrid'de tutuklandığı bildirildi

MADRİD/ANKARA Terörizm suçundan hakkında 2006 yılından bu yana uluslararası arama, yakalama ve tutuklama emri bulunduğu belirtilen PKK'nın Avrupa sorumlularından Remzi Kartal’ın 24 Martta İspanya’nın başkenti Madrid’de yakalandı. Madrid’in güneyindeki bir eğlence merkezinde İspanyol polisi tarafından yakalandığı belirtilen Kartal’ın gözaltına alındığı kaydedildi.
Resmi makamlardan alınan bilgilere göre, Kartal, "Nevruz kutlamalarına katılmak için" Madrid’de bulunuyordu. Eski DEP milletvekili Kartal’ın tutuklanmasıyla ilgili resmi yazının henüz Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliğine ulaşmadığı, bu yazının gelmesinin ardından Kartal’ın Türkiye’ye iadesi için resmi girişimlerin yapılacağı ifade edildi.


Babacan, doğruladı

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Kartal'ın İspanyada yakalandığı haberini doğruladı. Bakan Babacan, Kartal'ın yakalandığına ilişkin bilginin İspanyol makamlarınca Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliğine bildirildiğini belirtirken, "Şu an gözaltında bulunuyor. İadesiyle ilgili süreç hakim önüne çıkarıldıktan sonra başlayacak. Konuyu çok yakından takip ediyoruz" dedi. Diplomatik kaynaklarda Kartal'ın en kısa zamanda hakim önüne çıkarılması konusunda İspanya'nın Türkiye'ye güvence verdiğini dile getirdiler.


Jest yapıldı

Üyesi olduğu sözde Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK)de yaptığı açıklamada, Kartal'ın tutuklanmasının İstanbul’da yapılması planlanan Medeniyetler İttifakı toplantısı öncesinde Türkiye’ye yapılan bir jest olduğunu bildirdi. Açıklamada "Medeniyetler Arası İttifak toplantısın İstanbul‘da yapılacak olması, olayı daha açık bir biçimde ortaya koymaktadır. Arkadaşımızın bu şekilde alınması, sözü edilen toplantı öncesi İspanya’nın Türkiye’ye yaptığı bir jesttir" denildi


Remzi Kartal kimdi?

1991 yılında DEP milletvekili olarak Parlamento'ya giren Remzi Kartal bu partinin 1994 yılında kapatılmasının hemen ardından tutuklanmamak için yurtdışına kaçtı. Yurt dışındaki diğer DEP'lilerle "DEP ile Dayanışma Bürosu"nu kuran Kartal, 1995 yılında Sürgünde Kürdistan Parlamentosu'nun (PKDW) kuruluş çalışmalarında yer aldı. PKDW'nin Yürütme Kurulu'nda yer alan Kartal, 1999 yılında parlamentonun kendisini feshi ardından Kürdistan Ulusal Kongresi'nin (KNK) kuruluş çalışmalarında yer aldı.


22 yıl hapis isteniyor

KNK Yürütme Konseyi'nde görev yapan Kartal, KONGRA-GEL Başkan yardımcıları arasında yerini alıyor. Kartal, 2006 yılından bu yana terörizm suçundan uluslararası tutuklama emri bulunuyordu. Kartal, daha önce Almanya ve Belçika'da gözaltına alındığı iddia edilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ocak ayı sonunda, Kartal'ın da aralarında bulunduğu 31 kişi hakkında "silahlı örgüt kurma ve yönetme" suçundan dava açtı. Kartal'ın bu dava kapsamında 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. (Radikal)