PKK yöneticisi örgütten ayrılıp Barzani'nin partisine katıldı

PKK yöneticisi örgütten ayrılıp Barzani'nin partisine katıldı
PKK yöneticisi örgütten ayrılıp Barzani'nin partisine katıldı
Kandil'den 73 gün önce ayrılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan KCK Yürütme Konseyi üyesi Biryar Gabar'ın, PKK'dan ayrılarak Mesut Barzan'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne (IKDP) katıldığı belirtildi.

Kandil Dağı'ndan 73 gün önce ayrılarak bir daha dönmeyen KCK Yürütme Konseyi üyesi Biryar Gabar'ın, Erbil'de yapılması planlanan Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi'nde yer aldığı ve Erbil'e geldikten sonra Kandil'e geri dönmeyerek Mesut Barzan'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne (IKDP) katıldığı belirtildi. Bazı Kürt kaynakları, Gabar'ın Cemil Bayık ile fikir ayrılığına düştüğü için PKK 'dan ayrıldığını öne sürdü.
Bazı Kürt internet siteleri, İran'ın Sine kenti nüfusuna kayıtlı olan ve 1999 yılında PKK'ya katılarak Murat Karayılan'ın başkanlığı döneminde KCK Yürütme Konseyi üyeliğine kadar yükselen Biryar Gabar'ın, Cemil Bayık'ın göreve gelmesi ile kendisi ile fikir ayrılığına düştüğü ve bu nedenle PKK'dan ayrıldığını ileri sürdü. PKK'dan ayrılıp IKDP'ye katılan Gabar'a şimdiye kadar IKDP içerisinde bir görev verilmediği öğrenildi.

DİYARBAKIR /DHA