"PKK'da yönetici değil, sadece üye"

"PKK'da yönetici değil, sadece üye"
"PKK'da yönetici değil, sadece üye"
'PKK yöneticiliği' suçlamasıyla yargılanan Suphi Yalçınkaya'ya mahkeme "Örgütün yöneticisi değil, sadece üyesi" diyerek 10 yıl hapis cezası verdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, “Terör örgütünün önemli bir ismi yakalandı" diyerek işaret ettiği Suphi Yalçınkaya'nın yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Yalçınkaya cezaevinden getirildi. Duruşmada son sözü sorulan Yalçınkaya, üzerine atılı suçları kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme heyeti ise, Yalçınkaya’nın eylemlerinin iddianamede belirtildiği gibi “örgüt yöneticiliği" olmadığını, eylemlerin “örgüt üyeliği" kapsamında kaldığını belirtti. Mahkeme Yalçınkaya’ya 10 yıl hapis cezası verdi. Aynı davada sanık olan Yalçınkaya’nın ağabeyleri İmam ve Cevher Yalçınkaya hakkında ise beraat kararı verildi.

İDDİANAMEDE ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİ İLE SUÇLANDI
Yalçınkaya, iddianamede PKK 'nın paralarının Türkiye 'deki dağıtımını koordine etmek ve PKK'ya eleman kazandırmak ile suçlanıyordu. İddianamede örgütün üst düzey yöneticilerinden olduğu belirtilen şüpheli Suphi Yalçınkaya’nın “PKK terör örgütünü yönetmek" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Yalçınkaya’nın ağabeyleri İmam Yalçınkaya ve Cevher Yalçınkaya’nın da “PKK terör örgütüne yardım ve yataklık etmek" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

YAKALANDIĞINI ARINÇ DUYURMUŞTU
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2011 yılının Aralık ayında Bursa’da katıldığı bir televizyon programında Suphi Yalçınkaya’nın yakalanmasıyla ilgili “ Açık yüreklilikle söylüyorum, son 3 aydır güvenlik güçlerimizin, başlarında komutanları ve amirleriyle sınır içi ve dışında, dağda, şehir merkezinde yürüttükleri tüm operasyonlar başarılı olmuştur. İsmini söylemeyeceğim, PKK örgütünün üst düzeyinden biri İstanbul’da yakalanmıştır” açıklaması yapmış, Yalçınkaya’nın Fehman Hüseyin’in sağ kolu olduğu iddia edilmişti. (Radikal, dha)


  http://www.radikal.com.tr/112773611277363

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Üst Düzeye duyulan özlem - SERHEDİ YAKUP

  Onlar için bir PKK üyesi sadece bir üye,sıradan bir militan değil hep Üst Yönetici,Komutan olmuştur! algıda seçicilik değil bu kabuldür!

  Umudumuz baris sureci! - mhmtthr

  pkk uyesine 10 sene hapis cezasi verilirse, baris sureci nasil bir umut olur sizce?

  ???????? - _SHU_

  iyide kardeşim. zaten bütün kck adı altında yapılan gözaqltılar çoğunda aynı haberler ve istihbaratlar var. örneğin ben öğrenci iken geneli kürt öğrenci olmak üzere pikniğe gittik dönüşte otobüstekilerin çoğunu aldılar haberlere patlayıcılar silahlar ve örgüt üyeleri ile yöneticileri gözaltına alındı diye manşetler atıldı. halbuki otobüste öğrenci dışında tek sivil ve mangal ile oyun hırdavatları dışında birşeyde yoktu. herkesi karakola aldılar aynı gün serbest bırakıldık tabi olan 8 arkadaşa oldu bdp nin binasından görülmüşler bunlar örgüt üyesi suçlamasıyla tutuklanmak için yeterli sebepmiş. bu ilk değil!!! keşke bir haberi yaparken provakasyon değilde tarafsızlık adına yapsanız. burda sanki tek suçlu tek yalancı bülent arınç gibi gösteriliyor hayır bütün türkiye ve yöneticileri bu konuda hep böyleydiler.