PKK'dan 'çekilme' açıklaması

PKK'dan 'çekilme' açıklaması
PKK'dan 'çekilme' açıklaması
PKK, engelleyici doğa koşullarına rağmen geri çekilmenin, Murat Karayılan'ın daha önce açıkladığı gibi 8 Mayıs'ta başlayacağını açıkladı. İlk gruplar bir hafta içinde Kuzey Irak'ta olacak.

Radikal.com.tr - Murat Karayılan’ın 25 Nisan'da Kandil’de yaptığı basın toplantısı ile duyurduğu 8 Mayıs'taki geri çekilmeye ilişkin PKK ’nın silahlı kanadı HPG’den de bir açıklama geldi.

Geri çekilmenin 8 Mayıs'ta başlayacağını belirten HPG, ateşkes kararı ardından baraj ve karakol inşaatlarının hızlandırılmasını eleştirirken, yoğunlaşan İHA hareketliliğinin ve askeri sevkiyatların geri çekilme sürecini geciktirdiğini söyledi.

ANF’den duyurulan açıklamanın satır başları şöyle:

- 23 Mart’tan itibaren yürürlüğe giren ateşkes kararı kamuoyuyla paylaşılmıştır. Geri çekilme kararı da KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı tarafından 25 Nisan günü düzenlenen geniş basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanmıştır.

- Sınır dışına çıkma hazırlıkları önemli bir aşamaya gelmiştir. Geri çekilme sürecinin başarıyla tamamlanması ve hiçbir provokasyona yol açılmaması için gerekli tartışmalar yürütülmüş, kapsamlı bir planlama ve örgütleme temelinde gerekli düzenleme ve pozisyona geçilmiştir.

- Birçok alanda doğa koşullarının engelleyici etkisine rağmen 8 Mayıs 2013 tarihinden itibaren geri çekilme sürecini başlatmak için harekete geçilecektir. Geri çekilen güçler Kuzey Irak’ta bulunan kamplarda üstlenecektir.

- İlk çekilen grupların bir hafta içinde Kuzey Irak’a ulaşması hedeflenmektedir. Peşi sıra bu süreç planlı ve örgütlü bir şekilde sürecektir. HPG olarak 25 Nisan’da Murat Karayılan’ın yaptığı basın açıklamasında belirttiği 6 maddeye uyacağız.

“BARAJ, İHA VE ASKERİ HAREKETLİLİK” ELEŞTİRİSİ
- Ateşkes sürecinin başlamasıyla birlikte Kuzey Irak sınırında yapımına hız verilen karakol ve baraj inşaatları engelleyici bir rol oynamaktadır.

- İnsansız hava araçlarının sürekli keşif faaliyetinde bulunması geri çekilme sürecini geciktirmekte, sınır bölgesinde yoğunlaşan askeri sevkiyat ve hareketlilik ise geri çekilme sürecini olumsuz etkileyerek çatışmalara zemin hazırlamaktadır.

- Çekilmenin hızlı bir tempoyla gerçekleştirilebilmesi için bu tür faaliyetlerin durdurulması hayati önem taşımaktadır.

- 8 Mayıs 2013 günü itibarıyla başlatacağımız geri çekilme sürecini başarıyla tamamlayıp çözüm çabalarının başarıya ulaşması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Bu sürecin başarıyla tamamlanması için üzerine büyük bir sorumluluk düşen halkımız, demokratik kamuoyu ve Sivil Toplum Örgütlerinin de süreci yakından takip etmeleri, denetim gücü ve mekanizmaları oluşturarak rol oynamaları büyük önem taşımaktadır.


  http://www.radikal.com.tr/113254411325446

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tüm bunlar sizce normal mi? - I-Lin

  Tüm bunlar bana pek de normal gelmiyor, basın ne derse desin, hükümet ve müalefet ne eleştiri yaparsa yapsın benim aklım onların bana gösterdiğini değil kendi gördüğünü yorumluyor. Bence tüm bu süreç bize bak çok kötü şeyler oldu aman cısss daha beteri olmasın aman diye sunulan ve benim güya gönüllü rızam alınarak da destek bulunan ama hiç de iyi bir çözüm olmayan kötünün iyisi buna da şükür e napalım diyelim diye sunulmuş, çözüm olmaktan çok başka büyük sorunları da zamanla beraberin de getirecek bir süreçtir. Türk, Kürt hepimiz bu topraklarda büyüdük bu topraklar hepimizin savaşımızı birlikte verdik. Bunları unutmamak lazım. PKK Bir terör örgütüdür. Bir kurtuluş mücadelesi veren millet mücadelesi değildir. Benim halktan biri olarak gördüğüm budur. Doğudaki kürt etik kökenli halkımada eziyet eden bir terör örgütüdür.

  İLK YILLARA BAKTIĞIMIZDA - pispor

  önce üç dört çapulcu denildi.sonraları ise bunlar sünnetsizdir ermenidir.dış devletlerin maşası,bunlar kürt değil,dış düşmanlar denildi hatta bugün dost bilinen sayın barzani suçlanıldı iş birliği yapıldı sonraları,sözün kısası bugüne gelineceğini pek kimse inanmıyordu.Dünyadaki dördüncü güçlü ordusu olan Türkiye,sonunda,imralıdaki bebek katili dedikleri sayın öcalan ile Kandildeki gerilla ile müzakere msasına oturdu.Çapulcu denilen Sayın Kara Murat Kandilde dünya basın ordusuna artık gerilla sekiz mayıs 2013 te çekilecek diyordu.Artık medyada çok az hakaretler duyuyoruz önümüzdeki süreçte onlarda kalkacak,sayın öcalan özgürlüğüne kavuşacak çünkü arkasında 15 milyona yakın bir kürt insanı bunu istiyor.Kandildeki çocuklarının vatanlarına dönmesini istiyor.artık kan dökülmesini istemiyor.Çünkü silahla gelinen yere gelindi.artık hakların ve kardeşliğin yüzleşmesi ve yeni demokratik bir Anayasada statü verilerek birlikte barış içinde yaşaması için süreç yoluna devam edecektir.Çünkü ülke çok şey kaybetti.

  ziman - harun30

  PKK' dan diyebilmeniz için alfabe de q harfi bulunmalı radikal editörleri PKK den diye yazılır....

  Çok abartmak sürece zarar verecek. - Kör Kadı

  Kürt sorunu diye bilinen sorunun çözümü için en doğru olan Türk ve Kürt Halkı arasındaki düşmanlığın sona ermesi, Türk Halkının Kürt Halkının sorunlarını doğru anlayarak destek vermesi, Kürt Halkının da onca kışkırtıcılara rağmen hala dost olmaya çalışan Türk Halkını anlaması, yeni kışkırtmalara zemin hazırlayacak davranışlara pirim verilmemesi gerekiyor. Onun için İmralı sürecine karşı çıkan, barış için çabalara karşı çıkanların eline yeni koz vermemek için PKK nın çekilme işini çok abartmadan olabildiğince sessiz yapmasında yarar var. BDP ve PKK sözcülerinden her gün sanki yeni şart sürer gibi bu süreçle ilgili açıklamaları çok hoş durmuyor. İmralı sürecinin ve barış çabalarının doğru rayında devam etmesini destekleyen, her iğriliğe karşı duran bir kişi olarak kimlerinin, örneğin Sırrı Süreyya'nın kendini ilgili olduğu sanata fazla kaptırıp heyecanlı ileri geri konuşmasını doğru bulmazken şimdi yapılan başka açıklamaların bu sürece zarar vereceğini düşünerek bu endişemi dile getirdim. Umarım doğru anlaşılırım.

  Heval heval hatin..!!! / Gerilla gerilla geldi...! - Baran Bargiran

  Yeter artık eve dönme vakti hep terörist olarak görüldünüz bölücü olarak görüldünüz.. dağda aç kaldınız yaralandınız kurtlandınız ve hiç kimsenin bilmediği yerlerde kalıp öldünüz cesediniz bile kimse bulmadı.sizin de aileniz var okula bırakacak çoçuklarınız var sizin de denize girme hakkınız var artık gittiğiniz o dağlara hani silahla öldürmek için gittiğiniz o dağlara o özgür dağlara silahı gömerek gelmenizin vakti..artık öldürme ve öldürülme olmayacak ...rahatça sizin uyumak uyandığında modern insanlr gibi işinize gideceksiniz çoçuklarınızla uğraşacaksınız ve şunu da söylemek istiyorum işiniz biraz zor artık silahla değil de kalemle uğraşacaksınız.sizin de belki umudunuz yoktu barıştan evet evet bariştan barış ismi sadece Kürdistanda çoçuklara verilen bir isimdi (aşiti) ...yurt dışına değil de ülkenize geleceksiniz artık sizi anlıyorlar...

  ya ne olacaktı? - yuzucu

  PKK.barış sürecini kendi propoganda unsuru olarak her fırsatta kullanmayı marifet zannediyor.Ne yapacaktı TSK.? çekilme yoluna bando mızıkamı yollayacaktı?yoksa çekilmeniz bizi ihya etti, sağolun mesajımı yayınlayacaktı? Son iki yılda TSK.ile PKK. arasında gerçek mücadele yaşandı ve Üzülerek söylüyorumki 2700 ü aşkın militanı öldü PKK.nın.PKK militanlarınında %85-90 nı bizim vatandaşımız,olmasalarda insan evladılar,başkalarının veya devletlerin oyuncağı olduklarını farkında olmadan yıllaca dağlarda ömürlerini tükettiler ne uğruna?Kimliklerinin tanınması ise maksat ,bu hasıl oldu.Bu memlekette yıllarca yalnız KÜRTler eziyet çekmedi ki,ALEVİLER:kimliklerini çekinmeden son 5-10 yıldır açıklıyorlar,Dini bütünler,namaz kılıyor ve başlarını örtüyor diye bu DEVLETin mensupları tarafından yıllarca aşağılanıp,ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüler,müslüman olmayan vatandaşların hali meydanda zaten.Peki kim memnundu durumdan ?Kendilerine takılan AT GÖZLÜĞÜNÜN zaviyesinden bakmakla yetinenler,ve Ankara'daki mutlu bürokratik azınlık.Yeniden yapılandırılan sistem ,umuyorum ve diliyorum ki inşallah bütün bu kötülükle ilaç olacaktır.Bu devlet 75 milyonun devletidir ve tarihin bize sunduğu fırsatlardan hep birlikte yararlanmalıyız.