PKK'dan İmralı'ya kapalı zarfta cevap

PKK'dan İmralı'ya kapalı zarfta cevap
PKK'dan İmralı'ya kapalı zarfta cevap

Abdullah Öcalan’ın KCK Merkez Yürütme Konseyi’ne ‘sınır dışına çekilme’ ile ilgili yazdığı ikinci mektubu 5 Nisan’da Kandil’e ulaştıran BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder, Erbil’den ayrılarak dün tekrar Kandil’e gitti. BDP’liler, örgütün Öcalan’a yanıtını içeren mektubu alarak Türkiye ’ye doğru yola çıktı. Mektubun heyete kapalı zarf içerisinde verildiği öğrenilirken, bugün Türkiye’de olması beklenen BDP’liler, mektubu İmralı’ya ulaştırılması için okumadan Adalet Bakanlığı’na teslim edecek. Bakanlığın bir kaç gün içerisinde mektubu İmralı’ya götürmesi bekleniyor. Mektubun Öcalan’a ulaşmasının ardından BDP heyetinin yeniden İmralı’ya gitmesi gündemde. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise örgütün Avrupa yapılanmasına verilmek için Brüksel’e götürdüğü mektubun yanıtıyla dönecek.

Örgüt kaygılı

Kandil’de yapılan görüşmelerde örgüt yönetiminin, “Barış iradesinin arkasındayız” mesajı verdiği öğrenildi. Buna karşın örgütün, “Türkiye’nin demokratikleşmesi ile ilgili kaygıları bulunduğunu ve bu kaygılarının giderilmesi gerektiğini” anlattığı belirtildi.

Çekilme Kuzey Irak’a

Bu arada örgütün nisan ortalarında sınırdışına çekilmeye başlayacağı da öğrenildi. Çekilmenin ardından, PKK ’lıların Suriye’de değil, Kuzey Irak’ta bulunan kamplarda konuşlanacağı ifade edildi.