PKK'dan Lice olaylarına tepki: Barış böyle gelmez

PKK'dan Lice olaylarına tepki: Barış böyle gelmez
PKK'dan Lice olaylarına tepki: Barış böyle gelmez
PKK, Lice'de meydana gelen ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili açıklama yaparak

PKK , Lice’de karakol protestosu sırasında yaşanan olaylara tepki gösteren bir açıklama yayınladı. KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı tarafından yapılan ve ANF'de yayımlanan açıklamada Diyarbakır’da ‘acımasız bir baskının’ uygulandığı belirtilerek halka her yerde demokratik- siyasi -meşru eylemleri yükseltme çağrısında bulunuldu.

 

Diyarbakır Valiliği: Lice'deki olayların nedeni uyuşturucu operasyonları

AKP KUŞKU VE GÜVENSİZLİK YARATIYOR’
Yeni karakolların, sınır barajlarının ve korucu alımlarının eleştirildiği açıklamada şunlar belirtildi:

“Demokratik Çözüm Süreci’nin ikinci aşamasında adım atması gereken AKP iktidarı, özellikle son günlerde yoğunlaşan saldırılarıyla kuşku ve güvensizlik yaratan bir tutum içerisine girmiştir. Sürecin ruhuna denk düşen bir zihniyet ve pratik adımlar atmak yerine, hiçbir umut ve güven vermeyen bir yaklaşım, tarz ve üslup içerisindedir.

Savcılıktan mağdura şüpheli muamelesi


Kürt halkının yeni karakolların yapılmasına karşı tepki göstermesi, son derece haklı ve meşru bir tepki olduğu gibi, aslında halkımızın Demokratik Çözüm Süreci’ne ne kadar sahiplendiği ve başarılı olması için ne kadar kararlı olduğunu ortaya koymaktadır. AKP iktidarı gerçekten barış ve demokratik çözümden yana ise, yeni karakolların ve barajların yapımı ile korucuların sayısının arttırılmasını derhal durdurmalıdır.

5 dakika bile geçmemişti ateş açıldı


Lice’de yurtsever Kürt genci Medeni Yıldırım’ı katleden zihniyetle Ankara ’da Ethem Sarısülük’ü katleden zihniyet aynı zihniyettir.
AKP iktidarı şunu çok iyi bilmelidir: Kürt halkı sindirilmeyi, teslim alınmayı ve sessiz kalmayı asla kabul etmeyecektir. Demokratik eylemlerin bastırılmasına göz yumamaz ve buna karşı sessiz kalamayız. Demokrasi mücadelesinde demokratik eylemleriyle ısrarını göstereceği gibi, her saldırı yeni direniş dalgalarıyla karşılanacaktır.