PKK'dan yerel seçim mesajı

PKK'dan yerel seçim mesajı
PKK'dan yerel seçim mesajı
PKK, kuruluşunun 35'inci yıldönümünde kadro ve sempazitanlarına yayınladığı bildiride, çözüm sürecinin gidişatının nasıl olacağı, Türkiye'nin nasıl bir siyasi doğrultu izleyeceğinin 30 Mart yerel seçim sonuçlarına göre belirleneceğini açıkladı.

DİYARBAKIR - PKK 'nın sitesinde yeralan, 'PKK'nin tüm kadro ve sempatizanlarına' başlıklı PKK Yürütme Komitesi imzalı bildiride, çözüm süreci konusunda, savaşın sonucunda sürecin gelişmesi ve sürecin adı konusunda AK Parti ile Abdullah Öcalan arasında amaç birliğinin bulunmadığı belirtildi. Bildiride, " AKP baştan itibaren savaşta ulaşamadığı sonuçları siyaset yöntemiyle kazanabilmek için böyle bir süreçten yana olmuş, süreci tamamen 2014 yerel seçimlerini ve Cumhurbaşkanı seçimlerini kazanma amacına bağlamıştır. Diğer yandan önder Apo da AKP'nin bu konumunu değerlendirerek, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü yönünde bazı politik adımlar atmaya zorlamayı hedeflemiştir. Hala böyle bir konumda mücadele etmekte, kendi duruşu çerçevesinde süreci devam ettirmektedir" denildi.

'ALDATILAN, ALDANILAN BİR DURUM YOK'
Çözüm sürecinde bilinmeyen, anlaşılmayan, aldatılan, aldanılan bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığı belirtilen bildiri şöyle devam etti:
"Hareket olarak biz de baştan itibaren hem AKP politikalarını, hem de önder Apo'nun yaklaşımlarını bu temelde değerlendirerek sürece evet dedik. Önder Apo'nun tutumunu daha derinden anlayıp AKP'yi demokratik siyasi mücadeleyle zorlama hedefini pratikte uygun yol ve yöntemlerle yürüterek sonuç almayı hedefledik. Bu sürecin ilk aşaması bu temelde gerçekleşti ve hareketimiz açısından önemli bir siyasi açılımı ve gelişmeyi de sağladı. Fakat ikinci aşamayı geliştirme, yürütmede belli bir zorlanma yaşadık. Fakat, öz itibariyle süreci önder Apo'nun planladığı çerçevede yürütmeye çalıştık."

'SÜRECİN GİDİŞATINI 30 MART SEÇİM SONUÇLARI BELİRLEYECEK'
Yerel seçimlerin de değerlendirildiği PKK bildirisinde, daha sonra şu görüşlere yer verildi:

"Bu bakımdan içine girdiğimiz yerel seçim döneminin genelde Türkiye'de, özel olarak da Kürdistan'da PKK ile AKP arasında kıyasıya bir seçim mücadelesi biçiminde geçeceği açıktır. Türkiye siyasetinin nasıl yürüyeceği, esas olarak 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin sonuçlarına göre belirleneceği anlaşılmıştır. O zamana kadarki süreç ağırlıklı olarak seçim mücadelesi biçiminde geçecektir. Bu nedenle 30 Mart yerel seçimleri siyasi bakımdan büyük anlam ifade etmektedir. Sonuçları Türkiye'nin siyasi gidişatını, doğrultusunu belirleyecektir."

'BARZANİ AMED'E AKP'NİN KOLTUK DEĞNEĞİ OLARAK GİTTİ'
Erbil'de yapılması planlanan ve sürekli ertelenen Kürt Ulusal Kongresi ve Irak Kürdistan yönetimi ile ilişkilerin de ele alındığı bildiride şunlar kaydedildi:

"KDP yönetiminin son dönemlerde hem Rojava ve Bakur'a (Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu bölgesi) dönük politikalarında karşıt tutuma girmiş olduğunu, hem de güneydeki duruşuyla demokratik hükümetin kurulmasını ve ulusal kongre çalışmalarını engellediğini söyleyebiliriz. Halbuki yaz boyu ulusal kongre çalışmaları temelinde tüm parçalardaki Kürtler KDP liderliğini öne çıkartmaya, daha etkili politika yürütür hale getirmeye çalıştılar. Rojava halkı ve demokratik güçler her zaman KDP ile ilişkilere önem verdiler ve dayanışma içinde olmak istediler. Önder Apo, Barzani'yi ulusal kongre eş başkanlığına önerdi ve bu genel olarak da kabul görmüştü. Eğer Kürt iradesiyle birleşmiş olsaydı KDP liderliği Ulusal Kongre'nin Eş başkanı, bir yönüyle de Kürdistan'ın başkanı olarak Amed'e, Kamışlı'ya gidebilecekti. Fakat, Kürt iradesine dayanmak yerine AKP ve ABD iradesine dayanması, Kürtlerin başkanı olarak Amed'e gitmek yerine AKP'nin koltuk değneği olarak gitmesi elbette ki onur kırıcı bir durumdur. Bütün Kürt toplumunun onuru kırılmıştır, incinmiştir. Barzani ailesinin bütün toplum nezdinde oluşturduğu itibar bile bu politik tutum sonucunda sarsılmıştır." (Ferit ASLAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116284211628427

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kürt hareketini hep 3 bilinmyen var - dnzozdemir

  Yahu, allah aşkına Barzaniyi eleştireceğinize, Şivan Perwer'in yakasına yapışacağınza, sayın Öcalan'ın akp' ye verdiği sınırsız fırsatları nasıl olurda görmezsiniz?

  yuzucu - Efendisiz65

  bunlar ilerde ne yapar bilmiyorum ama siz sistemden gaz yiye yiye yakındır farkına varmadan apocu bile olursunuz. baksanıza kaygılanmışsınız Öcalan için, bu da iyi. lakin pkkde işler öyle yürümüyor. siz pkkyi sistemin size öğrettiği balon haberlerden, kirli propagandalardan öğreneceğinize biraz kürtlerden sorun öğrenin. bu bildirinin altına imza atanlar kürtler içinde liderliğe oynamıyor ihtiyaçları yok çünkü. hoşunuza gitmeyecek ama şu an kürtler imralı dahil bütün kck yönetimini öncüleri olarak görüyor. gelin kürdistandan bir bakın bence...

  yuzucuye - yeni yol

  dört gözle pkk´nin öcalani silecegini bekleyenlere kötü haberi ben vermek isterim; bu beklentiniz asala gerceklesmeyecek. cünkü pkk´de kürtlerde cok iyi biliyorlarki tc´nin her zaman böyle bir amaci vardi ve var.

  TARAFSIZ - GİRMİRİ

  Her iki lıderimıze ve partımıze eşit mesafeda yaklaşan bırı olarak bu bıldırıyı okudugumda,Pkk,nın içindekı sol ağırlıklı ve kemalızme hızmet eden görüş hakım.Bu görüş zıyeretın başında da hakım ıdı.Fakat sayın Osman Baydemır,Leyla zana,Altan Tan ,Sırrı sakık gıbı gerçek kürdseverler tarafından rededılıp,Sayın Barzanıyı en guzel şekılde ağırladılar..

  yanlis fikir - Tekin-11

  "Yakında, - yuzucu Bu bildiriye imza atanlar,yakında apo'yu pasifistlik ve ihanetle suçlarlarsa kesinlikle şaşırmayın,çünkü bunların maksadı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek,yani bütün kürtlerin lideri olmak gibi bir hayalin içindeler." diye yorum yapmissin. ..... yanlis yorum olduguna inaniyorum cunku bunlar sistematik yalan dolan uydurup konusuyorlar ve bu isi progli yapiyorlar. amaclari turkiyedende toprak koparip, barzaninin ofisindeki haritayi kurdistan diye uygulamak. Aslinda hepsi, bdp/pkk/pyd ve bilmem ne hepsi birlik olarak calisiyorlar. guya turkleri veyada dunyayi kandiracaklar. bunlarin sonu cok kotu olacaktir ve yaptiklarinin bedellerini er veya gec odiyeceklerdir. AKP seksen sene iktidarda kalacak bir kural da yoktur ve iste bunlar bu konuda cahillik gosteriyorlar.

  Yakında, - yuzucu

  Bu bildiriye imza atanlar,yakında apo'yu pasifistlik ve ihanetle suçlarlarsa kesinlikle şaşırmayın,çünkü bunların maksadı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek,yani bütün kürtlerin lideri olmak gibi bir hayalin içindeler.

  SAYIN BARZANİ - pispor

  sadece seçim arifesinde Ak partinin davetlisi olarak gelmesi kürt halkı nezdinde sayın Barzani nin ailesine olan saygıda çok düşüş oldu Kürt Federe devletinin bir başbakanı bu duruma düşmemeliydi eminim sonuçta Sayın Barzani de bunu anladı ama iş işten geçmişti.Değerli kişilikler kişiler partiler ile uğraşmaz toplumlar ile oturup kalkması gerek