PKK'lı Kalkan: Geri çekilmek söz konusu değil

PKK'lı Kalkan: Geri çekilmek söz konusu değil
PKK'lı Kalkan: Geri çekilmek söz konusu değil
PKK'nın önemli isimlerinden Duran Kalkan 'Şu an geri çekilme falan söz konusu değil. Tam tersi Irak'takiler Türkiye'ye gitmek istiyor' dedi

PKK 'nın çekilmesi ile ilgili koşul öne süren Kalkan, 'PKK'nın çekilmesi için ya somut adımlar olur, ya da ancak önder Apo doğrudan girişimde bulunur, ikna edebilir. Yoksa öyle kolay olacağını ben hiç sanmıyorum' dedi.

Örgütün en önemli yöneticilerinden ve kurucularından olan Duran Kalkan bir Kürt tv'sinde konuştu. Kalkan PKK'lıların Türkiye 'den çekilmesi konusundaki soruya şu yanıtı verdi:

BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL
'Şunun kamuoyu tarafından da, özellikle de ilgili kesimler tarafından da iyi bilinmesini istiyorum ki gerilla çekilme meraklısı değil. Güle oynayarak kimse çekilmek falan istemiyor. Tersi geçerlidir. Hali hazırda çekilme pozisyonuna geçmiş olma durumu da söz konusu değil. O üretilen senaryoların hiçbir geçerliliği yok. Söz konusu iddiaların hiçbir geçerliliği yok. Herkes yerli yerinde ve gerilla ateşkes konumundadır. Yeni bir talimat da gerilla komutanlığına yoktur. Her hangi bir talimat karargaha ulaşmamış, birliklere de öyle bir talimat verilmemiştir. Gerillanın öyle kolay, rahat geri çekilmeye ikna edilmesi mümkün değil.

ÖCALAN İKNA EDEBİLİR
ANFnin haberine göre Duran Kalkan PKK'lıların çekilmesi için iki koşul öne sürdü: “Bu konuda ya somut adımlar olur, yada ancak önder Apo doğrudan girişimde bulunur, ikna edebilir. Yoksa öyle kolay olacağını ben hiç sanmıyorum. Kimse de öyle düşünmemeli. Sanki gerilla güle oynaya bunu yapacakmış, bunun için hazırmış gibi bir hava yaratılıyor. İddiaların aksine Güney Kürdistan’daki gerillalar Kuzey Kürdistan’a gitmek istediklerini söylüyor. Geri çekilmenin başlayıp yürüyebilmesi için Öcalan'ın gerillaya doğrudan hitap edebilmesi şart. Bunu herkes bilmeli. Yönetimimiz bunları laf olsun diye, yada birilerini korkutmak için, siyasi üstünlük sağlamak için, yada şantaj yapmak için söylemiyor. '


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  Türkiye

  ,

  kürdistan

  ,

  Hava

  ,

  Öcalan

  ,

  kuzey

  ,

  siyasi

  ,

  Kamuoyu

  http://www.radikal.com.tr/112939511293955

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PKK'lı Kalkan: Geri çekilmek söz konusu değil - ms@deniz

  Herşeyden önce barış çok güzel bir sözcük, ancak barışın olabilmesi için Türkiye cumhuriyeti somut adımlar atması gerekir. Somut adımlar olmadıkça barışın ufukta görünmesi çok zor. Çünkü ortda somut atılan bir adım yok...

  panzeher - Efendisiz65

  valla sayın okur sizin kafanızdaki basit denklemlerle bu adamlar iş yürütseydi sanırım çoktan bu dükkanı kapatırlardı. tıpkı sizin böyle düşünmenizi sağlayan (ki kendi fikirleriniin oluşması pek mümkün değil) devlet büyüklerinizin bir zamanlar üç beş çabulcu dedikleri dönem gibi, şimdi işin içinden çıkamıyorlar mecbur sistemi değiştirecekler. ayrıca ortadoğu siyasetinin merkezinde oturmuş bu adamlar zaten barış olduğunda gelip sizin gibileriyle tavla oynarlar, öyle zannediyorsunuz değil mi...işte o parlak fikirlerinizle bu kadarsınız sayın okur..

  kaybeden yalnızca sizler olacaksınız - PAN-ZEHİR

  Bence Öcalan'a bir telefon verilip tüm dağ kadrosuna MMS göndertilmeli,baksanıza adamlar kafayı takmış bir kere. kendi kulağımızla duymadan, gözle görmeden çekilmeyiz diyorlar.kandırdığınız o gençler salak değiller ve bu çekilmenin bir an önce sağlanıp evlerine dönmenin hayalini kurduklarına eminim. orada kalma meraklısı olanlar sizin gibi bu iş sonuçlanınca sokaktaki adamdan farkı olmayacak ağababalarıdır.ağlamanız, mızmızlanmanız da yalnızca bu sebepledir.

  zilliler - enkidusiyar

  bu açıklama mhp ve chp lilere zil takıp oynama fırsatı verir herhalde. malum gerillanın sınır dışına çıkması ve dolayısıyla çatışma ihtimalinin azalması ve nihayetinde şu an ileriye yönelik olası hedeflerini düşünen (evlilik, iş, eğitim vb) gençlerin ölmesinin önüne geçilmesi onları sevindirmiyor. süreç başarısız olsun daha çok "genç insan" ölsün, istekleri bunu ifade ediyor duran kalkan ın çekinceleri gerçekleşirse kızıl armutçuların istekleri yerine gelir.

  ZATEN GERİ ÇEKİLME İLE ÇÖZÜM OLMAZ - pispor

  asıl türkiye demokratik bir anayasa ile bu süreci ancak çözer.başındada ben bu geri çekilme ile bir çözümün olacağını inanmıyordum.Hükümet ve başbakan sayın Erdoğan zaten ciddi ve samimi değil Bir taraftan çözüm sürecini başlatacaksın bir taraftan terörist diyeceksin nerde görülmüş böylesi.gerilla lideri ile görüşeceksin anlaşacaksın,taraf olarak tanıyacaksın ama terörist diyeceksin buna hiçbir kürt razı olmaz bu kürt sorununu çözüm süreci değil kürt halkına hakaret sürecidir.