PKK'lı Karayılan ve Aydar için iade talepnamesi Adalet Bakanlığı'nda

PKK'nın üst düzey yöneticisi Murat Karayılan ile örgütün Avrupa ülkelerindeki siyasi faaliyetlerini yürüten Kongra-Gel Genel Başkanı Zübeyir Aydar'ın Türkiye'ye iade edilmelerine ilişkin talepname Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

DİYARBAKIR - PKK'nın üst düzey yöneticisi Murat Karayılan ile örgütün Avrupa ülkelerindeki siyasi faaliyetlerini yürüten Kongra-Gel Genel Başkanı Zübeyir Aydar'ın Türkiye'ye iade edilmelerine ilişkin talepname Adalet Bakanlığı'na gönderildi.
Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'nın talepnamesinde haklarında İnterpol tarafından kırmızı bültenle yakalama kararı bulunan Aydar ve Karayılan'ın bulundukları ülke aracılığıyla Türkiye'ye teslim edilmeleri konusunda işledikleri suçlar dosya halinde sıralandı. Bakanlığa gönderilen belgeler arasında hakkında ömür boyu hapis istemiyle iki ayrı dava dosyası bulunan Murat Karayılan'la ilgili iddianameler de bulunuyor.
Talepnamede "Karayılan terör örgütünün siyaset ve stratejisinin belirlenmesinde önemli rol oynayarak, başvurduğu yaygın terör eylemleriyle ülke genelinde 35 bin kişinin ölümüne yol açmış ve örgüt içinde kumandaya haiz kişi olması sebebiyle terör eylemlerinden direkt sorumludur" denildi. İsviçre pasaportuyla PKK'nın Avrupa-Irak arasındaki bağlantısını sağlayan Kongra-Gel'in başkanı Zübeyir Aydar ile ilgili talepnamede şunlar yazıldı: "Zübeyir Aydar, Avrupa ile Kuzey Irak arasındaki bağlantıyı Ürdün üzerinden yapmakta, örgütü sevk ve idare etmekte, PKK mensuplarına talimat vermektedir."