PKK'lı niyetine ateş

İki av tüfeği
Gümüşhane'de, PKK/Kongra-Gel'e karşı bir operasyon yürüten jandarma ekipleri, Şiran ilçesinin kırsal alanında, ikisi av tüfekli dört kişiye ateş açtı. Ölen 34 yaşındaki Kenan Çubukçu ile 17 yaşındaki Olcay Bayrak'ın domuz avına çıktığı
anlaşıldı.
Savcılık soruşturuyor
Yaralı İsmail Sarı ile Selahattin Çubuk tedavi görüyor. Şiran Savcılığı soruşturma başlattı. Valilik açıklaması: "Önce şahıslar güvenlik güçlerine ateş açtı. Köylü oldukları anlaşılınca da süratle yanlarına ulaşıldı."

GÜMÜŞHANE - PKK/Kongra-Gel'e karşı operasyon yürüten jandarma ekipleri, Gümüşhane'nin Şiran ilçesinin kırsal alanında domuz avına çıkan silahlı köylülere ateş açtı. Olayda iki kişi öldü, iki kişi yaralandı. Gümüşhane Valiliği önce avcıların ateş açtığını ileri sürdü.
Şiran'ın Elmaçukur Köyü yakınlarında önceki gece operasyon yapan jandarma timleri, ikisinde av tüfeği bulunan dört kişiyi terörist zannederek ateş açtı. Tarlalara zarar veren domuzları avlamak için araziye çıktıkları sırada kurşunlara hedef olan köylülerden iki çocuk babası 34 yaşındaki Kenan Çubukçu ile 17 yaşındaki Olcay Bayrak yaşamını yitirdi. Yaralanan 18 yaşındaki İsmail Sarı Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne, 30 yaşındaki Selahattin Çubuk ise Gümüşhane Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
'Önce yol sordular'
Ölen köylülerin cesetleri otopsi yapılmak üzere Trabzon Adli Tıp Kurumu'na kaldırılırken, Şiran Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı. Sol kolundan, akciğerinden ve bacağından yaralanan İsmail Sarı, ölümden şans eseri kurtulduğu anları şöyle anlattı: "Saat 20.00 sıralarında yanımızda bir kamyon durdu ve içindekiler, Torul'a gitmek istediklerini belirterek bize yol sordular. Kendilerine yolu tarif ettik. Yanımızdan ayrıldıktan birkaç metre sonra kamyondan inen askerler üzerimize ateş açtı. İki arkadaşımın vurulduğunu gördüm. Birinin ceketi kalbura dönmüştü.. Hemen kaçmaya başladım. İki adım attıktan sonra bana da ateş ettiler. Yere düştüm. Kolumdan yaralanmıştım. Askerlere 'Ben bu köydenim' dedim. Buna rağmen ateş ettiler."
Sarı, olay yerinde 30 civarında asker gördüğünü belirterek, "Ben vurulduktan sonra askerlerden biri 'Komutanım vurduk' dedi. Askerler daha sonra aralarında gülüştüler. Bu sırada komutan, 'Ateş etmeyin demiştim' diyerek askerlere kızdı. Olay sırasında 10-15 el silah sesi duyduğumu hatırlıyorum" diye konuştu.
Ölenlerden Olcay Bayrak'ın babası Halis Bayrak, olayın ardından yaralıların uzun süre yol kenarında bekletildiğini belirterek şunları söyledi: "Eğer zamanında hastaneye kaldırılsaydı belki de kurtarılabilecekti çocuklarımız. Askerler, çocuklara ateş ettikten sonra ellerindeki av tüfeklerini alıp havaya ateş açmışlar. Amaçları, sanki çocuklar onlara ateş açtılar, onlar da karşılık verdiler gibi bir izlenim oluşturmaktı. Artık köyümüzde ne asker ne de özel harekât mensubu görmek istemiyoruz."
Gümüşhane Valiliği olayla ilgili açıklamasında, önce köylülerin ateş açtığını öne sürdü. Olayın, 17 Eylül Cuma günü saat 22.30 sıralarında meydana geldiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: "Şiran Elmaçukuru Köyü'nün 700 metre kuzeyinde pusu bölgesine girmek üzere olan güvenlik güçleri, kendilerine yaklaşan silahlı dört şahıs tespit etmiştir. Şahısların terör örgütü mensubu olabilecekleri değerlendirilerek, 'Dur' ihtarında bulunulması üzerine silahlı şahıslar mevzilenerek güvenlik güçlerinin üzerine birkaç el ateş etmişlerdir. Güvenlik güçlerince önce havaya ikaz ateşi açılmış, bilahare hedefe ateş edilmiştir. Ateş edilen istikamette ısrarla kim olduklarının sorulması neticesinde köy halkından olduklarının tespit edilmesi üzerine, yanlarına gidilmiştir. Olay yerinde yapılan ilk incelemede 3 adet av tüfeği bulunmuş olup, olayla ilgili soruşturma Şiran Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülmektedir."