'PKK'lılar başvurursa değerlendiririz'

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Teslim olan PKK'lılar TBMM'yle görüşmek isterse değerlendiririz


TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, teslim olan PKK’lılarla ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı: “Bu girişimin iyi niyetli, Türkiye’nin 30 yıla yakın uğraş verdiği terörün sona ermesine yol açıcı bir teşebbüs olmasını diliyorum. Gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz ve göreceğiz.” Şahin bu grubun TBMM’de görüşmeler yapmak istediği hatırlatılıncaysa “Meclis Başkanlığı’na herhangi bir randevu talebi ulaşmadı. Böyle bir talep ulaşırsa, talebi ve içeriğini öğrendikten sonra değerlendirmemizi yapar, ondan sonra kararımızı açıklarız” diye konuştu.
Teslim olan PKK’lılarla ilgili diğer açıklamalar şöyle:
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Bir grup PKK’lının teslim olmuş olması olumlu bir gelişmedir. Umarım dağdan inişler artarak devam eder.
CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek: Elinde silah dağa çıkmış olan kimselerin silahlarını bırakarak teslim olmalarını elbette biz memnuniyetle karşılarız. Ama bunun sembolik sayıda kalması doğru değil. İsteriz ki dağda bulunan herkes teslim olsun. Artık silahlar sussun. Ama bunun bir pazarlığa dayanması kesinlikle doğru değil.
CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü: PKK’lıların dağdan inmesinden memnuniyet duyarız. Dağdan inmeleri iyi ama karşılanmalarını kahramanlık gösterisine dönüştürmemek lazım. Devletin iyi niyetli tavrının istismar edilmemesi gerekir. Bu tür kahramanlık gösterileri toplumu gerer. Bu dağdan inişler kahramanlık karşılamasına dönüşmesin. (Radikal)