PKK'lılar havai fişekle karakola saldırdı

PKK'lılar havai fişekle karakola saldırdı
PKK'lılar havai fişekle karakola saldırdı

Mersin?de polis karakoluna molotofkokteyli ve taş atan gruba polis ateş açtı. Bir kişi ağır yaralandı.

MERSİN/HAKKÂRİ/İSTANBUL - PKK’nın kuruluş yıldönümü nedeniyle pek çok şehirde gösteriler yapıldı. Mersin’de yaklaşık 400 kişilik grup, korsan gösteri yaparken Siteler Polis Merkezi’ne molotof ve havai fişek attı. Polisin ateş açması sonucu 16 yaşındaki bir genç ağır yaralandı. 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden gelip Mersin’e yerleşenlerin yoğun olduğu Yeni Pazar, Şevket Sümer ve Güneş mahallelerinde PKK yandaşları saat 17.00 sıralarında korsan gösteriler yapmaya başladı. Yaklaşık 400 kişilik grup Siteler Polis Merkezi’ne yöneldi. Göstericiler, ellerindeki molotofkokteylleri ve havai fişekleri fırlattı. Karakolun yakınındaki belediye ekmek kulübesi de ateşe verildi. Çok sayıda ekip, Siteler Polis Merkezi’ne yönlendirildi. Panzerler karakolun çevresinde önlem alırken, polis göstericilere ateş açtı. 16 yaşındaki Ş.A. ateşli silahla göğsünden sağ omzundan ağır yaralandı. Ameliyata alınan Ş.A’nın hayati tehlikesi olduğu açıklandı. 
Öte yandan İstanbul Okmeydanı’nda  toplanan bir grup zırhlı polis aracına molotofkokteyli attı. Göstericiler havai fişek de attı. Olay yerine gelen çevik kuvvet ekipleri eylemcilere biber gazı ve panzerlerle müdahale etti. Dağılan grup başka bir sokaktan tekrar gelerek molotofkokteyli ile polise saldırdı. İçinde kadın ve çoçukların bulunduğu bir araç da alevlerin arasında kaldı. Yangını polis panzeri su sıkarak söndürdü. 

Yine otobüs yaktılar
Sultanbeyli’de Ümraniye-Sultanbeyli hattında çalışan İETT otobüsü içerisinde yaklaşık 20 yolcu varken saldırıya uğradı. İsabet eden molotof sonucu yanmaya başlayan otobüsün sürücüsü, kapıları açarak yolcuların inmesini sağladı.
Diyarbakır Kayapınar’da ise AKP İlçe binasına bir grup tarafından molotoflu saldırı düzenlendi. Güvenlik görevlisinin ateş açması sonucu 17 yaşındaki Selim T. bacağından vuruldu. Hakkâri’de ise Amatör Futbol Ligi’ndeki Hakkari Belediyespor ile Yüksekova Üzümcü Spor maçında sahaya bir grup sloganlar atarak girdi.   (dha, Radikal)