PKK'lılar mağaralarda çekilme emri bekliyor

PKK'lılar mağaralarda çekilme emri bekliyor
PKK'lılar mağaralarda çekilme emri bekliyor
Abdullah Öcalan'ın çekilme konusunda iki gün sonra yeni bir açıklaması beklenirken, PKK'lıların büyük bölümünün mağaralarda talimat beklediği öğrenildi.

Çözüm sürecinde PKK ’lıların çekilme hazırlıkları tartışılırken, sayıları 1500’ü bulan Türkiye ’deki PKK’lıların süreçte izlediği stratejinin detayları ortaya çıktı.

Vatan gazetesinden Levent İçgen’in haberine göre tam bir eylemsizlik dönemine giren PKK’lılar insansız hava araçlarına görüntü vermekten bile kaçınıyor. PKK’lıların hareketlilikleri önceki yıllarda bahar dönemiyle birlikte hızlanıyor ve çok sayıda PKK’lı insansız hava araçları tarafından tespit ediliyordu. Askeri kaynaklar, “PKK’lıların kamufle oldukları mağaralarından çıkmadıklarını ve bölgeden de PKK hareketliliğine yönelik son dönemde tek bir ihbarın dahi gelmediğini” aktardı. TSK, PKK’lılara karşı yürüttüğü operasyonlara insansız hava araçlarından alınan görüntüler ve bölgeden yapılan ihbarlarla hız veriyordu.

‘YASAKLI BÖLGE’ UYGULAMASINA DEVAM
Diğer taraftan TSK kritik bir adım atarak, sayıları 1500’ü bulan PKK’lıların yoğun olarak kümelendikleri Güneydoğu’daki, aralarında Küpeli, Cudi ve Herekol Dağları’nın da bulunduğu kritik bölgelerle ilgili geçici güvenlik bölgesi uygulamasına devam kararı alındı. 16 Nisan-16 Temmuz tarihleri arasında yeniden giriş yasağı getirilen bu bölgelerde, her türlü sivil girişi yasaklandı. Terör faaliyetlerinin yoğun olduğu bu bölgeler, muhtemel operasyonlarda sivil kayıp verilmemesi ve operasyonların sekteye uğramaması ve PKK’ya giden lojistiğin engellenmesi için geçici güvenlik bölgesi ilan ediliyordu.

DİYARBAKIR KAPSAM DIŞINDA
Yasak bölge uygulamasının bir nedeni de çözüm sürecine ilişkin bir sabotaj girişimine karşı önceden önlem almak.

Ancak, TSK bu kez giriş yasağı uygulamasında Diyarbakır’daki Kurşunlu ve Görese Dağları’nı, kapsam dışında bıraktı. Görese Dağları, yıllardır PKK’nın ana üslenme merkezi olarak biliniyor. Burada özellikle kış üslenmesinde bulunan PKK’lılara yönelik TSK ciddi operasyonlar yürütmüştü. Görese Dağları’nda konuşlanan PKK’lılara en son 2011 yılının sonunda çok kapsamlı bir operasyon düzenlenmişti ve çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmişti.