PKK'lılar silah bırakıp Türkiye'ye geri dönüyor

PKK'lılar silah bırakıp Türkiye'ye geri dönüyor
PKK'lılar silah bırakıp Türkiye'ye geri dönüyor
Çözüm süreciyle birlikte sınır dışına çıkan PKK'lılar, silahlarını bırakıp 15 Ekim tarihinden itibaren Türkiye'ye geri dönmeye hazırlanıyor.

Türkiye geri çekilmeyi ve sürece dair endişeleri konuşurken Abdullah Öcalan tartışmaları başka bir boyuta taşıdı. Öcalan çekilme sürecinin bir sonraki adımı ve dağdan inme için kesin tarih verdi. Örgüte yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre PKK ’lı ilk grup Ekim ayında yurda dönecek.

Abdullah Öcalan’ın BDP ’lilerle yaptığı son görüşmede ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. BDP heyetinin ziyaretinde Öcalan ilk defa geri dönüş için net bir tarih verdi. Görüşmede Nevruz mesajlarına vurgu yapan Öcalan ‘silahlı mücadele döneminin son bulduğunu ve siyaset döneminin başladığını’ söyledi.

İLK KEZ TARİH VERDİ
Hurriyet'in haberine göre Öcalan, çekilmenin tamamlanmasından sonra PKK’lıların silahsız olarak 15 Ekim 2013 tarihinde Türkiye’ye gelebileceğini ifade etti. Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre Öcalan hem örgütün, hem de hükümetin süreci hızlandırmasını istiyor. Aynı kaynaklar sürecin uzamasından Öcalan’ın rahatsız olduğunu belirtiyorlar.

BDP heyetiyle yaptığı görüşmede geçmişte yaşanan provokasyonlara dikkat çeken Öcalan, çözüm sürecinin uzamasının sabotaj ihtimalini artıracağını dile getirdi. 1993 sürecine özellikle vurgu yapan Öcalan, sürecin uzamasının kontrolsüz olaylara kapı aralayacağını iddia etti

Daha önceki müzakerelerde devletle yaptığı görüşmelerin hiç kimse tarafından bilinmemesine rağmen bombaların patladığını ileri süren Öcalan süreci sabote etmek isteyenlerin yeniden devrede olduğunu öne sürdü. Öcalan daha önceki mesajlarında çekilme sürecinin haziran sonunda tamamlanmasını istemiş ancak bu gerçekleşmemişti. Çekilme için revize edilen son tarihin ise Eylül olduğu belirtiliyor.

Öcalan Sakine Cansız cinayetinde de benzer bir tutum almış ve cinayetin Avrupa Gladyosu tarafından işlendiğini iddia etmişti.

Bu arada Ankara kulislerinde Öcalan için hazırlanan yeni odanın henüz kendisine teslim edilmediği ve uzun süredir gündemde olan yeni mahkumların yakın zamanda İmralı adasına gönderileceği konuşuluyor.

Demirtaş: Gezi'de darbecilerle mesafe koyduk


  http://www.radikal.com.tr/114429311442937

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP'savasta israr ediyor - Ari Zerdüst

  AKP'adim atmamayi sürdürürse bana göre gerilla silahsiz degil,silahli haliyle baris saglansin diye biraktigi alana geri dönecek.

  Nasıl Yani? - RadikalGokhan

  Geçen bayram Gaziantep'te şehir merkezinde bebek arabasındaki bebeği yanında annesi ile öldüren, Yüksekova'da bir mühendisi yalnızca Türk olduğu için hem de nişanlısının yanında kafasından defalarca vuran, Şemdinli'de iki silahsız ve üniformasız genci asker diye sokak ortasında infaz eden teröristler silahlarını bırakıp aramıza mı karışacaklarmış?

  Haber Resminin Dusundurdukleri - zargaron

  Haber Resmi icin secilen Ocalan fotografi gozden kacmiyor. Sanki bu sahis Teror orgutunun tutuklu lideri degil de yasakli bir siyasetci. El Kaide'den de bahsederken Bin Ladinin cicekler icinde yakisikli bir pozunu kullanirsiniz, Suriye'deki terorist gruplari guller icerisinde gosterirsiniz artik.

  /// - Al Capone

  Evet dönuyorlar - ödul almak için, gelin hos geldiniz - buyurun ayran cay ikram edelim

  Tesekkürler Radikal, farkindalik yarattigin icin.. - LoremIpsum

  Uzun zamandir hürriyet kaynakli haber okumamistim, farkini hemen belli ettiriyor bu tür haberler. "Hala icerde 10binlerce siyasi tutsak varken, bunlarin yarisindan cogu herhangi bir siddet olayina karismamis, dagdakiler neye güvenerek inecekler" diye sormazlar mi adama? Anlasilan o ki devlet yine eski yöntemlere basvurmaya basladi, psikolojik savas...

  Geriye dönüs olabilir mi? - Ari Zerdüst

  Bana göre geriye dönüs olmiyacak.Nedeni de AKP bu konuda tek adim bugüne kadar atmadi.Yeniden oyalama taktigini sürdürecek.Kürtler bu saaten sonra bu oyunu yermi yemez mi onu da Ulusal Kongre sonrasi görecegiz.

  Güzel Günler - zınaro

  belkide kürd analarının gözlerinde ilk defa mutluluk göreceğiz