'PKK'lılar ülkede kalsın, iş kursun diyen MHP'liler var'

'PKK'lılar ülkede kalsın, iş kursun diyen MHP'liler var'
'PKK'lılar ülkede kalsın, iş kursun diyen MHP'liler var'

Lale Mansur, Akdeniz deki izlenimlerini Radikal Ankara Müdürü Ömer Şahin e anlattı.

Âkil İnsanlar Heyeti'nden Mansur, Burdur'da bir MHP'linin "PKK'lar ülke dışına çıkmasın, ticaret ya da tarım yapsın" dediğini aktardı.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Âkil İnsanlar Akdeniz Grubu’nda yer alan sanatçı Lale Mansur, ‘çözüm süreci’yle birlikte halkın barış hayali kurmaya başladığını ve ilginç önerilerde bulunduğunu söyledi. Mansur, “ PKK silah bırakıp sınır dışına çıkacak. Orada ne yiyecek? Burada kalsın tarım, ticaret yapsın diyen MHP ’liler oldu. Bunu bizler söylesek taşlanırdık” dedi.
Burdur ve Hatay’a giden Mansur, onlarca sivil toplum örgütü temsilcisini dinledi, çok sayıda isimle görüştü. Sürece destek verenlerin yanı sıra, karşı çıkan ve kaygıları olanlarla karşılaştı. MHP lideri Devlet Bahçeli ’nin ‘enteresan filmlerle anılan isim’ olarak lanse ettiği Mansur, bu cümleyi espri malzemesi olarak kullanıyor. Birçok toplantıda “Ben o enteresan filmlerle anılan kadınım” diye kendisini tanıtan Mansur, ‘âkiller maaş alıyor’ iddiasına karşılık “Maaş değil hakaret alıyoruz” diyor. Hatay programında görüştüğümüz Mansur’un izlenim ve gözlemleri şöyle:
KAYGILAR BENZER: Herkes barışı çok istiyor. ‘Kan durmasın’ diyen yok. Sonrasında ‘ama, fakat..’ diye başlayan kaygılar geliyor. Bizim görevimiz de bu kaygıları iletmek. Kaygılar genel olarak çok benzer.
ÖNCE HAYAL ETMEK GEREK: Ben yeni başladım hayal kurmaya. Bakıyorum çevremde hayaller geliştikçe gelişmiş. Bu çok önemli. Bir şey yapabilmek için önce hayal etmek gerekiyor.
BEN SÖYLESEM TAŞLARLARDI: İlginç öneriler geliyor. En çarpıcı olan şuydu: Bize dediler ki,‘PKK silah bırakıyor, ülke dışına çıkacaklar. O zaman ne yapacaklar, ne yiyecekler orada? Çıkmasınlar. Türkiye’de tarım mı, ticaret mi ne yapacaksa yapsınlar. Bunu Burdur’da duydum, söyleyen bir MHP’liydi. 9 masa vardı, 4 masadan çıktı bu fikir. Bunu ben söylesem taşlarlardı.
TOZLU RAFLARDA KALMAYACAK: Sürece karşı çıkan aydınların, sanatçıların tutumuna anlam veremiyorum. Endişeliler demek ki. Başbakan’ın söylediği de bu endişeleri, önerileri toplamaktı. Bunlara göre hareket edilecek. Bu da şeffaf olacak. Tozlu rafta kalmayacak. Boşu boşuna bu kadar insan değişik bölgelere gitmiyor.
YOK OLURLAR: CHP ve MHP yönetimi tutumlarını değiştireceklerdir mutlaka. Yoksa yok olurlar.


  http://www.radikal.com.tr/113067511306756

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  o da bişey mi - yaralı aslan

  lale mansurun söyledikleri bişey mi?ben pkk lılar silah bıraksın tüm Türkiye pkk lıların olsun diyen mhp liler gördüm.ardından da biz orta asyaya gideriz filan diyorlardı hatta

  ... - kaamos

  insanların pisliklerini yüzüne vurmak kadar hoşuma giden haz aldığım başka bir şey yoktur. sonuçta insanoğlu hakkındaki gerçeklerin yüzüne tokat gibi vurulduğu yorumları hak eden bir yaratıktır. ama bunu yaparken şu sağcıymış bu solcuymuş. benim umurumda olmaz. daha çok kim iktidarı elinde tutuyorsa kim güçlüyse ona vururum. sonuçta güçlü olmakla zalim olmak doğru orantılıdır. marjinal bir kişilik olarak barışın söylemlerinin güçlü olduğu yerde barıştan, savaş söylemlerinin güçlü olduğu yerde savaştan tiksinirim. bir ülkede herkes müslümansa ben ateistim, herkes ateistse ben müslümanım. ülkenin benim gibi insanlara çok ihtiyacı var sen bakma. takma adlarla konuştuğumuz için kimse yapılan yorumları çok ciddiye almasın. sonuçta yapılan yorumlardan kimsenin etkilendiği yok. yorumları ciddiye alıp siyasi görüşünü değiştiren de yok. herkes her yorumdan kendine bir şeyler çıkarmaya çalışsın. sonuçta editörler hakaret içeren yorumları burada yayınlamazlar. gerçi genelde bana yapılan hakaretleri yayınlamayı tercih etseler de ben pek bozulmuyorum.

  Ben bir tek koşulda - gokkurt

  barış istendiğine inanınırım: PKKli militanlara özel af çıkarılsın, yönetici kadrosu hariç hepsine af getirilsin ve TR dışına çıkarılmasınlar. Kuzey Irak'ta neyin ne olacağı belli değil, Aysel Tuğluk'a göre PKK hem İran'da hem de Suriye'de silahlı olacakmış. TC vatandaşları bu işlere sokulmadan önlensin.

  BİZİM - pispor

  MHP ye ve MHP lilere saygımız var.biz saedce ırkçı milliyetçi kürtlüğü kürdü inkar etmiş ve kürt insanına bu ülkede kendi dilinde eğitime karşı olanlara,itirazımız var.her halkın milliyetçi bir çizgisi var.önemli olan bu ülkede yaşayan tüm değişik kültürdeki insanlara saygıdır.Birde şu barış sürecinde akil insanlara baskı yapan şiddet yapan o insanlara küfür edenlere itirazımız var.bizim bu kanın durmasını istemeyen savaş isteyenlere itirazımız var.

  biz haric - keryil

  herkes yalan soyluyor. o firsatci. su kucuk hesaplarin adami. buradaki cikarci. beriki vekillik pesinde. alem it, kopek. bir biz haric. bir bizim kalbimiz temiz. iyi ki biz variz da bunlari teshis ediyoruz. dunyanin bize ihtiyaci var, anliyor musunuz? kendimizi dunyadan esirgeyemeyiz.

  sanatçılıktan milletvekilliğine - kaamos

  lale mansur büyük oynuyor. tamam iyi güzel de sallayacaksan bari düzgün salla. neyse bunlar daha çıraklık dönemleri mazur görebiliriz. usta siyasetçiler kadar inandırıcı yalanlar söylemesi için biraz daha kendini geliştirmesi lazım. ayrıca sen her önüne gelenin lafına inanırsan ne olacak? mhp'li diye sana gelen adam pkk'lı bile çıkabilir. kimlik kartında mhpli mi yazıyor?