PKK'lıların bıraktığı sekiz asker tutuklandı

'Mühimmat bitti'
21 Ekim'de Dağlıca saldırısında kaçırılan ve 4 Kasım'da DTP'li heyete teslim edilen askerlerin soruşturması tamamlandı. Van'da dün askeri mahkemeye çıkarılan ve "Mühimmatımız bittiği için teslim olmak zorunda kaldık" diyen askerlerden beşi, 'emre itaatsizlik' iddiasıyla tutuklandı.
Suç şüphesi
İki asker 'emre itaatsizlik ve yurtdışına firar'dan, bir çavuş ise 'memuriyet gereklerine aykırılık'tan cezaevinde. Kararda, 'kuvvetli suç şüphesi olduğu ve askeri disiplinin aşırı sarsıldığı' da belirtildi. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, "Köstebek olduklarına dair bilgi yok" demişti.
Arınç'ın Genelkurmay'a 'söyleyebildikleri'...

VAN - Hakkâri'nin Irak sınırındaki Dağlıca Köyü'nün yakınlarında 21 Ekim günü askeri birliğe saldırı düzenleyen PKK'lılar tarafından kaçırılan, iki hafta rehin tutulduktan sonra aralarında DTP'li üç milletvekilinin de bulunduğu bir heyete teslim edilen sekiz asker, dün Van'da tutuklandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın geçen cuma yaptığı açaklamada "Köstebek olduklarına ilişkin bizde bilgi yok" dediği askerler hakkında Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararı, emre itaatsizlik ve firar suçlarına dayandırıldı.
Dağlıca'da 12 askerin öldüğü PKK saldırısının ardından Genelkurmay'ın
'İrtibatımız kesildi' diye açıklama yaptığı askerler Halis Çağan, Mehmet Şenkul, Ramazan Yüce, İrfan Beyaz, Fuat Başoda, İlhami Demir, Özhan Şabanoğlu ve Fatih Atakul, 4 Kasım günü aralarında DTP'li milletvekilleri Aysel Tuğluk, Osman Özçelik ve Fatma Kurtulan'ın da bulunduğu beş kişilik heyete, PKK'lılarca bir tutanakla teslim edilmişti. Sekiz asker daha sonra Erbil Havaalanı'na getirilmiş, buradan Amerikan uçağı ile Süleymaniye Havaalanı'na götürülmüş, ardından da helikopterle Bamerni Havaalanı'na getirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilmişti. Askerler Genelkurmay'ın resmi açıklamasıyla 'yeniden TSK bünyesine katıldıktan' sonra, Ankara'ya götürülerek sorguya alınmıştı.
Büyükanıt: Köstebek bilgisi yok
Sorgulama sürerken Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, bazı gazetelerin Ankara temsilcilerine yaptığı açıklamada, askerlerin 'PKK köstebeği' olduklarına dair bir bilginin kendilerinde bulunmadığını söylemişti. Büyükanıt'ın konuya ilişkin sözleri şöyleydi: "Orada bulunan ve saldırıya uğrayan bütün insanlarla görüşülüyor. İdari soruşturma yapılıyor; hata var mı, ne dersin alındığı anlaşılsın diye. Bu soruşturmadan sonra ortaya bir resim çıkacak. Bu sekiz eri hemen suçlu ilan etmek kadar yanlış bir şey olmaz. İçlerinde köstebek olduğu bilgisi bende yok. Askerlerin etnik kökenine bakarak yorum yapmayı ise çok yanlış buluyorum. Türkiye'nin anayasası ırkdaşlık değil, yurttaşlık devleti üzerine kuruludur."
Genelkurmay'da yürütülen soruşturma tamamlandıktan sonra sekiz asker önceki gün Ankara'dan Van'a getirildi. Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nda askeri savcılıkta ifade veren askerlerin yanında Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince Van Barosu'nun görevlendirdiği avukat Ramazan Korkmaz da hazır bulundu. Savcılığın tutuklama talebiyle askeri mahkemeye sevk ettiği sekiz askerin 'emre itaatsizlik' suçlamalarını kabul etmediği öğrenildi. Görevlerini yerine getirdiklerini savunan askerlerin, ellerindeki mühimmat bittiği için teslim olmak zorunda kaldıklarını söyledikleri belirtildi.
'Askeri disiplin sarsıldı'
Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin 10 Kasım'da hazırladığı karar tutanağında, uzman çavuş Halis Çağan'ın 'Memuriyet görevinin gereklerine aykırı hareket etmek', erler İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu, Fatih Atakul ve Mehmet Şenkul'un 'emre itaatsizlikte ısrar', erler Fuat Başoda ve Ramazan Yüce'nin 'emre itaatsizlikte ısrar ve yurtdışına firar' suçlarını işlediği belirtildi. Tutanakta askerlerin haklarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, yüklenen suçun vasıf ve mahiyeti, askeri disiplinin aşırı derecede sarsılmış olması nedeniyle tutuklandığı kaydedildi. Tutanakta itiraz yolunun açık olduğu belirtildi.
Sekiz asker, Hacıbekir Kışlası içindeki Askeri Cezaevi'ne konuldu. Tutuklama kararından sonra askerlerin aileleriyle kısa telefon görüşmesi yapmalarına izni verildi. (dha, Radikal)