PKK'lıların çekilme güzergâhındaki barajlarda su tutulmaya başlandı

PKK'lıların çekilme güzergâhındaki barajlarda su tutulmaya başlandı
PKK'lıların çekilme güzergâhındaki barajlarda su tutulmaya başlandı
Şırnak ve Hakkari'de PKK'lıların geçiş yollarını kapamak için yapımına 5 yıl önce başlanan 11 barajda inşaatlar sürüyor. Şırnak'taki "Uludere" barajında yapım tamamlandı ve su tutulmaya başlandı.

Radikal.com.tr - Abdullah Öcalan’ın çağrısı ve Kandil’deki PKK ’lıların talimatıyla Türkiye ’deki PKK’lıların 8 Mayıs’ta çekilmeye başlaması beklenirken, PKK’lıların Kuzey Irak -Türkiye arasındaki geçiş koridorlarını kapatmaya yönelik baraj yapımları da hızla sürüyor.

PKK’lıların sınır bölgesindeki geçiş güzergahları üzerine yapımlarına 5yıl önce başlanan 11 barajdan Şırnak'taki Uludere barajının yapımı tamamlandı. ANF'nin bölgeden bildirdiğine göre barajda su tutulmaya da başlandı. 

Uludere ilçesi ile Gülyazı köyü arasındaki sınır hattında yapılması planlanan bir baraj inşaatı zemin kayması nedeniyle iptal edilirken, Ballı, Musa Tepe ve Çetin Tepe baraj inşaatlarının iki yıl önce bitirilmesi planlanıyordu.

Ancak PKK’nın faaliyetleri ve ihalelerde yaşanan sorunlar nedeniyle üç barajda inşaatların yapımına geçici olarak ara verildi.

Şırnak bölgesinde 2008 yılında yapımlarına başlanan ve 207 milyon liraya mal olacağı hesaplanan barajların güvenliği baraj yakınlarına inşa edilen korucu noktaları tarafından korunurken, barajın altında kalacak yollara alternatif olarak Şırnak-Uludere arasında ise tepelerde yol yapım çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor.

PKK’nın Kandil’deki lideri Karayılan basına yaptığı açıklamada çekilmenin 8 Mayıs’ta başlayacağını, örgüt elemanlarının silahlı olarak ve geldikleri gibi kendi bildikleri yollardan çekileceğini açıklamıştı.


  http://www.radikal.com.tr/113151911315199

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  balikcilik - feritq

  hicbirsey olmasa suni balikcilik yapilsin burada, hem cok faydali hem buyuk gelir kaynagi gelecekte.

  Barajlarin yapim amaci - Ayse Sule

  Haberde, sozkonusu barajlarin, PKK'lilarin gecisinin engellenmesi icin yapildigi yonunde bir on kabul var. Bu on kabul, devletin ilgili birimlerine teyit ettirilmis bir bilgiye mi dayaniyor, cidden merak ediyorum. Yok oyle degil de, sirf Radikal'in pasa gonlu oyle vehmettigi icin bu sekilde yazildiysa, cidden yaziklar olsun. O subjektif haber dilinize hic olmazsa su hassas surecte biraz ceki duzen verin be kardesim.

  ZIRVA ÇÖZÜMÜ - HARAYDIN

  Bu zırvalarla çözüm mözüm olmaz. Kafaya bak yahu baraj PKK için yapılıyormuş.Yahu medeniyet enerji demek. Enerjinin en temiz kaynağı baraj. Bu ülke baraj kaynağının yüzde onunu kullanıyor bu zırvalayan kafalar yüzünden. Zırvaya bak.Bu barajlar PKK için yapılmışmışmış, demek istiyor ki artık yapılmasına gerek yok, zırvaya bak yahu. Baraj zırvalarla olmaz. Ancak barajlarda çok ciddi bir haksızlık var. O da şudur her barajın ve çevresinin turizme ve çevreyle ulaşıma ve balıkçılığına bir şirket kurulup arazisini veren toprak sahiplerine işletme ortağı yapılmalıdır. Bu şirketin yüzde 25'i o il ve ilçe belediyesinin olmalı, yüzde 25'i kamu hissesi olmalı, yüzde 50si de arazi sahiplerinin olmalıdır.

  NEYE NİYET NEYE KISMET. - m.rozbilen

  Allahım sen ne büyüksün.Neye niyet ettiydik neye kısmet oldu? Demekki PKK olmasaymış bu barajlara sahip olamayacaktık.Dilerim hayırlara vesile olur.Zira art niyetle yapılan her iş bazen güdülen amaca uygun gerçekleşmeyebilir.Ama yine de güzel icraatları takdir ederiz.

  Devleti Kürtlere Bağlamak - ibretnüma

  Sınırlar için çalışmalar tabii ki sürecek. Türk ordusu zaten güçlüydü aman vermedi, daha evvelden kararlaştırılmış yatırımlar gerek askeri gerek ekonomik yapılacak ve daha da güçlenecek. Gelecekte savaş mı olacak, yeni bir Kürt isyanı mı çıkacak bilemeyiz. Kalekollar sırf PKK karşısında işlevsel değil. PKK'lılar çekilmişken şayet denildiği gibi boşaltma yapılacaksa o da ordumuzun deliliği.

  ... - r11

  vah vah..öyle bir haberki,evlere şenlik,..demek pkk'lı 'aktivist'ler rahat rahat çıkamıyacaklar,çok üzüldüm çok...sanki piknikten dönen vatandaşlardan bahsediliyor...bari thy ücretsiz taşısın bunları ırak'a!pkk denen binlerce masum insanın katili olan şuç,cinayet,katliam şebekesinin her türlü konforunu düşünüyor akp ve bazı medya..

  Barajlar - mataman

  Peki ne beliyordunuz bunca para hacanan barajlar havayami ucurulacakti. Anlasilan haberi yapan gazeteci acaba PKK yi baris sürecini bozmaya bu sekilde ikna edebilirmiyim diye düsünmüs