PKK'lıların çekilme güzergâhındaki barajlarda su tutulmaya başlandı

PKK'lıların çekilme güzergâhındaki barajlarda su tutulmaya başlandı
PKK'lıların çekilme güzergâhındaki barajlarda su tutulmaya başlandı
Şırnak ve Hakkari'de PKK'lıların geçiş yollarını kapamak için yapımına 5 yıl önce başlanan 11 barajda inşaatlar sürüyor. Şırnak'taki "Uludere" barajında yapım tamamlandı ve su tutulmaya başlandı.

Radikal.com.tr - Abdullah Öcalan’ın çağrısı ve Kandil’deki PKK ’lıların talimatıyla Türkiye ’deki PKK’lıların 8 Mayıs’ta çekilmeye başlaması beklenirken, PKK’lıların Kuzey Irak -Türkiye arasındaki geçiş koridorlarını kapatmaya yönelik baraj yapımları da hızla sürüyor.

PKK’lıların sınır bölgesindeki geçiş güzergahları üzerine yapımlarına 5yıl önce başlanan 11 barajdan Şırnak'taki Uludere barajının yapımı tamamlandı. ANF'nin bölgeden bildirdiğine göre barajda su tutulmaya da başlandı. 

Uludere ilçesi ile Gülyazı köyü arasındaki sınır hattında yapılması planlanan bir baraj inşaatı zemin kayması nedeniyle iptal edilirken, Ballı, Musa Tepe ve Çetin Tepe baraj inşaatlarının iki yıl önce bitirilmesi planlanıyordu.

Ancak PKK’nın faaliyetleri ve ihalelerde yaşanan sorunlar nedeniyle üç barajda inşaatların yapımına geçici olarak ara verildi.

Şırnak bölgesinde 2008 yılında yapımlarına başlanan ve 207 milyon liraya mal olacağı hesaplanan barajların güvenliği baraj yakınlarına inşa edilen korucu noktaları tarafından korunurken, barajın altında kalacak yollara alternatif olarak Şırnak-Uludere arasında ise tepelerde yol yapım çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor.

PKK’nın Kandil’deki lideri Karayılan basına yaptığı açıklamada çekilmenin 8 Mayıs’ta başlayacağını, örgüt elemanlarının silahlı olarak ve geldikleri gibi kendi bildikleri yollardan çekileceğini açıklamıştı.