PKK'lıların mezarı başında DTP anması

Arasında DTP'li belediye başkanları ve yöneticilerinin bulunduğu bir grup, geçen yıl 28 Mart'ta çatışmada öldürüldükleri açıklanan PKK'lıların mezarlarını ziyaret edip saygı duruşunda bulundu.

DİYARBAKIR - Arasında DTP'li belediye başkanları ve yöneticilerinin bulunduğu bir grup, geçen yıl 28 Mart'ta çatışmada öldürüldükleri açıklanan PKK'lıların mezarlarını ziyaret edip saygı duruşunda bulundu.
DTP'li Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, DTP İl Başkan Yardımcısı Musa Farisoğlu'nun da arasında bulunduğu yaklaşık 500 kişi dün öğleden sonra Yeniköy Camii'nin önünde toplandı. Bir kilometre uzaktaki mezarlığa yürüyen eylemciler, zaman zaman Kürtçe 'Şehitler ölmez' ve 'Yaşasın Apo' sloganları attı. Grup önce çatışmada öldürülen dört PKK'lının mezarı başına gitti. Burada Kürtçe dualar okundu, mezara kırmızı karanfiller bırakıldı. Ardından Diyarbakır'da 28 Mart'ta başlayan ve dört gün süren olaylarda yaşamını yitiren 10 kişi için saygı duruşunda bulundu.
İl Başkanı: Şehitlerimize sahip çıkıyoruz
DTP'li Farisoğlu, ne Türk, ne de Kürt gençlerinin artık ölmesini istemediklerini belirterek, "Diyarbakır'da geçen yıl hayatını kaybeden şehitlerimize sahip çıkıyoruz" dedi. Kalabalık daha sonra sessizce dağıldı.