PKK'lıların rotası Kuzey Irak

PKK'lıların rotası Kuzey Irak
PKK'lıların rotası Kuzey Irak
Murat Karayılan tarihi açıklamasında PKK'nın Türkiye dışına çekilmesiyle ilgili olarak 6 maddelik bir planı açıkladı. Buna göre PKK'lılar 'öteden beri' kullandığı güzergâhları kullanarak Kuzey Irak'a geçecek

Radikal.com.tr - Murat Karayılan'ın sürecin kesintiye uğramaması için söylediği maddeler şöyle:

1- Gerilla güçlerimiz hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini pratikleştirecektir.

2- Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 8 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup, gerillanın hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.

3- Geri çekilmede güçlerimizin gelip üsleneceği yer Güney Kürdistan (Irak Kürdistanı)'dır. Güney Kürdistan’a çekilecek olan gerilla güçlerinin resmi varlığına gereken anlayışı göstermelerini, başta Federe Kürdistan Hükümeti olmak üzere ilgili güçlerden beklemekteyiz.

4- Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen gerilla güçlerimize yönelik herhangi bir saldırı , operasyon , bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır.

5- Gerilla güçleri çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, Kürdistan’da herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce Önderliğimize mektuplarla ifade ettiğimiz ve devletin de bilgisi dahilinde olan hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

6- Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır.


  http://www.radikal.com.tr/113108111310815

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İyi Bir Başlangıç - ramka

  Türkiye, barışa doğru gidiyor. Bu gidiş, Türkiye'nin büyük bir ekonomik ve kültürel kaybını, enerji kaybını önleyecek, kalkınma ve refah için çok daha fazla üretime ve demokrasiye kavuşacağız. Şu ana kadar başarılı yol alındı, bundan sonra da iyi gelişmeler olacağını umuyoruz.

  tiyatro - Efendisiz65

  valla hacı tiyatro yada değil. bi şans bu, ister denenir isten önce olduğu gibi denenmez. her koşulda kütler kendi mücadelesini sürdürür. dileriz iyi sonuç alınır en azından insanlar ölmez. şiddet meselesine gelince; kusura bakmayın bu ülkede şiddetin eleştirisini yapmak için çok geciktik. öyle pkknin silahlı mücadelesiyle değil, kürtlerin inkarından bu yana şiddetin kötü birşey olduğunu savunmak için geç kalındı. kürtlere yönelik devlet şiddet uygularken insanlar karşı çıkmış olsaydı bu gün bu mesele konuşuluyor olmazdı. ve işin ilginç tarafı bu ülkenin neredeyse son yüz yıllık tarihinde en çok şiddete başvuran güç devlet, bunu biliyoruz değil mi. ayrıca pkk şiddetini doğuran neden de kürtlere uygulanan devlet şiddetiydi. bu yüzden tiyatro diye tanımlayacaksak bu ülkenin yüz yıllık karanlık tarihini kötü bi tiyatro olarak tanımlamalıyız.. tabi bence..

  Hangi Kürdistan? - Atakant

  Terorist "Güney Kürdistan" diyor hala. Çekilse ne olur, çekilmese ne olur! Türkiye topraklarına kendi kendine Kuzey Kurdistan adını takmış bir zihniyet bugün çekilir, yarın geri gelir. Benim fikrim, bugün yaşananlar bize sunulan bir oyundan başka birşey değil. Tablonun arkasında başka derinlikler var. Kuzey Irak'ın, Merkezi Irak Hükümeti'nden "ayırılacağını" ve Güneydoğu ile birleşik bir Kürdistan hayali olduğunu görüyorum.

  tiyatro - 35m

  Aşkabat kırsalına çekilcek halleri yokya, tabikkide Irak'a çekilcekler... ne mutlu oldu bütün PKKlılar ve amma da fazlaymış sayıları. Ömrüm boyunca siddet yanlısı bir insan olmadım o yüzden de terörle kazanılan bir durum değişikliğini "barış" olarak adlandıramıyorum. Bu bir tiyatrodur ve devamı kesin gelecektir.

  biri taş koymazsa - kullaniciadlikisi

  birileri taş koymazsa başaracaklar gibi. artık bu ülkenin halkları terörle, ölümle, şiddetle, işkence ile anılmasın.