PKK'nın askeri gücü ne kadar?

Yabancı uzmanlara göre PKK'nın 3-5 bin arası silahlı gücü var

LONDRA - Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası sınır ötesi harekatı konuşulurken yabancı uzmanlar da PKK'nın askeri kapasitesini tartışıyor. Uzmanlar PKK'nın şu anda askeri olarak güçlü olmadığını ama Türkiye'nin askeri müdahalesi sayesinde taraftarlarını dağa çekebileceğine dikkati çekiyor.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Meseleler Enstitüsü'nün '2007'de Askeri Denge' başlıklı yayınına göre, Türkiye'nin aktif 550 bin askeri gücüne karşın PKK'nın halihazırda 3 bin - 5 bin arasında silahlı gücü var.

Savunma araştırmalarıyla ünlü Jane's grubuna ait Country Risk dergisinin Avrupa editörü Carina O'Reilly de PKK'nın 1984-1999 arasında Suriye'nin sağladığı tank ve uçak savarlarla donatılmış 10 bin silahlı gücü olduğunu ama bu tarihten itibaren hem insan hem ekipman açısından çok gerilediğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: "Bugün neredeyse hiçbir şeyleri yok. Ciddi askeri bir güç değiller. Büyük bir sopayla ayıyla oynar gibiler. Türkiye'nin kaçınabilmesi halinde peşlerinden gitmeyi istediğini düşünmüyorum. PKK hep Türkiye'yi dürtüyor. Çünkü Türk askeri kapasiteleri yetersiz, insan kapasiteleri yetersiz."

Chatham House'tan Fadi Hakura da buna katılarak, F-16 savaş uçakları, Cobra, Black Hawk ve Eurocopter gibi helikopterleri bulunan Türkiye'yle karşılaştırıldığında PKK'nın çok zayıf bir askeri güç olduğunu söyledi. Hakura'ya göre PKK'nın esin kaynağı Irak: "Irak'taki Sünni direnişçiler gibi vur-kaç taktiği uyguluyorlar. 5-10 kişilik hücreleri var ve ilkel patlayıcılar ve mayınlarla askeri birliklere saldırıyorlar."

Uzmanlar bu 'vur-kaç' taktiklerinin Türkiye'nin dağlık güneydoğu bölgesinde etkili olduğunu eklerken, Türkiye'nin zırhlı araç eksiğine ilaveten PKK'lılarla savaşı profesyonel askerler yerine acemi erlerle yürütmesinin fazla kayıp vermesine yol açtığına dikkat çekti.

Her iki uzman da PKK'nın dezavantajını dengelemek için tam da kışa girilirken Türk ordusunu alana çekmeye çalıştığını vurguladı. O'Reilly, kış bastırınca Türk ordusunun hava operasyonuna ve komando hareketlerine ağırlık vereceğini, dağlarda çok hızlı mobilize olan PKK'lıların da dağ geçitlerine saklanarak kaçacağını belirtti.

O'Reilly, varlıklarına göz yumsalar da Kuzey Irak'ta çok iyi donanımlı ve eğitimli 100 binlik Kürt peşmerge gücünün çatışmada PKK'nın yanında yer almayacağını öngördü. Hakura da sadece PKK kamplarını hedef alan ve sivillere minumum etkisi olan bir hareketten bahsedilse de Ankara'dan savaşçı sesler yükseldiğini ve operasyon tehdidinin yüksek olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Fakat eğer bölgedeki Kürt yönetimine karşı komple bir savaşa girerlerse bunun sonucu felaket olur, bütün kuzey Irak çatışma bataklığına döner."

Hakura ayrıca Türkiye'nin sınırı geçerek bunun kutsallığını bozarsa İran ve Suriye gibi bölgesel güçlere de askeri müdahale açısından kötü örnek teşkil edeceğini savundu. (afp)