PKK'nın Avrupa kanadından çözüme destek

PKK'nın Avrupa kanadından çözüme destek
PKK'nın Avrupa kanadından çözüme destek
BDP'li Buldan'dan Öcalan'ın mektubunu teslim alan PKK'nın Avrupa kanadı çözüme hazırız mesajı verdi

BDP ’li Pervin Buldan’ın Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı görüşmelerde muhataplarından olumlu yanıt aldığı belirlendi.

Taraf'ın haberine göre İmralı’ya giden heyetten Pervin Buldan, Brüksel’de PKK ’nin önde gelen isimleriyle bir araya geldi. Orada İmralı’daki görüşmenin detaylarını da Avrupa ’daki PKK’lilere aktardı. Öcalan’ın mektubunu teslim etti. Avrupa heyeti önerileri makûl buldu. Çözüme hazır oldukları mesajını verdi.

Avrupa kanadı, Öcalan’ın mektubuna cevaplarını en geç on güne kadar hazırlayacak. Cevap mektubunun Ankara ’ya nasıl iletileceği konusu ise henüz netleşmedi. Pervin Buldan yeniden Avrupa’ya gidip cevap mektubunu teslim alabilir. Bunun yanı sıra Avrupa’nın cevabının Ankara’ya kendileri tarafından belirlenen bir isim üzerinden iletilmesi de söz konusu olabilir.

KESİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ ON GÜNE KADAR BELİRLENECEK

Kandil de cevabını on güne kadar verecek. Tüm tarafların görüşlerini bildirmesinin ardından alınan üç mesaj da yeniden İmralı’ya gidecek heyet tarafından Öcalan ile paylaşılacak. Bu kez “taslak çözüm önerisi” olarak hazırlanan öneriler, tüm tarafların görüşlerinin yer aldığı “ortak ve kesin çözüm” yol haritasını belirleyecek. Bu aşamadan sonra süreç çok daha hızlı ve kararlı ilerleyecek.


  ETİKETLER:

  BDP

  ,

  PKK

  ,

  Belçika

  ,

  Ankara

  ,

  Kandil

  ,

  İmralı

  ,

  Avrupa

  ,

  Taraf

  ,

  Öcalan

  http://www.radikal.com.tr/112371811237185

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pkk nın avrupa kanadına hk. - fgemak

  pkk nın istediklerini Türk halkının kabul etmesi mümkün değil,BOP projesinin eş başkanı başbakan kabul edebilir,Türk halkı neticede başbakanı da kandile gönderip vatandaşlığını iptal edecektir.orada doyasıya baldıran zehiri içebilir.Türkiye ABD nin çizdiği BOP projesine karşılık ABD planlarını yok etme ve karşı saldırıya geçme planları yapması lazım.

  pkk nin avrupa kanadindan destek - miskin2

  irak bölündü suriye bölünmek üzere irana seslenemezler su an cünkü arkasinda rusya ve cin var ee sirada türkiye var türk-kürt ayrimciligi ve parcalanis sonrami BOP yani birlesik ortadogu projesi basröllerini amerika ve israil oynayacak ortadoguyu ele geciren ülke dünyainin anahtarini elinde tutar bunu bilenlerin en büyük arzusu BOP u gerceklestirmek ve ekonomiksel siyasi ve kültürel acidan dünyayi elinde oynatmanin tek yolu, ha figuranlari unutmadan söyleyim türkler kürtler ve arablar.tabiki bu benim düsüncem insallah yaniliyorumdur,ama ya göl yogurt tutarsa?!!!!!!!!!!!

  ÖCALANIN ÇÖZÜM MODELİN İKİ YOLU - pispor

  öcalan iki yol belirlemiş.ya eylemsizlik ile başlayan yolda.yeni anayasada kürd halkına verilecek statü ki bu statüde "ilerde kürdistanın özerk yönetimi",sonrasında silahsızlanma,ve dağılma yani örgütün fes edilmesi.ancak öcalan silahsızlanmayı istediği hakları almazsa silahsızlanma olmıyacakta direcetecek.(burada ben çekilirim diyor)eğer devlet öcalanın eylemsizlik(iki tararfın ateş kes) kararından sonra kürdlerin istediği hakları vermez,yeni anayasada statü belirlemez ise.öcalan devreden çıkacağını açık bir dil ile anlatıyor.Öcalan diyorki ya müzakere yolu ile barışa devam,yada silahlı mücadele ile haklarımızı almaya devam.yani devlete öcalan iki model yol sunmakta. öcalan açık ve net ırakta kürd federal bölgesi var,süriyede özerk demokratik kürd oluşumu var.niçin türkiyede olmasın diyor.ve öcalan özerk demokratik istemden asla taviz vermemiş ve vermiyecekte.top devlette.Açık ve net olarak kürd sorunu Öcalana endexlenmiş,gerek avrupa ve gerek kandil,Kürd tarafının Muhatabı Öcalan demiş. BDP de arabulucu olurmu yada evrak getir götür hizmetinde mi olacak bunada ak parti hükümeti ve sayın erdoğan karar verecek.

  Ne Çözümü - NİHAT12

  Ortaya atılan metinde bir çözüm planı yok.Hükümet tarafındanda bir çözüm planı ortaya atılmış değil.Hükümet amacını silahların bırakılmasına yönelik kurgulamış durumda.Kürt sorunun çözümü yok.Tek devlet,tek millet,tek din söylemini devam ettiriyor.Erdoğan kürt sorunu yok diyor zaten.Sadece demokratik bir anayasa hazırlanması ve kabulu noktasında ortak bir pay da da buluşulabilir.Bu luşma noktalarında anadilde eğitim bile yok.Diğer noktalar da da diğer partiler arasında uzlaşı yok.Pkk nin öngürdüğü tam demokratik anayasa tam mutakabat sağlanmadığı için gerçekleşmeyebilir.Bu nedenle minimize edilmiş kürt talepleri bile yeni anayasa kabul görülmeye bilir.Dolaysıyla ortada bir çözüm yok.Şöyle olabilir,yeni anayada söz söyleme haakkı genişletilebilir,örgütlenme haakı,seçim barajının düşürülmesi gerçekleştirilebilir.Bu bağlamda silah bir hak arama yönteminde çıkabilir.Bu olurda çok olumlu bir durum gerçekleşmiş olur.Kısacası yeni süreçle birlikte,muhalefet partilerinin desteğiyle olacak,kürt sorunu çözülmeyecek.Sadece çözüm konusunda yeni, barışçıl,şidet içermeyen yeni yolların açılması sağlanabilir.Bu da oluymlu bir gelişme olacaktır.

  Aslında - Gılgameş

  Aslında Kürtlerin ne istediği belli. Defalarca da dile getirildi. Bir kez daha dile getirilecek. Benim merak ettiğim bu sefer iktidar ne yapacak. Tahminimce beni şarırtacak bir şey çıkmayacak. Çünkü iktidarda işime gelmediği andan istediğim yerden geri dönerim havası seziliyor. Böyle çözüme gidilmez. Çözüme giden adam A1 jet yakıtına Türkiye halkının vergilerini harcamaz. Ya da ben bu işlerden hiç anlamıyorum.