'PKK'nın çekildiği yerde hiçbir devlet yok'

'PKK'nın çekildiği yerde hiçbir devlet yok'
'PKK'nın çekildiği yerde hiçbir devlet yok'
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Cabar Yaver PKK'lıların çekildiği sınırların bugüne kadar hiçbir devletin kontrolünde olmadığını, bugün de aynı durumun söz konusu olduğunu söyledi.

DİYARBAKIR - Çözüm süreci kapsamında Türkiye sınırları içerisinde bulunan PKK 'lıların Irak'taki kamplara çekilmesine, 'Egemenliğin ihlal edildiği' iddiasıyla tepki gösteren ve Türkiye'yi BM Güvenlik Konseyine şikayete hazırlanan merkezi Irak Hükümeti'ne, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Cabar Yaver'den yanıt geldi. Yaver, PKK'lıların çekildiği sınırların bugüne kadar hiçbir devletin kontrolünde olmadığını, bugün de aynı durumun söz konusu olduğunu söyledi.
PKK'lıların çözüm süreci kapsamında yıllardır barındıkları Kuzey Irak'taki kamplara geri çekilmeye başlaması ile ilgili merkezi Irak Hükümeti'nin Türkiye'ye yönelik eleştiri ve Türkiye'yi BM Güvenlik Konseyi'ni şikayet edeceğini açıklamasının yankıları sürüyor. Kürt internet sitelerinde yer alan habere göre, Kürt yönetiminin Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Cabar Yaver, Kandil Dağı ve bölgesi ile Türkye-Irak-İran sınırlarının kesiştiği üçgenin bugüne kadar hiç bir devletin askeri gücünün kontrolünde bulunmadığını, bugün de aynı durumun söz konusu olduğunu söyledi. Kürt yönetimi olarak, Kürt sorununun çatışma ve savaş ile değil diyalog, müzakere ve barış ile sonuçlamasından yana olduklarını belirten Yaver, "PKK, şimdi geri çekildiği alanlarda yıllardan beri kalmaktaydı. O bölgelerde hiçbir askeri gücün kontrolü yoktu, bugün de yoktur" dedi.

MERKEZİ YÖNETİM TEPKİ GÖSTERMİŞTİ 
Merkezi Irak yönetimi Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, PKK'lı grupların ülkelerine girişinin, iki ülke çıkarlarına ve komşuluk ilişkilerine zarar verdiği ifade edilmiş ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikayet edileceği belirtilmişti. Türkiye ile PKK arasındaki anlaşma doğrultusunda PKK'lıların Irak'a çekildiğine vurgu yapılan açıklamada, Irak topraklarına yapılan geri çekilmenin, 'egemenliğin ihlali' anlamına geldiği öne sürülmüştü. (Ferit ASLAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113368511336859

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sormak lazım galiba - genco940

  Geldikleri yerde varmıydı?

  dogaci saplanti vs Devlet - HDI

  bir yanda turklerin cogunda varolan devlet fetisi ote yanda DEVLET in sadece idari bir servis oldugunu kavramamakta inad eden -muhtemelen kurdlere "devletten vazgecin" turunde mesajlar veren apo nun manuplasyonu. devlet nihayetinde uygar bicimde insanlara servis verebilecek bir idari yapidir. bunun GDP ile cevre ile alakasi ne? ustelik kadili cevre kirliginden uzak sanain ciddi bicimde cevre kirleigi hsusunda aydinlanmasi gerek. vatandasin puru pak sandigi o mekaninda atmosfer ve su yoluyla tasinan binlerce toksiz madde bulunabilir. kutup ayilarinda on binlerce km otede cevreye salinan volataile organic carbon (VOC) lar bulunuyor, yani? su yada bu sekilde kirlilik sinir tasimaz ruzgar kirlilik tasir -su kirlilik tasir. vesselam GDO enedemik turleri etkilemezse bile baska seyler onu yok edebilir-bu mesele oyle bos bir cayir buldum ohhh devlette yok her sey keka basitligi ile yaklasilacak bir mesele degil. insanlara servis sunacak, bazi isleri onlar adina yurutlecek aparata ihtiyac olmazsa insanlik bunu uretmezdi. saf cocuklarin kanacagi hikayelerdir devletsiz toplum. adi oyle olsa bile devletin islevlerine benzer baska bir aparat zuhur etmek zorunda., boslukta yasanmaz. vesselam apo ve onu buyuk startejist olarak sunmaya cabalayan bazi solumsu trak turkler bu devletsiz toplum hikayesini kurdler bir idari yaoi (statu) istediginde pisirip kurdlerin onune koyuyorlar, filistinlere ise devlet i hak goruyorlar. kurdlere kendi cikarlarini maksimize decekleri bir iadre lazim-devlet adi allerji yapiyorsa- KOM deyin, yeterki sacma sapan yollarda kendinizi kandirmayin.

  ... - AENCÜ

  Irak yönetimine sormak lazım Kandil bombalanırken aklınız nerdeydi? Sivil vatandaşlarınız bombalandı yine sesinizi çıkarmadınız, şimdi mi aklınıza geldi sınır..

  Boylesi daha iyi olmus - TosunBunu

  Boylelikle,sayin teroristler yakacak bir otobus,molotoflayacak bir ilkogretim okulu,bombalayacak bir dershane,kursuna dizecek bir ogretmen,asker polis sanip oldurulecek bir sivil,dukkani yagmalanacak bir esnaf,patlatilacak bir okul servisi bulamaz.Yalnizlik zor sey,sayin teroristler buralardaki yancilarini da gotururlerse bu dert de biter.

  İyi ki Devlet Yok - NİHAT12

  Devletlerin olduğu yerlere bakalım. GDO lu ürünler gibi,GDO lu insanlar yaratılmış.İnsanların yaşamlarına kast edilmiş,bilinçleri elinde alınmış,köleleştirilmiş her türlü çirkef ilİşkilerin içine sokulmuş.Kısacası ropotlaştırılmış bir insanlık yaratılmış.Buraya gidenler doğayla baş başa kalacaklar.Doğal tarım ürünü gibi doğal insan türü oluşacak.Bundan daha güzel birşey olabilirmi.

  Al sana cevap - Amedia

  Peşmerge yetkilisi doğru söylemiş 100 yıllardır Bölge Kürdlerin kontrolundeydi bugünde Öyle niye kendilerini kandırıyorlar. Fedaral bir yapı var. Yok Bağdat illaki kaşınıyorsa orasıda ırak devletine ait diyorsa buyursun Bir girişim yapsın bakalım veya gelip müdahele etsin bugüne dek hangi Bağdat yönetimi Kerkuk'un kuzeyine geçebilmiş......

  devlet uzmani vatandas - HDI

  biri cok bozulmus-bir realitenin eufemistik diplomasi dilinin disina cikip sak diye soylenmesine. "orda devlet yok" lafi devletin bir mekanda nasil varolabildiginin tersten ifadesidir. ve tam anlamiyla BILIMSEL bir gozlemdir. devlet uzmani vatandas -kagit uzerindeki sinirlari cizdiginde o sinirlarin kapsadigi her cografyada bir devletin varoldugu eskimis tezi oylesine icsellestirmis ki, sinir varsa orda bir devlet var- deyip cikiyor isin icinde, oysa hayat o sinirlari delik desik ediyor. bilimde teoriler olgulari aciklamakta yetersiz kalinca paradigma degistirme ihtiyaci belirir. velakin kalin kafalikla paradigma degistirmek imkansiz. bunlara bugun uyduklarini fesheden ve yeni bir kural koyan baska bir sistem gerekiyor. akil fikir bilgi adaptasyon degil. sanki devlet denilen aparat hayat denen seyin uzerinde bir kumeymis gibi...kurdler sizlere cok sey ogretecek cok. agiriniza gidecek ama mecburen ogrenip uyacaksiniz. cunku zaman kurdlerin tezlerinden yana.