PKK'nın çekilme takvimini Öcalan açıklayacak

PKK'nın çekilme takvimini Öcalan açıklayacak
PKK'nın çekilme takvimini Öcalan açıklayacak
Çözüm süreci kapsamında PKK'nın silahlı güçlerinin Irak'ın kuzeyindeki kamplara çekilmesi ile ilgili son kararı ve çekilme takvimini Abdullah Öcalan açıklayacak.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da, 21 Mart Nevruz kutlamasında PKK 'nın silahlı güçlerini geri çekmesinin zamanı geldiğini açıklayan Abdullah Öcalan'ın, mesajın ardından geri çekilme ile ilgili başlayan tartışmalara da son noktayı önümüzdeki günlerde yine İmralı'da yapacağı açıklama ile koyacağı belirtildi.

Kandil'deki örgüt yöneticilerinin geri çekilme konusunda meclis güvencesi istemesi ile başlayan tartışmalar üzerine Kandil'e mektup yazan Öcalan'ın, mektupta silahlı güçlerin geri çekilmesi ile ilgili kaygılarını giderecek mesajlar verdiği öne sürüldü.

Mektubu Kandil'de PKK'nın yöneticilerine teslim eden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bazı kaygıların giderildiğini ancak, halen kararlaşma konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi. Demirtaş'a, İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan'ı iletmek üzere PKK'lı yöneticilerin yazdığı mektup da Öcalan'a ulaştırılmak üzere yine Adalet Bakanlığı'na teslim edildi.
İmralı Adası'nda ulaştığı belirtilen Kandil mektubu üzerine Abdullah Öcalan'ın önümüzdeki 1 hafta veya 10 gün içerisinde ya adaya gidecek BDP'li heyet aracılığı ile ya da başka bir yol ile PKK'lıların sınırların ötesine çekilme çağrısı yapacağı ve bunun takvimini açıklayacağı kaydedildi. Öcalan'ın yapacağı çağrı ile birlikte çekilme işleminin başlayacağı belirtilirken, çekilmenin sorunsuz gerçekleşmesi için alınacak tedbirlerin de örgüt yöneticilerine bildirileceği belirtildi.

PKK'NIN BEYİN TAKIMI İLK KEZ TOPLU HALDE
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve istanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder'in Kandil'e Öcalan'ın mektubunu götürmesi sırasında bir ilk yaşandı. Şimdiye kadar güvenlik gerekçesiyle toplu olarak bir araya gelemeyen örgütün beyin takımının, Demirtaş ve Önder ile bir araya gelerek birlikte fotoğrafı çektirmesi dikkat çekti. PKK'nın beyin takımı olarak adlandırılan yöneticilerin örgüt içerisinde farklı kanatların olduğu, şahin- güvercin kanatlarının yer aldığı tartışmalara son noktayı koymak ve Öcalan ile sürecin arkasında olduklarını göstermek için söz konusu fotoğrafı çektirdikleri belirtildi.

DHA - Ferit ASLAN


  http://www.radikal.com.tr/112906611290665

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eksik - fonksiyonel

  Barış güvercinleri toplanmış. Bi keleş kanatlarına kırmızı karanfil eksik!

  asparagas - şetto

  kürtlerin suriyede şurda burda kullanılacağıyla ilgili bazı ileri geri konuşmalar yapılıyor. bu konuyla ilgili öcalan defalarca açıklama yapmıştır. kürtler ne abd-ab blokunda nede iran-çin-rusya blokunda yer almayacaklar; 3. yol olacaklar bu üçüncü yolda anadolu ve ortadoğu halkları arasında birtakım menfaat blokları yerine halkların kardeşliğine, barışına ve dayanışmasına dayanmaktadır. demekki bu ileri geri konuşup kürtlere ihanetten bahseden arkadaşlar çalmadan oynuyorlar. meselenin asıl kaynağına yani öcalana değil ortalığı velveleye veren, halkları birbirine düşürerek rant sağlayan, kendi kirli niyetlerini gerçekmiş gibi lanse eden... palavra üretim merkezlerine kulak asıyorlar. şunu iyi kavramak lazım. ne kürtler ne anadolu ve ortadoğu halkları aptal değiller insanları birtakım katliam, korku yalandolanla sindirmek artık mümkün değil, bunlar geride kaldı.

  HER KES GÖRÜŞÜNDE ÖZGÜRDÜR. - pispor

  ancak gerçeklerde değişmez ve değiştirilemez.Öcalan bir kürt halk önderidir.yıllardır hapis ve halkından uzakta ama yeri geldiğinde halkına ve silahlı güçleri üzerinde sözü geçerli biri olduğu bu çözüm süresinde yeteri kadar anladık.Çözümün ve barışın, en önemliside iki halkın birlikte ve barış içinde yaşaması için,başlatılan bu sürecin bir tarafı sayın Abdullah Öcalandır.

  Bir kürd - mohiqan

  olarak şunu sormak istiyorum, pkk nin silahlı güçleri çekildiğin zaman yer olarak Irak Kürdistanı gösteriliyor, son günlerde kulaKTAN KULAĞA yayılan bir söylenti var, bu militanların Irak kürdistanına değil, Suriye Kürdistanına konuçlandırılacağı ve Suriyenin içindeki kirli savaşta aktif rol almasının ve Esedin devrilmesinde kullanılacağı duyumu? eğer öyle ise, baştan beri dediğim bu proje Kürtlerin kurtuluşuna değil daha da bataklığıa batmasına neden olacaktır. Gizliden yapılan görüşmelerin kokusu yavaştan da olsa gün yüzüne çıkıyor, bu Kürdlere en büyük ihanettir.

  Resim harika - gazetey

  Koskaca 500.000 kişilik Türk ordusunun genelkurmay başkanı, generalleri, albayları, subayları ve ordunun baş komutanı, savunma bakanları bu resmi indirip heran görebilecekleri bir yere koysunlar. Bu arada resmi başbakana göndermeyi unutmayaın. Harika işler yapıyorsunuz Radikal devaaam.