PKK'nın çekilme takvimini Öcalan açıklayacak

PKK'nın çekilme takvimini Öcalan açıklayacak
PKK'nın çekilme takvimini Öcalan açıklayacak
Çözüm süreci kapsamında PKK'nın silahlı güçlerinin Irak'ın kuzeyindeki kamplara çekilmesi ile ilgili son kararı ve çekilme takvimini Abdullah Öcalan açıklayacak.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da, 21 Mart Nevruz kutlamasında PKK 'nın silahlı güçlerini geri çekmesinin zamanı geldiğini açıklayan Abdullah Öcalan'ın, mesajın ardından geri çekilme ile ilgili başlayan tartışmalara da son noktayı önümüzdeki günlerde yine İmralı'da yapacağı açıklama ile koyacağı belirtildi.

Kandil'deki örgüt yöneticilerinin geri çekilme konusunda meclis güvencesi istemesi ile başlayan tartışmalar üzerine Kandil'e mektup yazan Öcalan'ın, mektupta silahlı güçlerin geri çekilmesi ile ilgili kaygılarını giderecek mesajlar verdiği öne sürüldü.

Mektubu Kandil'de PKK'nın yöneticilerine teslim eden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bazı kaygıların giderildiğini ancak, halen kararlaşma konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi. Demirtaş'a, İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan'ı iletmek üzere PKK'lı yöneticilerin yazdığı mektup da Öcalan'a ulaştırılmak üzere yine Adalet Bakanlığı'na teslim edildi.
İmralı Adası'nda ulaştığı belirtilen Kandil mektubu üzerine Abdullah Öcalan'ın önümüzdeki 1 hafta veya 10 gün içerisinde ya adaya gidecek BDP'li heyet aracılığı ile ya da başka bir yol ile PKK'lıların sınırların ötesine çekilme çağrısı yapacağı ve bunun takvimini açıklayacağı kaydedildi. Öcalan'ın yapacağı çağrı ile birlikte çekilme işleminin başlayacağı belirtilirken, çekilmenin sorunsuz gerçekleşmesi için alınacak tedbirlerin de örgüt yöneticilerine bildirileceği belirtildi.

PKK'NIN BEYİN TAKIMI İLK KEZ TOPLU HALDE
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve istanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder'in Kandil'e Öcalan'ın mektubunu götürmesi sırasında bir ilk yaşandı. Şimdiye kadar güvenlik gerekçesiyle toplu olarak bir araya gelemeyen örgütün beyin takımının, Demirtaş ve Önder ile bir araya gelerek birlikte fotoğrafı çektirmesi dikkat çekti. PKK'nın beyin takımı olarak adlandırılan yöneticilerin örgüt içerisinde farklı kanatların olduğu, şahin- güvercin kanatlarının yer aldığı tartışmalara son noktayı koymak ve Öcalan ile sürecin arkasında olduklarını göstermek için söz konusu fotoğrafı çektirdikleri belirtildi.

DHA - Ferit ASLAN